Святий Сава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сава І
Eglise Saint-Sava -3.JPG
1-й Архієпископ Печський, Митрополит Белградсько-Карловацький, Патріарх Сербський
Церква: Сербська православна церква
Попередник: посада запроваджена
Наступник: Арсеній І
 
Ім'я при народженні: Растко Неманьїч
Народження: 1175
Старий Рас, Рашка[d]
Смерть: 14 січня 1235
Тирново, Болгарія
Похований: Белград, Сербія
 
Автограф: [[Зображення:|120px|Автограф]]
CMNS: Святий Сава на Вікісховищі

Святий Сава (у мирі: Растко Неманьїч серб. Растко Немањић; *1175—†14 січня 1235, Тирново, Болгарія) — найважливіша постать серед сербських святих, перший сербський патріарх (1219-1233), визначний культурно-політичний діяч свого часу.

Життєпис[ред. | ред. код]

Святий Сава Сербський був сином сербського правителя і засновника середньовічної сербської держави — князя Стефана Неманьї та братом Стефана Првовенчаного, першого сербського короля. У молодості, близько 1192 року, вирішив зректися світського життя: утік із дому і вступив у православну чернечу колонію на горі Афон, де й отримав чернече ім'я Сава. Прибув спочатку до руського монастиря, пізніш перебрався до грецького монастиря Ватопед.

З кінцем 1197 року приєднався до сина і батько, князь Стефан, ставши ченцем на ім'я Симеон; у 1198 році батько з сином разом переправилися в запущений монастир Гіландар та відновили його. Монастир, збудований на кошти сербських князів у середині XII століття, приблизно тоді ж став центром сербського чернечого життя, — і понині залишається одним із найвідоміших серед усіх 20 афонських монастирів. А що становить окремий інтерес — це те, що монастирський комплекс Гіландар, і досі залишається сербським, і підлягає Сербському Патріархатові.

Батько св. Сави склав чернечі обіти під іменем Симеон і помер у Гіландарі 13 лютого 1199 року: згодом його канонізовано як Святий Симеон.

Численні православні храми у світі зараз пишаються іменем св. Сави. Белградський храм св. Сави Сербського зараз вважається чи не найбільшим православним храмом у світі: його починали будувати ще 1924 року, — та ускладнювали його завершенню, і війни, і політика. Офіційне передання храму Сербській Православній Церкві відбулося 2003 року.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]