Сигналізатор метану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сигналіза́тор мета́ну (рос. сигнализатор, англ. signalling device of methane; нім. Methansignalgeber m) — прилад групового чи індивідуального контролю, призначений для роботи у вугільних шахтах небезпечних за газом і пилом. Забезпечує безперервне вимірювання об'ємного вмісту метану з цифровою індикацією показників і звукову та світлову сигналізацію при перевищенні встановлених значень об'ємної частки метану.

Приклади вітчизняних М.с.:

  • 1) Сигналізатор метану типу «Сигнал» заводу «Красний металіст» (м. Конотоп, Україна). Діапазон вимірювань об'ємної частки метану — 0-3(5) %, уставка для виконавчого пристрою — від 0,1(5) до 2,0(4,0) %, час безперервної роботи без заміни блоку живлення — 2-10 год. Див. апаратура контролю метану.
  • 2) Сигналізатор метану суміщений з ліхтарем шахтним (головним світильником) типу СМГ. Призначений для безперервного автоматичного індивідуального контролю об'ємного вмісту метану в атмосфері гірничих виробок в діапазоні 0-100% і видачі світлової сигналізації (миготіння лампи) при досягненні ГДК. Крім цього, сигналізатор СМГ забезпечує оповіщення про аварію за сигналом з поверхні та сигнал радіомаяка для пошуку потерпілих, які опинилися під завалом. 3) Сигналізатори багатоканальні типу ГАЗ призначені для безперервного контролю концентрацій горючих газів (метан, бутан тощо), парів та їх сумішей. Див. апаратура контролю метану, автоматичний газовий захист шахт, метанометр.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]