Рязанське диво

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

«Рязанське диво» — економічна афера, пов'язана з перевиконанням плану постач м'яса і молока в Рязанській області руйнівними для економіки методами (1959).

Передумови[ред.ред. код]

22 травня 1957 перший секретар ЦК КПРС М. С. Хрущов у промові на зональній нараді працівників сільського господарства областей і автономних республік СРСР виступив з гаслом «Наздогнати й перегнати Америку!» за всіма економічними показниками, а також побудувати комунізм до 1980 року. В цій промові, М. С. Хрущов, зокрема, запропонував за три роки потроїти виробництво м'яса в країні. Однак, попри всі зусилля партійно-господарського керівництва, в СРСР зберігся брак основних харчів. Перші півтора року після оголошення плану принесли дуже скромний приріст, що викликало невдоволення Хрущова. В кінці 1958 всім обкомам КПРС було розіслано вказівку про прийняття «рішучих заходів» для збільшення виробництва м'яса в 1959 р.

"Серед економістів є скептики, які не вірять у можливості нашого сільського господарства потроїти виробництво м'яса. Але як вони підійшли до цієї справи? Як водиться, взяли олівець і підрахували, якою може бути приріст худоби і за скільки років. Товариші, треба ж розуміти, які зараз сили накопичилися у радянського народу. Це ж політичне явище, результат довголітньої роботи нашої партії … «

— (М. С. Хрущов, 1958 рік)[1]

Дії аферистів[ред.ред. код]

Перший секретар Рязанського обкому О. М. Ларіонов виступив з амбітною заявою, пообіцявши за один рік потроїти державні заготівлі м'яса в області. Обіцянки, усупереч їх нереалістичності, були затверджені обласною партійною конференцією, а 9 січня 1959 за наполегливою порадою Хрущова і всупереч думці Сільськогосподарського відділу ЦК КПРС надруковані в „Правді“. На „виклик“ відповіли кілька інших областей. Рязанська область не встигла ще приступити до реалізації своєї грандіозної програми, як на неї посипалися нагороди. У лютому 1959 вона отримала орден Леніна, а сам Ларіонов через декілька місяців став Героєм Соціалістичної Праці. Аби стримати обіцянку, обком партії видав наказ забити весь приплід худоби за 1959 рік, а також велику частину молочного стада і виробників, „додавши“ під розписку всю худобу, вирощену колгоспниками в своїх господарствах. Проте навіть цих заходів було недостатньо, у зв'язку з чим були організовані закупівлі худоби в сусідніх областях коштами з громадських фондів, призначених для придбання машин, будівництва шкіл і т. д. „М'ясний податок“ вдарив не лише по всіх колгоспах та радгоспах області, але й по всім міським установам; що здається державі (з чисто символічними цінами) м'ясо зникло з продажу. 16 грудня місцева влада урочисто рапортувала про стовідсоткове виконання плану: область „продала“ державі 150 тис.т м'яса, в три рази перевищивши постачання попереднього року; зобов'язання ж на 1960 бралися ще більш високі — 180 тис.т!

Хрущов у своєму виступі… і возвеличував Рязанську область, яка за рік збільшила виробництво в 3,8 раза, а заготовки в 3 рази. Ставить це в приклад, як можна мобілізувати резерви. Рязанцев, родоначальники „високого“ виробництва і заготівлі м'яса, відзначені високими урядовими нагородами … Ми ще тоді з Подгорним обговорювали „рязанські успіхи“ і дивувалися, звідки все це береться. Критикувати рязанців не можна було. Це б сприйняли як крамолу. Але більшість розуміла — це авантюра, яка швидко з тріском провалилася і коштувала життя Ларіонову».

— П. Ю. Шелест[2]

Проте в 1960 р. заготівлі не перевищили 30 тис. т: після масового забою попереднього року поголів'я зменшилося в порівнянні з 1958 р. на 65 %. Колгоспники, у яких під розписку «тимчасово» вилучили худобу, відмовлялися обробляти колгоспні землі, що призвело до падіння виробництва зерна на 50 %. До кінця 1960 приховувати катастрофу стало неможливо.

Після викриття обману у вересні 1960 О. М. Ларіонов покінчив життя самогубством.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Агарев А. В. Трагическая авантюра: Сельское хозяйство Рязанской области 1950—1960 гг.: А. Н. Ларионов, Н. С. Хрущев и др.: Документы, события, факты. — Рязань: Русское слово (Рязоблтипография), 2005. — 192 с. — 1000 экз. ISBN 5-89877-092-5
  • Соколов А. К., Тяжельников В. С. КУРС СОВЕТСКОЙ ИСТОРИИ 1941—1991