Мукачево

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мукачево
Mukachevo gerb.png Flag of Mukacheve.svg
Герб Мукачева Прапор Мукачева
Замок із висоти пташиного польоту 3.JPG
P1380225 вул. Ярослава Мудрого, 10.jpgБудинок Мукачівського російського драматичного театру.JPG
Мукачево, центр.jpgВул.Ілони Зріні.Мукачево.jpg
Мукачево Греко-католицький Успенський Собор.jpgMunkacs Academia.jpg
Основні дані
Країна Україна Україна
Регіон Закарпатська область
Район Мукачівський район
Громада Мукачівська громада
Код КАТОТТГ UA21040150010056148
Засноване
Перша згадка 896
Магдебурзьке право 1445
Населення 85 903 (01.01.2021)[1]
 - повне 85 903 (01.01.2021)[1]
Площа 27[2] км²
Поштові індекси 89600
Координати 48°26′29″ пн. ш. 22°42′49″ сх. д.H G O
Висота над рівнем моря 120 м
Водойма р. Латориця
Назва мешканців мукачівці
День міста 22 травня
Відстань
Найближча залізнична станція Мукачево
До Києва
 - фізична 711 км
 - залізницею 750 км
 - автошляхами 773 км
Міська влада
Адреса 89600, м. Мукачево, пл. Духновича, 1
Вебсторінка Мукачівська міська рада
Міський голова Балога Андрій Вікторович

CMNS: Мукачево у Вікісховищі

Карта
Мукачево. Карта розташування: Україна
Мукачево
Мукачево
Мукачево. Карта розташування: Закарпатська область
Мукачево
Мукачево

Мука́чево (до 2017 року — Мука́чеве) — місто в Закарпатській області України, центр Мукачівської міської громади та Мукачівського району. Один із центрів Ужгородсько-Мукачівської агломерації, важливий промисловий та культурний центр. Розташований на річці Латориця.

Більшість населення у Мукачеві — українці (77,1 %), також мешкають росіяни (9,0 %), угорці (8,5 %), німці (1,9 %), цигани (1,4 %) і євреї (0,4 %).[3]

Назва міста[ред. | ред. код]

За однією з версій, назва міста походить від праслов'янськогослова мука́, тобто «борошно», бо на річці Латориці стояв водяний млин, на якому перемелювали зерно і торгували мукою (борошном)[4]. За іншою версією, назва міста походить від угорського слова «munkás» що значить «працьовитий» або «працівник»[4].

Назви міста іншими мовами: російською Мукачево, угорською Munkács [мункач], словацькою і чеською Mukačevo [мукачево], польською Mukaczewo [мукачево], німецькою Munkatsch [мункач], на їдиш מונקאטש [мінкач, мункач], румунською Munceag, Muncaci, Muncaciu.

В українській мові донедавна вживалося декілька варіантів назви міста. У довідниках адміністративно-територіального устрою, а також у словниках назва міста подавалася як Мукачеве, ця назва вважалася нормативною[5]. На думку закарпатських філологів В. Добоша[6] та Г. Воронич[7], форма на -во є типовою для багатьох закарпатських топонімів середнього роду (також — Батьово, Порошково, Кайданово, Кольчино), натомість закінчення на «-е» з'явилося після приєднання Закарпаття до СРСР і вперше опубліковано в довіднику «Українська РСР: Адміністративно-територіальний поділ» (1947)[6][8].

23 травня 2017 року назва міста була офіційно змінена з Мукачеве на Мукачево.[9]

У низці джерел згадується також варіант назви чоловічого роду — Мукачів[10], у давніх джерелах — також Мукачово[11], зокрема й у І. Франка[6][12].

Історія[ред. | ред. код]

Докладніше: Історія Мукачева

Понад 1100 років минуло з часу першої писемної згадки про місто. У літописі Аноніма (Аноніма нотаріуса, Аноніма хроніста Бели ІІІ) «Діяння угорців» зазначено про перехід 896 року угорського вождя Алмоша (Арпада) через Карпати й захоплення Мукачева, де він 40 днів святкував перемогу. 1263 року в грамоті королевича Іштвана V, сина короля Бели IV, ідеться про те, що село Чинадійово розташовано вище від міста Мукачева.

