Святий Парфеній

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Святий Парфеній (нар. у Вірменії - пом. 304, Рим) - ранньохристиянський святий та мученик, мощі якого зберігаються у м. Жовква в Галичині.

Парфеній був євнухом у дворі дружини римського імператора Декія. Святий постраждав за імператорським наказом Декія через сповідання християнської віри та безпідставні звинувачення у фінансових зловживаннях, які він відкинув. Його було укинено у вогнище проте він залишився непошкодженим. Згодом його було убито охоронцями через удари по голові. Його святе тіло було поховане у катакомбах Каліста в Римі.

Мощі святого[ред.ред. код]

У 18 століття, мощі Парфенія, за клопотанням священика Ієроніма Стрілецького та з дозволу папи Пія VI, у 1784 році були перенесені з Відня (куди вони потрапили з Риму у 1782 році). Священик Стрілецький знайшов їх у Відні у занедбаному стані і звернувся з проханням до папи перенести їх до Жовкви що й було узгоджено. З цього часу святий мученик Парфеній вважається покровителем Галичини.

У 90-их роках ХХ ст. церква, у якій знаходиться рака з мощами Святого Парфенія, була повернена Українській греко-католицькій церкві. Сьогодні це монастир та церква Святого Серця Ісуса ордену Василіян, у якій і міститься рака з мощами.

Невеличка частинка мощей Святого Парфенія, з благословення митрополита Харківського та Богодухівського Никодима (зі західної України) була також передана новозбудованій православній церкві святих апостолів Петра і Павла у Жовкві.

Пам'ять[ред.ред. код]

Пам'ять святого мученика Парфенія урочисто святкується у Жовкві у неділю після Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, на згадку про перенесення його святих мощей.


Святий Це незавершена стаття про святого.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.