Савромат II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Савромат II
Tiberius Julius Sauromates II.jpg
Народився невідомо
м.Пантикапей
Помер бл. 211
Титул цар Боспору
Термін 174-211 роки
Попередник Євпатор
Наступник Рескупорід III
Рід династія Аспургів
Батько Реметалк I
Діти Рескупорід

Савромат ІІ — цар Боспорської держави в 174/175-210/211 рр.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з династії Аспургів. Син царя Реметалка. Савромату II вдалось остаточно встановити контроль над Кримом. Приєднав до царства частину півострова, заселену таврами. У 192—193 роках Савромат II розгромив племена сираків по річці Ахард і підпорядкував їх своїй владі. За Савромата II на Боспор посилюють набіги племена сарматів.

У 186 році провів грошову реформу, за якою запровадив нові номінали — денарій, подвійний денарій, подвійний сестерцій, драхму. Напочатку 190-х років для фінансування війська зменьшим вміст золота в статерах — до 15-30 %. Водночас бронзові денарії стали надкарбовувати зіркою й зображенням римського імператора Септимія Севера.

Перебував у васальній залежності від Римської імперії, хоча за його правління вплив Риму на справи царства зменшився. У 193 або 194 році цар Боспору уклав з римлянами договір про розділ Таврики між Римською імперією та Боспорським царством. Південно-західна частина Кримського півострова зайняли римляни від річки Альма і річки Салуста до Херсонеса із зручними стоянками кораблів в Лампаді і Хараксі (нині Ай-Тодор).

Савромат II почав відновлювати Феодосію, що сильно постраждала від воєн, в порту якої він сподівався розмістити боспорський флот для боротьби з піратами на морі. Боротьба з піратами завершилася успіхом: береги Меотійського (Азовського) моря та узбережжя Криму та азійської частини Північного Причорномор'я. Водночас наказав зміцнювати і відбудовувати фортецю в Тафрах, щоб перешкодити вторгненням роксоланів. Савромат II провів також грошову реформу, підвищивши номінальну вартість мідної монети. Посилюється економічні зв'язки з містами південного узбережжя Чорного моря. Савромат сприяв переселенню грецьких купців та ремісників Малої Азії до своїх міст.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Гайдукевич В. Ф. Боспорское царство. М.; Л., 1949. с. 335–337
  • Масленников А. А. Население Боспорского государства в первых веках н. э. М., 1990. С. 110.