Соус (образотворче мистецтво)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Соус ( фр. sauce - соус, підлива, приправа, від salsa - підсолена юшка) [1] - матеріал і інструмент для малювання у вигляді товстого олівця, виготовленого зі спресованого порошку сажі з домішкою клею (фр. velourssauce). За складом соус вважають одним з видів пастелі [2]. Соус дає красивий матовий чорний або сірувато-сріблястий тон. Соус наносять на папір штрихом з подальшим розтушовуванням, іноді в поєднанні з вугільним - італійським олівцем, сангіною, крейдою, сепією. Інший спосіб застосування соусу - розмивання пензлем з водою на зразок акварелі, однак частіше сухим щетинним пензлем або паперовою розтушовкою.

Соус, як матеріал для малювання, набув поширення в XVIII столітті, в епоху рококо і неокласицизму. Однак його часто ототожнювали з чорною крейдою, чорною пастеллю або вугільним, італійським олівцем. Художники готували ці матеріали власноруч, за власними рецептами, тому їх атрибуція ускладнена [3].

Соусом в поєднанні з пастеллю і крейдою користувався видатний художник Едгар Дега. Найбільше поширення матеріал знайшов у Російській імперії другої половини XIX - на початку XX століття: соусом малювали такі художники, як-от Ф. А. Васильєв , І. Н. Крамськой , І. Е. Рєпін , В. А. Сєров , М. А. Врубель. Соусом і оригінальним матеріалом - ламповою кіптявою з розмиванням водою - створював свої малюнки В. В. Лебедєв [4] [5] .

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фасмер М. Этимологический словарь русского языка: В 4-х томах.— М.: Прогресс. — Т. 3, 1987. — С. 728
  2. Киплик Д. И. Техника живописи. — М.: Сварог и К, 1998. — С.169
  3. Французский рисунок XVIII века в собрании Эрмитажа. Каталог выставки. Вступительная статья И. Н. Новосельская. — Л.: Искусство, 1983
  4. Соловьёва Б. А. Искусство рисунка. — Л.: Искусство, 1989. — С. 158—201
  5. Петров В. Н. Владимир Васильевич Лебедев. 1891—1967. — Л.: Художник РСФСР, 1972