Седра Енґбі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Седра Енґбі у 2011

Седра Енґбі (швед. Södra Ängby) — передмістя в західній частині Стокгольма в районі Бромма, забудоване віллами в архітектурному стилі, що поєднує функціоналізм та ідеали міста-саду.

Ця селітебна територія площею 1,1 км², на якій побудовано понад 500 заміських будинків, і яка в найбільшій мірі відповідає стилю функціоналізму у порівнянні з іншими селітебними територіями Швеції а, можливо, і світу[1], зберігається в доброму стані понад півстоліття після його побудови і захищається як національна культурна спадщина Швеції.

Історія[ред. | ред. код]

Вілла, побудована в 1938
Аерознімок Седра Енґбі, 1938

У 1930 роки під час домінування в будівництві традиційних віл і котеджів у Швеції під випливом концепцій, представлених на Стокгольмській міжнародній виставці 1930, було збудовано кілька ексклюзивних вілл у новому стилі функціоналізму. Одна з перших таких вілл була побудована активним учасником виставки архітектором-модерністом Свеном Маркеліусом (1889-1972) для себе в стокгольмському масиві Nockeby (район Бромма) в 1930-1931 роках. Гармонійно вписана в збережений у первісному вигляді похилий природний ландшафт, вілла з чіткими геометричними формами, яскравими штукатурними фасадами стала візитною карткою вілл району Бромма[2].

Хоча вілли у стилі функціоналізму були побудовані також в інших місцях Стокгольму, наприклад, в Stora Essingen і Mälarhöjden, жодне передмістя не може порівнятись з Седра Енґбі за рівнем відповідності цьому стилю.

Територія Енґбі була придбана містом у 1904 для індивідуальної забудови. Забудова північної околиці Norra Angby завдяки своєму плоскому рельєфу була більш простою, ніж забудова південної частини Седра Енґбі з її лісами і гористим ландшафтом і розпочалась в 1931. Забудова Седра Енґбі ускладнювалась тим, що дороги були вписані в топографію лісу, яка склалась раніше і мала бути недоторканою. У зв’язку з цим забудова не була компактною, а являла собою низку яскравих вілл, розкиданих по збереженому лісу. Ці вілли в основному проектувались Едвіном Енґстремом, який очолював одне з агентств нерухомості.

Усі вілли в Седра Енґбі є варіаціями строгої функціональної теми: кубічні об'єми, плоскі дахи, великі вікна, округлені балкони, обшиті металевим листом з кованими металевими деталями на зразок океанських лайнерів.

Торговий центр передмістя являє собою низку периферійних функціональних будівель, розміщених біля станції метро[3].

Населення - 1744 чол. (2007).

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Wærn, Guide till Stockholms arkitektur, "Södra Ängby", p 207
  2. Andersson, "Stilren funkis i kuperad Mälarnatur", pp 141-143
  3. Метро Стокгольма. Станція Islandstorget(рос.)

Посилання[ред. | ред. код]

Координати: 59°20′28″ пн. ш. 17°53′45″ сх. д. / 59.34111° пн. ш. 17.89583° сх. д. / 59.34111; 17.89583