Скельні півники

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Скельний півник
Rupicola peruviana (male) -San Diego Zoo-8.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Надтип: Вториннороті (Deuterostomia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Птахи (Aves)
Підклас: Carinatae
Інфраклас: Віялохвості (Neornithes)
Надряд: Кілегруді (Neognathae)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Підряд: Тиранни (Tyranni)
Парворяд: Tyrannida
Родина: Котингові (Cotingidae)
Рід: Скельні півники (Rupicola)
Підвиди
  • R. peruvianus
  • R. rupicola
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Rupicola
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Rupicola
EOL logo.svg EOL: 91434
ITIS logo.svg ITIS: 558192
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 81893

Скельні півники (лат. Rupicola) — рід Горобцеподібних птахів родини Котингові.

Опис[ред. | ред. код]

Довжина тіла птаха дорівнює приблизно 32 см. Самці скельних півників мають золотисто-оранжеве забарвлення. На чубі є чорна смужка, крила строкаті, чорного кольору з білими плямами. Самиці обох видів мають однокольорове коричневе з матовим блиском пір'я. Яскраво виражений статевий диморфізм вказує на полігамність птахів.

Ареал[ред. | ред. код]

Карміново-червоний гвіанський скельний півник (Rupicola rupicola) зустрічається в глухій гущавині тропічних лісів на території Колумбії, Північної Бразилії, Південної Венесуели і Гвіани. Цей птах віддає перевагу тим лісовим районам, де є скелі. Часто скелясті півники поселяються на берегах приток рік Оріноко та Амазонки.

Золотисто-помаранчевий перуанський скельний півник (Rupicola peruviana) зустрічається в гірських лісах. Він живе лісах Анд у Північно-західній Венесуелі і північніше до Еквадору, Колумбії та Перу. Найчастіше ці птахи гніздуюься уздовж обривистих берегів гірських струмків, швидких річкових потоків і водоспадів.

Живлення[ред. | ред. код]

Півники живуть на нижньому ярусі вологих тропічних лісів. Більшу частину часу вони проводять на деревах у пошуках стиглих плодів, що становлять основу їхнього раціону. За допомогою малого гострого дзьоба півники збирають пальмові плоди та ягоди.

Розмноження[ред. | ред. код]

Скельні півники є полігамними птахами, тобто вони не утворюють постійних пар, а кожного року паруються з новим партнером. У період гніздування скельні півники групами збираються на спільні токовища. Птахи токують на рівних кам'янистих майданчиках, на кожному з яких збирається близько 50-60 особин. Кожен самець займає на цій території своє індивідуальне місце. Він ретельно очищає його від рослинного сміття — сухої трави та гілок — і лише після цього приступає до токування.

Токуючий самець демонструє віялоподібний чуб, при цьому він схиляє голову набік, розпрямляє хвіст і прикрашені кольоровим пір'ям крила. Птахи танцюють довго, дуже часто завмираючи в нерухомих позах. Цей ритуал спрямований на залучення самок. Між самцями не буває поєдинків. Поки самці танцюють, самки спостерігають за ними, сидячи в кущах, зрідка вони спускаються до самців, а потім знову ховаються в кущі. Після спаровування самка ліпить гніздо з багна. Пташка прикріплює гніздо до рівної скелястої стіни.

Гніздо півників чашоподібне, неглибоке. Зовні птахи укріплюють свої гнізда гілочками і прикрашають їх листочками. Іноді група самок влаштовує гнізда на одній стіні. Самка скельного півника відкладає двоє яєць. Яйця цих птахів білі, вкриті коричневими плямами. Самка насиджує їх протягом 19-28 днів. Самці не беруть участі в насиджуванні кладки і вихованні потомства. Самка скельного півника вигодовує пташенят комахами, жабами і ящірками. Період вигодовування становить приблизно 21-44 дні.

Види[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]