Себастьян де Фуенлеаль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Себастьян де Фуенлеаль
ісп. Sebastián Ramírez de Fuenleal
Народився бл. 1490
м.Вільяескуса-де-Аро
Помер 22 січня 1547
м. Вальядолід
Підданство королівство Іспанія
Діяльність політик
Alma mater Університет Вальядоліду
Знання мов іспанська
Посада голова Другої Аудієнсії Нової Іспанії
Термін 1531–1535 роки
Попередник Нуньо де Гусман
Наступник посаду скасовано
Конфесія Римо-католицька церква
Рід де Фуенлеаль

Себастьян Рамірес де Фуенлеаль (*Sebastián Ramírez de Fuenleal, бл. 1490 —22 січня 1547) — церковний й державний діяч Іспанії, голова Другої Аудієнсії (уряду) Нової Іспанії у 1531–1535 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Діяльність в Іспанії[ред. | ред. код]

Походив зі шляхетської родини. Був сином ідальго де Фуенлеаля. народився у містечку Вільяескуса-де-Аро. У 1506 році поступив до університету Вальядоліда. По закінченю його отримав ступінь доктора канонічного права. В цей же час прийняв постриг. У 1520 році стає інквізітором Севільї. Водночас брав участь у діяльності королівської канцелярії Гранади.

Єпископ[ред. | ред. код]

У 1527 році стає єпископом на Санто-Домінго (о. Гаїті) та головою королівського суду на острові. Тут намагався пом'якшити становище корінних народів, опікувався створення сільських шкіл. З іншого боку намагався не допустити постання підкоренних індіанців. Водночас поліпшив функціонування місцевої скарбниці.

Фуенлеаль схвалив роботу африканських рабів у копальнях Санто0Домінго та навколишніх островів, чим сприяв посиленю постачання «живого товару» до Антильських островів. При цьому намагався домогтися помірних цін на рабів. Перебуваючи на острові виславив у бік Ради Індій побажання отримати посаду у Новій Іспанії (сучасна Мексика).

На чолі Нової Іспанії[ред. | ред. код]

У 1530 році наказом короля Карла I була створено Друга Аудієнсія з управління Новою Іспанією. У 1531 році її очолив Себастьян де Фуенлеаль. Останній з членами Аудієнсії надали Нуньо де Гусману, голові Першої Аудієнсії, займатися своїми проектами, але відправили оідоров назад в Іспанію і почали правити більш стримано по відношенню до індіанців. З приводу цього висловив догану єпископу хуану де Сумарраго, який жорстоко поводився з останнім, наказував знищувати усі сліди ацтекської культури.

Водночас Фуенлеаль погиркався з Ернано Кортесом, тому останній залишив Мехіко й перебрався до Куернаваки. З цього моменту Себастьян де Фуенлеаль став фактичним правителем цієї колонії.

Він намагався з одного боку зміцнити становище іспанців в Новій Іспанії, забезпечити короля доходами окрімдобування коштовного каміння, з іншого послабити податковий тягар на корінне населення. За його наказом було зведено дорогу, що з'єднало Мехіко з портом Веракрус, великий акведук, що забезпечив прісною водою Мехіко, почали завозити великими партіями коней і велику рогату худобуц, свиней.

Окрім того, на запрошення Фуенлеаля прибули представники ордену францисканців, що повинні були поширювати християнську вірусеред індіанців та водночас послаблювати жагу серед них до спротиву й повстань.

З 1532 року вступає у нову суперечку з Сумаррагою і Кортесом. Водночас його наміру ліквідувати енкомьєнду, яка фактично закріпачувала індіанців, викликало спротив конкістадорів. Ця боротьба тривала до 1535 року, коли Фуенлеаль за станом здоров'я вже не міг в повній мірі виконувати свої обов'язку. Того ж року він передав владу Антоніо де Мендосі й у 1537 повернувся до Іспанії.

Останні роки[ред. | ред. код]

У 1538 році призначається єпископом м. Туй, у 1539 році — Леона. У 1540 році стає головою королівського суду і канцелярії у Вальядоліді, а також членом Ради з питань Індій. У 1542 році брав участь у складані законодавства, що регулювала становище корінних народів американських колоній Іспанії — так званні «Нові закони». Того ж року стає єпископом Куенки. тут започаткував зведення монастиря Санта-Крус. Помер у 1547 році, поховано у цьому монастирі.

Історія[ред. | ред. код]

Активно цікавився історією та культурою народів Месоамерики. Фуенлеаль спонукав ченців до складання хронік щодо опису життя індіанців в доколніальний період. Він сам збирав такі відомості. Як джерело представляє інтерес лист королю Карлу I, що датується 3 листопада 1532 року. В ньому, описуючи монарху доїспанську адміністративно-територіальну систему, багато елементів якої в той період ще продовжували існувати в колишньому вигляді, Фуенлеаль досить докладно говорить про форми землеволодіння і розподілу земель, яке було здійснено ацтеками до приходу іспанців.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Orozco Linares, Fernando, Gobernantes de México. Ciudad de México: Editorial Panorama, 1985, ISBN 968-38-0260-5.