Під час завоювання угорців на місці сьогоднішнього замку була збудована фортеця з дерев'яної палі. Король Стефан I Святий надавав замку особливої важливості та зміцнив стіни, а король Владислав Святий продовжив цю працю, збудував навколо кам'яну стіну.

Мукачево входило до складу Галицько-Волинської князівства під час правління Лева Даниловича (1264—1301) (сина Данила — старшого сина Романа Мстиславича). Саме у той час Лев Данилович також заснував Львів.

1339 року Федір Коріятович розширив замок, навколо нього вирив яму і заповнили її водою, а на внутрішньому боці ями збудували частокіл (угор. palánk — звідси й назва замка Паланок).

1352 року в районі Підгорян (один з сучасних районів міста) комендант замку Де́же зупинив татарську навалу хана Атламоша, загін розбив, а самого хана взяв у полон і в замку стратив.

Мукачево виникло на перехресті історично сформованих торгових шляхів. 1376 року королева Угорщини й Польщі Єлизавета дала місту грамоту, за якою воно дістало статус привілейованого й одержало дозвіл мати свою печатку із зображенням св. Мартина, патрона міста. Печатка призначалася для засвідчення актів купівлі-продажу виноградників. 1445 року володар домінії та Мукачівського замку Янош Гуняді надав Мукачеву Магдебурзьке право, — право на самоуправління, отримавши сполучення з Львовом, Галичиною, Поділлям. 1528 році Мукачівський замок "Паланок" Янош Запол’я обміняв з Іштваном Баторі на Сатмарский і Неметський замки. Іштван Баторі побудував бастіон Верхнього замку і 14 - метрову спостережну башту. Протягом 1538—1558 років полоненими турками, що їх виділила для будівництва влада Австрії владиці Мукачівського монастиря Василію І для відбудови монастиря зруйнованого війною Габсбургів з Трансільванцями, було прорито для Мукачівського монастирського млина 1300 метровий тунель через гору від ріки Визниці до русла Латориці, який і сьогодні існує від двору ливарного цеху Кіровського заводу і до двору центру зв'язку нафтопроводу «Дружба» в с. Кольчино. Висота тунелю 2,5 метри, ширина 1,5 м. У дворі центру зв'язку встановлено в 2016 році пам'ятний обеліск. Зберігся і будинок млина, якому сьогодні 460 років, реставрований 2000 році під центр зв'язку.

В листопаді—грудні 1648 року, під час Національно-визвольної війни, козаки Богдана Хмельницького здійснили рейд через Карпати за межі Речі Посполитої — в Закарпаття, що було під контролем Князівства Трансільванії, де були на деякий час взяті околиці Мукачева[13]. 1649 році у Мукачеві знаходились посли гетьмана Богдана Хмельницького, які вели переговори з князем Дьєрдем ІІ Ракоці про спільні дії проти Польші.

Місто входило до складу Угорщини, Австро-Угорщини, Чехословаччини, Радянського Союзу. Тепер воно у складі незалежної Української держави.

Карта міста та його околиць, 1831 рік

Місто та його околиці відомі своїми монастирями. Це Мукачівський жіночий православний монастир, у якому зібрано величезну за кількістю книг бібліотеку; Домбокський жіночий православний монастир, Ракошинський чоловічий православний монастир. Велику історичну та архітектурну цінність має замок сім'ї Шенборн, з його оригінальністю архітектурного стилю, а також Мукачівська ратуша. 4 грудня 1872 було відкрито ділянку Батьово-Мукачево Угорської Північно-Східної залізниці. Згодом було збудовано залізницю Мукачево-Лавочне і Лавочне-Стрий (1887[14], де з'єдналась із Залізницею Ерцгерцога Альбрехта, Дністрянською залізницею.

21 березня 1919 року в Будапешті, а того ж вечора в Мукачеві, було проголошено радянську владу на Закарпатській Україні та створено її виконавчий комітет — міський Директоріум. З-поміж колишніх військовополонених та робітників Мукачева формувалася Червона гвардія. Однак радянська влада в Угорщині і на Закарпатті довго не протрималась. 28 квітня 1919 року Мукачево було окуповане румунськими військами, а через два місяці військами новоутвореної Чехословацької республіки[15].

1944 року у Мукачеві в кінотеатрі "Перемога" відбувся І з’їзд народних комітетів, на якому було прийнято Маніфест про возз’єднання Закарпатської України з Радянською Україною.

