Сморгонська ведмежа академія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дресура ведмедів, старовинна літографія
Сучасний герб Смаргоні

Сморгонська ведмежа академія — жартівлива назва ловлі та дресури ведмедів, заснована князями Радзивілами у Сморгоні; одна зі шкіл білоруських блазнів.

Ловля ведмедів існувала з XVII століття до кінця XVII століття, за іншими джерелами - до початку XIX століття. Ведмедів дресували поблизу Сморгоні (на так званих «французьких пагорбах») у кілька прийомів. Спочатку молодих ведмедів навчали «танцювати», для чого їх клали (2-3) у спеціальну клітку, в якій нагрівали дно, і вчили стояти на задніх лапах і переходити з однієї лапи на іншу (больовий рефлекс під звуки бубна), потім навчали кланятися тощо. Поводирі («ведмедники») з навченими звірями також ходили заробляти виступами на ярмарки в Росії, Угорщині, Німеччині і т.д., та вигідно торгували дресованими ведмедями. Сцена з навченим ведмедиком також була в батлейці: виводили ляльок - блазня і ведмедя, яких називали «сморгонські учитель з учнем» (1902, Мінська губернія).

У 2004 р. був прийнятий герб Сморгоні, на срібному полі якого на червоній решітці зображений чорний ведмідь, що стоїть на задніх лапах і тримає герб Радзивілів на передніх лапах. Історичний факт існування Сморгонської академії взято за основу герба[1][2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. (рос.) Пра ўстанову афіцыйных геральдычных сімвалаў адміністрацыйна-тэрытарыяльных адзінак Гродзенскай вобласці: Указ Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 1 снежня 2004 г. №590. Нацыянальны прававы Інтэрнэт-партал Рэспублікі Беларусь. Архів оригіналу за 4 лютого 2012. Процитовано 30 квітня 2009. 
  2. Смаргонь. Геральдыка Беларусі. Архів оригіналу за 26 серпня 2011. Процитовано 30 квітня 2009. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • Барышаў Г., «Смаргонская акадэмія» // Энцыклапедыя гісторыі Беларусі. У 6 т. Т.6. Кн.1: Пузыны — Усая / Беларус. Энцыкл.; Рэдкал.: Г. П. Пашкоў (галоўны рэд.) і інш.; Маст. Э. Э. Жакевіч. — Мн. : БелЭн, 2001. — 591 с.: іл. ISBN 985-11-0214-8. (біл.)
  • «Смаргонская акадэмія» // Беларуская энцыклапедыя: У 18 т. / Рэдкал.: Г. П. Пашкоў і інш.. — Мн. : БелЭн, 2002. — Т. 15: Следавікі — Трыо. — С. 50. (біл.)