Бубон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бубон

Бу́бон[1], тараба́н[2] — дуже поширений ударний музичний інструмент з невизначеною висотою звуку у вигляді обруча, на який з одного боку натягнуто шкіру. У прорізах обруча встановлено малі металеві тарілочки — брязкальця. Відомий з давніх часів.

Має вигляд круглого тонкого дерев'яного обруча, з одного боку обтягнений шкірою. З протилежного боку натягують жильні струни або дротики, на які підвішують дзвіночки. У спеціальні прорізи монтують металеві брязкальця, що за формою нагадують тарілки від барабана, тільки в мініатюрі. Хоча бувають бубони і без брязкалець.

Основне завдання в оркестрі: Утримувати темп, та надавати певного колориту та характеру в музиці. Використовують переважно в танцювальній музиці та похідних маршах.

Прийоми гри: удари долонею по обручу або шкірі, а також тремоло. Способи виконання тремоло:

  • Швидкі навперемінні удари двох пальців по обідку (італ. com le dita)
  • Трясіння всього інструмента (італ. scuotere, agitare)
  • Проведення великим пальцем (зволоженим або натертим живицею, італ. sfregare con le pollice).

Використовується в різних ансамблях і оркестрах і як окремий акомпонуючий інструмент. Записується на нитці нотними знаками відповідної тривалості: ударами по шкірі — штилями вниз, по обідку — вгору.

Бубон був найпоширенішим ударним інструментом в українській народній музиці (інша назва — решітка). Легкий дерев'яний обідок, обтягнутий з одного боку шкірою, — це найпростіша конструкція бубна, що був відомий в Україні ще за часів Київської Русі. Бубон супроводжував танцювальну музику, входив до складу полкової музики війська Запорізького.

У кримських татар існувал аналогічний інструмент до українського бубону і мав назву «даре». Традиційно на давулі грають пальцями обох рук[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Бубон // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2020.
  2. бу́бон = тараба́н // Знаки української етнокультури: словник-довідник / Віталій Жайворонок; НАН України, Ін-т мовознав. ім. О. О. Потебні. — Київ: Довіра, 2006. — С. 57. — 703 с. — ISBN 966-507-195-5.
  3. Ігор Ходжаніяжов: про кримськотатарську музику. Із фестивалю «Древо роду кобзарського 2021»

Джерела[ред. | ред. код]