У новітній історії місто стало відомим через події в період проведення виборів міського голови у 2004 році, які ймовірно було сфальсифіковано.

Присілки[ред. | ред. код]

Підмонастир

Підмонастир - колишнє село в Україні, в Закарпатській області.

Обєднане з Мукачево

Згадки: 1736: Klastromallya , 1746: Submonasteriensis, 1808: Klastromallya, Podmonaster, 1851: Klastromalja (Pud-Manaster), 1864/65: Klastrom allya, 1873: Klastromalja, Podmanisztirj, 1913: Klastromalja  1944: Klastromalja, Подмонастыръ .

Єврейська громада[ред. | ред. код]

Євреї почали селитися в Мукачеві, що входило до складу угорських земель імперії Габсбургів, у середині XVII століття. Аристократичне сімейство Шенборн, що володіло Мукачевом із 1711 року, охоче приваблювало до міста євреїв, наклавши на них лише податок за проживання. 1891 року в Мукачеві проживало 5049 євреїв (47,9 % населення), у 1910 — 7675 (44 %), у 1921 — 10 012 (48 %), у 1930 — 11 241 єврей (43 %). Після окупації Угорщини німецькими військами у квітні 1944 в Мукачеві було створено два гетто. Наприкінці квітня — початку травня 1944 вони були ліквідовані, і в'язнів депортували до Аушвіца.

Географія[ред. | ред. код]

Місто розташоване в центральній частині Закарпатської області України та за своїм економічним потенціалом та кількістю населення займає друге місце в області після її адміністративного центру — м. Ужгорода.

Мукачево є містом обласного значення Закарпатської області, що розміщене на відстані 42 км від обласного центру м. Ужгород та адміністративним центром однойменного Мукачівського району. Місто розташоване на стику відрогів вулканічних Карпат і Закарпатської низовини, займає досить велику, щільно забудовану територію вздовж річки Латориця.

Річка Латориця ділить Мукачево на правобережну (центральну) і лівобережну частини

Завдяки винятково вигідному топографічному і геополітичному місце розташуванню (за 40-50 км від кордонів з Угорською і Словацькою Республіками, і відповідно 90-100 км від кордонів з Румунією і Польщею), Мукачево є транспортним вузлом міжнародних магістралей. Місто перетинають залізничні магістралі: Москва-Київ-Будапешт-Белград-Рим і (Москва-Київ-Братислава-Прага-Відень) та автомобільні траси E50, E58, E81 та E471: Київ-Будапешт-Відень і Київ-Прага.

Значна частина житлових будівель є на лівобережній частині річки. Тут проходить залізнична лінія та на південно-східному боці — промислова зона. Мукачево є «секстаполісом», що означає — шість міст. Це колишні поселення Росвигова (угор. Oroszvég)[16], Підмонастиря, Паланку, Підзамку, Підгороду та самого Мукачева.

Навколишні гори — Галіш, Ловачка (див. також Ловачка (заповідне урочище)), Червона, Чернеча, Сороча, Попова, Павлова і Велика. Гора Червона Гірка на околиці Мукачева — найпівнічніша у світі місцевість, де ще кілька років тому вирощували чай.[17]

Клімат[ред. | ред. код]

За кліматичною класифікацією Кеппена — Гейгера клімат Мукачево є морським (Cfb). Найтепліший місяць — липень з середньою температурою 20,0 °C. Найхолодніший місяць — січень, з середньою температурою -2,7 °C.

Клімат Мукачева
Показник Січ. Лют. Бер. Квіт. Трав. Черв. Лип. Серп. Вер. Жовт. Лист. Груд. Рік
Абсолютний максимум, °C 0,6 3 9 15,9 21 23,8 25,7 25,2 21,1 15,4 8 2,8 14,3
Середня температура, °C −2,7 −0,5 4,5 10,5 15,3 18,2 20,0 19,4 15,5 10,2 4,7 0,1 9,6
Абсолютний мінімум, °C −5,9 −4 0 5,1 9,6 12,7 14,3 13,6 10 5,1 1,4 −2,5 5
Норма опадів, мм 46 39 40 47 70 87 78 70 50 46 51 59 683
Джерело: [1]

У червні 2017 місто постраждало від урагану. Вітер досягав 15-20 м/c та зніс цегляну стіну.[18]

