Портал:Література
Літературний портал |
Література
куди можна ввійти лише з чистою совістю й шляхетними намірами.
Вибрана стаття
Добра стаття
«Код да Ві́нчі» — містичний детектив американського письменника Дена Брауна, виданий у 2003 році. Головний герой — професор симвології Гарвардського університету Роберт Ленгдон. Разом з парижанкою Софі Неве йому вдається розкрити вбивство та відгадати загадку, котру століттями оберігало братство «Пріорат Сіону». Роберт знаходить таємні матеріали, які вказують на справжнє походження християнства та життя Ісуса Христа.
Жертву вбивства у книзі знаходять в Луврі у позі «Вітрувіанської людини» — відомої картини Леонардо да Вінчі. Також багато підказок Роберт та Софі знаходять саме на картинах да Вінчі. Звідси і назва твору — Код да Вінчі.
Літературне знайомство
Я́нуш Ко́рчак (пол. Janusz Korczak, справжнє ім'я Генрик Ґольдшмідт, відомий також як Старий Лікар або Пан лікар (часом пишеться як одне слово) (нар. 22 липня 1878 або 1879 у Варшаві — пом. 5 серпня або 6 серпня 1942 року — загинув у німецькому таборі смерті у Треблінці) — лікар, педагог, письменник, публіцист, громадський діяч, офіцер польської армії.
Педагог-новатор, автор праць у галузі теорії й практики виховання. Зачинатель діяльності на захист прав дитини і повної рівноправності дітей. Як директор сиротинця створив, зокрема, дитячий товариський суд, перед яким діти самі розглядали справи, які самі подавали, а також могли ставити перед цим судом своїх вихователів. «Чудова людина, що мала відвагу довіряти дітям і молоді, котрими займалася, настільки, щоб передати в їхні руки питання дисципліни й довірити окремим дітям найскладніші завдання, пов'язані з дуже великою відповідальністю», — сказав про Корчака відомий швейцарський психолог Жан Піаже, що відвідував Дім Сиріт, який заснував і яким керував Корчак.
Корчак створив перший часопис, що друкував матеріали, які надсилали діти й був призначений насамперед для юних читачів — «Мали пшеґльонд». Він був одним із піонерів досліджень у галузі розвитку й психології дитини, а також виховної діагностики.
Вибране зображення
Шкільна програма
|
| ||||||
|
|
Глосарій
Ка́зка — це вид художньої прози, що походить від народних переказів, порівняно коротка розповідь про фантастичні події та персонажі, такі, як феї, гноми, велетні тощо. Слід відрізняти казку від байки. Ка́зка — один з основних жанрів народної творчості, епічний, переважно прозаїчний твір чарівного, авантюрного чи побутового характеру усного походження з настановою на вигадку.
Міф або міт (від грец. Μύθος — казка, переказ, оповідання) — оповідання про минуле, навколишній світ, яке описує події за участю богів, демонів і героїв та історії про походження світу, богів і людства.
Бала́да (фр. ballade, від прованс. ballar — танцювати) — жанр ліро-епічної поезії фантастичного, історико-героїчного або соціально-побутового характеру з драматичним сюжетом.
Кращі статті
- Книги
Келлська книга • Код да Вінчі (роман) • Самостійна Україна (брошура) • Юридична енциклопедія
- Літературні напрямки
- Письменники
Бородай Харитон • Вольвач Марія Степанівна • Гі де Мопассан • Джон Рональд Руел Толкін • Дужий Петро Атанасійович • Жуль Верн • Короткевич Володимир Семенович • Мачтет Григорій Олександрович •
- Поети
Лі Бо • Янка Купала • Омар Хаям
- Релігія та міфологія
Жінка, зодягнена в сонце • Ірландська міфологія
- Твори
- Письменники
- Поети
- Релігія і міфологія
Цей день в літературі...
Цитата дня
Покращувати звичаї свого часу — ось мета, до якої повинен прагнути кожен письменник, якщо він не хоче бути тільки «звеселителем публіки»
Літературні премії
Нобелівську премію в галузі літератури вважають найпрестижнішою міжнародною літературною премією у світі. Створена разом з чотирма іншими Нобелівськими преміями за заповітом Альфреда Нобеля 1895 року, вручають з 1901.
За заповітом Альфреда Нобеля винагороду має отримати людина, що створила «найвидатніші роботи в напрямку ідеалізму». Первісну вимогу розглядати тільки ті роботи, створені в рік, що передує року нагороди, змінили, щоби роботи могли розглянути, якщо їхнє значення визнали лише недавно.
