Сліпун червоподібний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Typhlops vermicularis
Typhlops vermicularis
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Serpentes
Родина: Сліпуни
Рід: Сліпун
Вид: Typhlops vermicularis
Біноміальна назва
Typhlops vermicularis
Merrem, 1820
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Typhlops vermicularis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Typhlops vermicularis
EOL logo.svg EOL: 1055157

Typhlops vermicularis — представник змій роду Сліпун з родини Сліпунів. Інша назва «звичайний сліпун».

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина досягає 30 см, у деяких випадках 41,5 см. За формою тіла нагадує великого дощового хробака. Хвіст дуже короткий, у 40-55 разів коротше тулуба, за формою нагадує голову і закінчується загостреним роговим шипиком. Тулуб витягнутий, стрункий, круглий у поперечному розрізі. Голова маленька. Морда дещо стисла та закруглена. Великий міжщелепний щиток сильно загорнутий на верхню поверхню голови, де його задній край майже досягає лінії, яка з'єднує очі. Носовий щиток розділений тільки у нижній своїй частині. Очі приховані під великими щитками, у вигляді темних цяток просвічують з боків голови. Луска гладенька, з металевим блиском, однорідна, яка розташована у 20-24 поздовжніх рядків.

Забарвлення верхньої сторони тіла коричнювате або коричнево-рожеве, нижня сторона тіла світліша, світло-сіра. У дорослих особин добре помітні вузькі темні лінії, що проходять по спині й з боків.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Полюбляє передгір'я та гори з ксерофітною рослинністю, де тримається на відкритих ділянках. Зустрічається на висоті до 2000 м над рівнем моря. Часто населяє термітники і мурашники. Линяє, не покидаючи підземних сховищ, при цьому шар епідермісу, який сходить на ліньці, не вивертається навиворіт, а залишається у вигляді характерних шматків-трубок в прокладених в ґрунті ходах. Харчується комахами та їх личинками.

Це яйцекладна змія. Самиця відкладає 2—10 яєць.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мешкає на Балканському півострові, Малій Азії, Сирії, Вірменії, Азербайджані, Грузії, південному Дагестані (Росія), Середній Азії, Ірані, Афганістані.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Benny Trapp: Amphibien und Reptilien des Griechischen Festlandes. Natur und Tier - Verlag, Münster 2007, S. 170 - 173. ISBN 3-86659-022-9