Населення[ред. | ред. код]

Чисельність населення міста, за даними на 1 грудня 2015 року, становить 85 603 постійних жителів, наявне населення — 86 257 осіб.[19]

Історична динаміка національного складу за даними переписів, %

1930[20] 1959[21] 1989[22] 2001[22]
українці  29,4  56,9  70,2  77,1
росіяни    15,9  14,9  9,0
угорці  25,3  14,9  8,5  8,5
німці  4,5    1,0  1,9
роми      2,5  1,4
євреї  40,3  5,8  1,5  0,4

Національний та мовний склад[ред. | ред. код]

 • Національний склад мешканців Мукачева за даними перепису 2001 року[23][24]
N Національність Кількість Всього (%)
1 Українці 62 965[25] 77,13[26]
2 Росіяни 7326 8,97
3 Угорці 6975 8,54
4 Німці 1592 1,95
5 Роми 1130 1,38
6 Білоруси 352 0,43
7 Словаки 303 0,37
інші 994 1,22
Всього 81 637 100,0

Мова[ред. | ред. код]

 • Рідна мова Мукачева за даними перепису 2001 року[27]
N Мова Кількість Всього (%)
1 Українська 63 371 77,63
2 Російська 8753 10,72
3 Угорська 7873 9,64
4 Німецька 914 1,12
5 Білоруська 122 0,15
6 Словацька 98 0,12
7 Вірменська 58 0,07
8 Ромська 39 0,05
9 Молдавська 24 0,03
10 Румунська 24 0,03
11 Єврейська 24 0,03
12 Польська 18 0,02
13 Болгарська 16 0,02
інші 303 0,37
Всього 81 637[2] 100,00

Економіка та зайнятість[ред. | ред. код]

Основні галузі — виробництво меблів, спортивного спорядження, виробництво електроенергії, виробництво електричного та електронного устаткування (завод «Флекстронікс»), сільське господарство та харчова промисловість. За даними Євростату, в 2016-му Україна забезпечила до 50 % потреб Євросоюзу в лижах, поставивши туди 731,4 тисячі одиниць, залишивши позаду Китай (420,6 тисячі). На спільному Австро-Українському підприємстві (Fischer-Мукачево) зайнято 1 200 українських робочих, забезпечуючи четверту частину світового ринку, випускаючи по 3,5 тисячі пари лиж та ключок щодня.[28][29]

Спорт[ред. | ред. код]

2 басейни: Авангард та ДЮСШ[30].

Відомі особи[ред. | ред. код]

Меморіал, присвячений містянам-жертвам Голокосту (Холон, Ізраїль)

Політики, громадські діячі[ред. | ред. код]

 • Андрелла Михайло, (літературний псевдонім — Оросвигівський) — (16371710) — громадський та церковний діяч, український письменник-полеміст.
 • Балога Віктор Іванович — український політичний та державний діяч, міністр з надзвичайних ситуацій, глава Секретаріату Президента, народний депутат, голова Закарпатської ОДА, мукачівський міський голова.
 • Кальник Віктор Мартинович — депутат Верховної Ради України, Надзвичайний і Повноважний Посол України.

Військовики[ред. | ред. код]

Вчені[ред. | ред. код]

Митці[ред. | ред. код]

У Мукачеві працюють[31]:

Заслужені працівники культури України:

Заслужені діячі мистецтв України:

Заслужені художники України:

Заслужені артисти України:

 • Юрій Горуля — артист Закарпатського обласного російського драматичного театру.
 • Валерій Столяров — артист Закарпатського обласного російського драматичного театру.
 • Василь Фурдь — артист Закарпатського обласного російського драматичного театру.

Народні артисти України:

Спортсмени[ред. | ред. код]

Церковники[ред. | ред. код]

Інші[ред. | ред. код]

Міста-побратими[ред. | ред. код]

ЗМІ[ред. | ред. код]

Газети[ред. | ред. код]

«Зубрівки»

 • «Новини Мукачева»
 • «Мукачівська Ратуша» (офіційна Мукачівського міськвиконкому)
 • «Панорама»
 • «Старий Замок» і «Старий Замок-Паланок» — обласні газети, видавалися у 1997—2014 роках.