Цікавинки
Жінки в долі та творчості відомих літераторів
- Булгакова давно вже не було в живих, коли «Майстра і Маргариту», нарешті, опублікували в журналі «Москва». Маргарита Петрівна Смирнова, жінка немолода, але все дуже красива, прочитала і зойкнула: «Але ж це про мене! В якому ж році це було? У тридцять шостому, або в тридцять сьомому, а, може, в тридцять восьмому?»
- З французькою письменницею, маркізою Емілі дю Шатле Вольтер зустрівся при цікавих обставинах. Перебуваючи в постійному страху бути пізнаним і відправленим до Бастилії, він не виходив з дому і вів життя справжнього відлюдника. Одного разу в місячну ніч він все-таки зважився прогулятися. Повертаючись, помітив неподалік від будинку кілька людей, які, мабуть, когось чекали. Вони робили загрозливі жести своїми палицями, і Вольтер мимоволі згадав випадок зі свого життя, коли герцог Роган-Шабо наказав своїм слугам побити його на вулиці за те, що той зачепив його в памфлеті. Фізично слабкий, поет ледь не помер тоді під ударами старанних слуг. Тому вид чоловіків із палицями до смерті налякав філософа. Але з'явилась струнка амазонка, що їхала у супроводі кавалера і зупинилася біля його будинку. Поява дами збентежила чоловіків з палицями, і вони розійшлися. Підбадьорений, Вольтер вийшов зі свого укриття і вклонився пані, яку міг вважати своєю рятівницею.
- Мопассан, який відхилив почуття Марії Башкирцевої, відвідавши її могилу, сказав: «Це була єдина Роза в моєму житті, чий шлях я усипав б трояндами, знаючи, що він буде таким яскравим і таким коротким!»
- В кінці XIX століття, коли Марсель Пруст був ще підлітком, він заповнив анкету, яка звалася «Альбом для запису думок, почуттів і т. д.», яка належала його подрузі Антуанетті, дочці майбутнього французького Президента Фелікса Фора. У той час подібні анкети, що демонстрували смаки, прагнення і переконання людей, які їх заповнювали, були модні в англійським салонах. Пруст заповнював анкету кілька разів у своєму житті, і завжди з ентузіазмом. У 1924 році був знайдений рукопис з його відповідями, що датуються 1890 роком. 27 травня 2003 він був проданий на аукціоні за 102 000 €.
- З другою дружиною Анною Григорівною Достоєвською (уроджена Сніткіна) Ф. М. Достоєвський познайомився в один з найдраматичніших періодів його життя. Переслідування кредиторів, голодування, гра в рулетку, зобов'язання перед сім'єю померлого брата … І до всього цього туга, самотність, почастішали напади епілепсії. Все це змусило Достоєвського укласти кабальні договори на написання відразу двох романів — «Гравець» і «Злочин і кара». І серед цього мороку — сонячний промінь, подарунок, виграшний квиток — можна як завгодно говорити про появу перед письменником двадцятирічної Анни Сніткіної.
Нові статті
- Третій храм — започаткував 12 грудня 2024 користувач S.kostyushkin
- Стара діва (фільм) — започаткував 12 грудня 2024 користувач Валерій-СЧП
- Раві Павілай — започаткував 11 грудня 2024 користувач Oleksiy.golubov
- Корм (роман) — започаткував 11 грудня 2024 користувач Bogdan8249
- Васильчук Микола Миколайович — започаткував 11 грудня 2024 користувач Dmytro Petrov
- Ось і наречений — започаткував 11 грудня 2024 користувач Krutyvuss
- Ось і наречена — започаткував 11 грудня 2024 користувач Krutyvuss
- Всесвіт DC — започаткував 11 грудня 2024 користувач TheDustyy
- Маленький андроїд — започаткувала 11 грудня 2024 користувачка Olga Loboda 0806
- Привіт, Всесвіте! — започаткував 11 грудня 2024 користувач Krutyvuss
- I'm Quitting Heroing — започаткував 11 грудня 2024 користувач Viktor200519
- Ось і вона — започаткував 11 грудня 2024 користувач Валерій-СЧП
- Мітельшпіль (роман) — започаткував 11 грудня 2024 користувач Bogdan8249
- Arcane League of Legends — започаткував 11 грудня 2024 користувач Дмитро Боришполець
- Агентство (телесеріал) — започаткував 11 грудня 2024 користувач Шиманський Василь
- Експериментальна попмузика — започаткував 10 грудня 2024 користувач Radioheaden
- Convenience Airways — започаткував 10 грудня 2024 користувач Богдан Панчук
- Джеймс Труслоу Адамс — започаткував 10 грудня 2024 користувач Leonst
- La guillotine permanente — започаткував 10 грудня 2024 користувач Анатолій 2000
Категорії
Чим допомогти?
