Сага про Ньяла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сага про Ньяла (ісл. Njáls saga, Brennu-Njáls saga, Njála) - Ісландська сага тринадцятого століття, що описує події між 960 і 1020 рр..".

Сага розповідає про процес кровної помсти в Ісландській співдружності, показуючи, як вимоги честі можуть призвести до того, що незначні образи можуть перерости у руйнівне та тривале кровопролиття. Особливо часто зустрічаються образи, коли чоловіча гідність персонажа ставиться під сумнів, що може свідчити про критику автором надто обмежувального ідеалу мужності. Ще одна особливість оповіді - наявність ознак і пророчих снів. Спірно, чи це фаталістичний світогляд автора.

Головні герої саги - друзі Ньял Торґейрссон,[1] юрист і мудрець, і Гуннар Хамундарсон, грізний воїн. Дружина Гуннара розпалює ворожнечу, що призводить до загибелі багатьох персонажів протягом кількох десятиліть, включаючи вбивство вогнем однойменного спаленого Ньялля.[2]

Твір є анонімним, хоча є безліч припущень про особистість автора. Основні події, описані в сазі, ймовірно, є історичними, але матеріал був сформований автором, спираючись на усну традицію, відповідно до його художніх потреб. Сага про Ньялса - найдовша і найрозвиненіша з саг про ісландців. Її часто вважають вершиною сагової традиції.[3]

Сюжет[ред. | ред. код]

На початку саги головними героями є зведені брати Хескульд син Колля з Долин та Хрут син Херьольва, багаті та знатні люди, що живуть у Долинах Широкого Фіорда. Хрут одружився з Унн, донькою хёвдинга Мерда Скрипіці, але цей шлюб виявився невдалим і швидко розпався з ініціативи Унн. У Хескульда виросла красуня дочка, Халльгерд Длиннонога, що відрізнялася, щоправда, поганим характером і невмінням вести домашнє господарство. Вона спонукала одного зі своїх домочадців вбити першого чоловіка, Торвальда сина Освівера. Потім Халльгерд вийшла за Глума сина Олейва Рукоятки, і її другий чоловік загинув від тієї ж руки, але вже проти волі дружини. Хальгерд відіслала вбивцю до свого дядька Хрута, знаючи, що той помститься. Так і сталося.

Третім чоловіком Халльгерд став Гуннар син Хамунда, ідеальний герой саги: благородна людина та прекрасний воїн. Його вірним другом був Ньяль, мудра людина і великий знавець законів, до якого Гуннар часто приходив за порадою. Разом із ним вони пережили не одне випробування та перемогли багато ворогів.

Після смерті Гуннара в сазі йдеться про Траїна сина Сігфуса, синів Ньяля і Карі, дружинника ярла Оркнейських островів, який став синам Ньяля великим другом, поїхав разом з ними до Ісландії після спільно прожитих пригод у Шотландії та Норвегії і одружився з донькою Н.

Далі в сазі згадується про суперечку Траіна сина Сігфуса і синів Ньяля, хрещення Ісландії, вбивство Хескульда сина Траіна (прийомного сина Ньяля) і наступні трагічні для роду Ньяля події.

Головні герої[ред. | ред. код]

 • Хескульд син Колля з Долин
 • Хрут син Херольва, єдиноутробний брат Хескульда
 • Халльгерд Длиннонога, дочка Хескульда, дружина Гуннара сина Хамунда
 • Гуннар син Хамунда
 • Ньяль син Торгейра Голльніра
 • Скарпхедін син Ньяля
 • Траїн син Сігфуса
 • Флосі Палій
 • Карі син Сельмунд
 • Хескульд Білий Годі

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Ім'я Ньял має гальське походження, що походить від Найла, яке часто англізовано називають Ніл.
 2. Njál´s Saga Centre. www.sagatrail.is. Процитовано 17 березня 2022. 
 3. Vésteinn Ólason 2006:134.