Культура[ред. | ред. код]

В місті діє Мукачівський драматичний театр (пл. Кирила та Мефодія, 1).

Традиції[ред. | ред. код]

 • Щороку в січні напередодні дня святого Василя в місті проводиться фестиваль «Червене вино». Гості фестивалю мають змогу безкоштовно продегустувати, а також придбати вина від приватних виноробів та відомих компаній. Окрім того, «Червене вино» — це ще й справжнє народне свято з колядками, щедрівками та подарунками.
 • У травні відбудеться День Мукачева. З нагоди річниці у замку Паланок влаштують урочистості та розкішні святкування.
 • Парад сажотрусів (27 липня).
 • Міжнародний день рудих (3 вересня).
 • День покровителя Мукачева — святого Мартина (11-12 листопада). Урочисте відкриття Дня святого Мартина відбувається в центрі міста. Аатрибути свята — ліхтарики і гуси, й також цього дня відкривають першу діжку з молодим вином. Вулицями Мукачева проходить дитяча хода з ліхтариками. Також влаштовується театралізоване дійство, яке переказує легенду про святого Мартина, у тому числі найвідоміший її епізод, коли Мартин відрізав частину свого плаща і віддав жебраку, щоб той зігрівся, святкове богослужіння на честь покровителя міста. В центрі розгорнуто «гастрономічну» локацію із тематичними наїдками, смаколиками та вином, традиційний ярмарок. Лицарський турнір. Дивовижне фаєр-шоу завершує свято. Дедалі програма свята стає насиченою. На честь свята 2016 р. на центральній площі міста освятили камінь на місці майбутнього пам'ятника Святому Мартину, а також відкрили дві тематичні скульптури — гуска-фотограф та гуска-турист біля міської Ратуші та на вул. Достоєвського. 2017 р. на честь річниці від дня народження св. Мартина на подвір'ї Мукачівського католицького храму по вул. Миру, 2 встановлено скульптуру Святому Мартину Турському.
 • Безліч гастрономічних фестивалів та свят, а також традиційні ярмарки впродовж року.

Докладніше: пам'ятники Мукачева

Освіта[ред. | ред. код]

З 1958 в Мукачеві функціонує еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (колишня Станція юних натуралістів), завданням якого є екологічне виховання дітей. Вихованці Центру, брали активну участь у багатьох конкурсах (від міського до міжнародного рівня), у яких мають значні досягнення та систематичні перемоги.

Туризм[ред. | ред. код]

Місто має високий туристичний потенціал особливо в екскурсійному напрямку, як для українських туристів, так і для іноземців. Українці люблять приїжджати сюди для огляду Замку «Паланок», жіночого Свято-Миколаївського монастиря, а також центру міста з його вулицями вимощеними бруківкою і затишними кафе. Іноземні туристи (в основному угорці та словаки) приїздять сюди для ознайомлення з історичними подіями, які мали місце в цьому регіоні в розрізі історії їх країн.

Останні 3-4 роки в Мукачеві спостерігається сплеск розвитку подієвого туризму особливо коштом фестивалю «Червене вино», чайного факультету на «Червоній горі» та іншим подіям.

Деякі локації на території Мукачева входять до складу відомих туристичних маршрутів, таких як: Гастрономічний шлях, Винний шлях, Медовий шлях Закарпаття.

У місті працює понад 20 готелів різного рівня зірковості, а також десяток туристичних компаній та екскурсійних бюро.

Самі мукачівці переважно відпочивають на пляжах річки Латориців, а також в Лісарні і на берегах правої притоки Латориці — річки Визниця.

Цвинтарі Мукачева[ред. | ред. код]

У місті є чотири цвинтарі: цвинтар вулицею Миру[33], на автошляху Мукачево — Іршава, по вулиці Матросова, старе закрите кладовище в мікрорайоні Підгоряни (п.в.) та по вулиці Данила Галицького. На останньому поховані:

Світлини[ред. | ред. код]

Панорами міста[ред. | ред. код]

Панорама Мукачева. Вигляд із Замкової гори
Вечірня панорама Мукачева
Панорама замку Паланок
Панорама замку Паланок та міста