Зображення
Чим відзначились
- Липень 2012 — виникла ідея відновити роботу Порталу: Література
- 28 липня 2012 — до роботи порталу долучився користувач Mr.Rosewater, який веде рубрику «Цей день в літературі».
- 4 серпня 2012 — користувачем Base автоматизовано рубрику «Нові статті», де можна знайти найсвіжішу інформацію в категорії «Література»
- Лідерами з написання нових статей в категорії «Література» є користувачі: Helgi та Romanbibwiss
Запрошуємо всіх поціновувачів літератури до розбудови Порталу: Література!
Огляд літературних тем
- Проза: автобіографія · антиутопія · байка · біографія · бувальщина · билина · вірш в прозі · водевіль · детектив · драма · епопея · епос · есе · житіє · комедія · послання · казка · роман · нарис · новела · мемуари · міф · оповідання · панегірик · повість · п'єса · сага · сатира · скетч · трагедія · утопія · фарс · фантастика · фентезі ·
- Поезія: акровірш · Александрійський вірш · альба · балада · буриме · вака · вінок · вірш · віреле · гімн · ді · елегія · епіграма · катрен · касида · каесі-ута · ксенії · лімерик · маджама · мадригал · моновірш · ода · памфлет · пісня · поема · Роман у віршах · рондель · рубаї · секстина · септет · сіджо · сонет · станси · танага · танка · травесті · тріолет · фейлетон · фігурні вірші · фу · хоку · ци · ши · юефу
- Літературні напрямки: акмеїзм · біокосмізм · гонгоризм · дадаїзм · евфуїзм · егофутуризм · сільська проза · імажизм · імажинізм · класицизм · критичний реалізм · маринізм · метареалізм · натуралізм · новий роман · передромантизм · презенталізм · преціозна література · реалізм · романтизм · сентименталізм · символізм · соціалістичний реалізм · сюрреалізм · титанізм · ультраїзм · футуризм ·
- Література за країнами: Абхазія · Австрія · Азербайджан · Аргентина · Вірменія · Білорусія · Бельгія · Бенгалія · Болгарія · Бразилія · Буркіна-Фасо · Велика Британія · Візантія · Греція (Давньогрецька література і Новогрецька література) · Грузія · Данія · Естонія · Ефіопія · Єгипет · Израїль · Індія · Індонезія · Ірландія · Ісландія · Іспанія · Італія · Казакстан · Канада · Китай · Латвія · Молдавія · Нідерланди · Німеччина · Норвегія · Польща · Португалія · Угорщина · Росія · Румунія · Сенегал · Сербія · США · Таджикистан · Тайланд · Україна · Фінляндія · Франція · Чад · Чехія · Швеція · Японія ·
- Основні Літературні премії: Нобелівська премія з літератури · Пулітцерівська премія · Антибукер · Велика книга · Премія «Тріумф» · Національний бестселлер · Золотий вінець · Премія Олександра Солженіцина · Премія «Дебют» · Премія Гете · Оранж · Дублінська літературна премія · Букерівська премія · Ґонкурівська премія · Премія Феміна · Премія Надаля · Премія Стрега · Міжнародна премія Ібсена · Ars Translationis · Премія Едгара Алана По · Премія Агати · Премія Х'юго · Премія Неб'юла · Премії Eurocon · Європейська премія з літератури ·
- Літературні події: Non/fiction · Біла пляма (фестиваль) · Гатакет · Каїрський міжнародний книжковий ярмарок · Лейпцизький книжковий ярмарок · Львівський міжнародний форум видавців · Гоголівський Відкритий Літературний Фестиваль · Дні білоруської і шведської поезії · Московська міжнародна книжкова виставка-ярмарок · Стружські вечори поезії · Франкфуртський книжковий ярмарок · Чарівний рядок (фестиваль) · Единбургський міжнародний книжковий фестиваль ·
Вікіджерела
Вікіджерела — вільна мережева бібліотека українською мовою, де можна знайти твори зарубіжної та української літератури, опубліковані під вільною ліцензією. Вікіджерела — проєкт некомерційного фонду «Вікімедіа», що має на меті створення бібліотеки вільно розповсюджуваних текстів різними мовами, фонди якої постійно поповнюються
Вікіджела запрошують всіх бажаючих для участі проєктах: Програма ЗНО, Іван Франко
Пошук: Автори — Автори за народом — Поети — Твори — Словники — Документи — Фольклор