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2021 року (PDF)
 2. а б Мукачево // Облікова картка на офіційному веб-сайті Верховної Ради України.
 3. Державний комітет статистики України
 4. а б Галай О. Ю., Івановчик І. І., Лендьєл І. І., Могилевець К. В., Туряниця Т. М. (2020). Мукачево. Енциклопедія сучасної України. Процитовано 15.11.2020. 
 5. Україна: Адміністративно-територіальний устрій (станом на 1 січня 2012 р.) / Верховна Рада України; за заг. ред. В. О. Зайчука; відп. ред. Г. П. Скопненко; упоряд. В. І. Гапотченко. — К. : Парламентське видавництво, 2012. — С. 121. — 2000 прим. — ISBN 978-966-611-865-6.
 6. а б в В. І. Добош. Проблеми правописної нормалізації назв населених пунктів Закарпаття. // Українська мова на Закарпатті у минулому і сьогодні. Матеріали науково-практичної конференції — Ужгород, 1993.
 7. [Ганна Воронич. Карпатські географічні назви в лещатах літературної стандартизації // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Філологія. Соціальні комунікації. Випуск 25. — Ужгород, 2011]
 8. Про походження назви міста Мукачево. Ні мyка, ні мукa[недоступне посилання з липня 2019]
 9. Постанова Верховної Ради України від 23 травня 2017 року № 2065-VIII «Про перейменування міста Мукачеве Закарпатської області»
 10. Энциклопедия Подкарпатской Руси. Ужгород, 2006. С. 258.
 11. Угроруські літописні записки // Записки Наукового товариства імені Шевченка. — 1911. — Т. 106. — Кн. 4. — С. 73-82
 12. Франко І. Карпаторуська література XVII—XVIII віків // Твори у 20 томах — Т.16 — К., 1955 — с.318
 13. Грабовецький, Володимир Васильович. Західно-українські землі в період народно-визвольної війни 1648—1654 рр. / В. В. Грабовецький . — Київ: Наукова думка, 1972 . — 192 с.
 14. Перші залізниці на українській землі. Архів оригіналу за 14 вересень 2014. Процитовано 14 вересень 2014. 
 15. Історія Мукачева
 16. Село Росвигово перейменовували п'ять разів // © Закарпатський інформаційно-діловий портал «Mukachevo.net» Субота, 04.02.2012 | 22:02 / у перекладі з угорської його назва «Оросвийг» означає «Руський кінець»
 17. На Закарпатті занепадає чайна плантація, яку посадили ще за вказівкою Йосипа Сталіна. uzhgorod.net.ua. 13 вересня 2007. 
 18. Какие ураганы бушуют в Украине. ukranews_com (ru). Процитовано 2017-08-16. 
 19. Чисельність населения на 1 грудня 2015 року(укр.) Головне управління статистики в Закарпатській області.
 20. П. Стерчо — Карпато-Українська держава. Розділ 3. Національно-державне будівництво
 21. Кабузан В. М. — Украинцы в мире динамика численности и расселения. 20-е годы XVIII века — 1989 год Форм. этн. и политических границ укр. этноса. Ин-т рос. истории РАН. М. Наука, 2006.
 22. а б кількість та склад населення України Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine. за підсумками Всеукраїнського перепису населення 2001 року
 23. Всеукраїнський перепис населення 2001 року | Російська версія | Результати | Основні підсумки перепису | Національний склад населення | Закарпатська область
 24. Розподіл населення України за національністю та рідною мовою(укр.)
 25. в тому числі Русини — 1649 чоловік
 26. в тому числі Русини — 2,02 %
 27. Розподіл населення регіонів України за рідною мовою в розрізі адміністративно-територіальних одиниць(укр.)
 28. Євгеній Руденко (27.03.2018). Чудо з Мукачева, або Як українські лижі заполонили ЄС. pravda.com.ua. 
 29. Fischer. fischersports.com.ua. 
 30. Басейни у Мукачеві: ДЮСШ VS Авангард (фото). Процитовано 2017-03-26. 
 31. Архівована копія. Архів оригіналу за 2 квітень 2015. Процитовано 9 лютий 2013. 
 32. Mielec- Miasta Partnerskie [Mielec - Partnership Cities]. Oficjalny serwis Urzędu Miejskiego w Mielcu [Mielec City Council] Flag of Poland.svg (Polish). Архів оригіналу за 2013-08-21. Процитовано 2017-05-24. 
 33. Культові споруди Мукачівщини. Процитовано 2017-03-26. 

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]