Соціальна реклама

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Соціа́льна рекла́ма (англ. public service announcement) — інформація будь-якого виду, розповсюджена в будь-якій формі, яка спрямована на досягнення суспільно корисних цілей, популяризацію загальнолюдських цінностей і розповсюдження якої не має на меті отримання матеріального прибутку.

Соціальна реклама спрямована на зміну моделей суспільної поведінки і залучення уваги до проблем соціуму. Вона є різновидом соціального продукту (у США та Європі для позначення традиційно використовується термін PSA — public service announcement), істотно відрізняється від державної і політичної реклами. Соціальна реклама включає в себе інформаційні, популяризаторські й соціальні послуги.

Соціальна реклама є одночасно видом мистецтва, компонентом соціальної політики та механізмом впливу на формування громадської думки. Найвідомішими прикладами такої реклами є кампанії по боротьбі з наркотиками, дотриманню правил дорожнього руху, пропаганда здорового способу життя, охорона довкілля та інші.

Найчастіше замовниками такої реклами виступають державні органи або некомерційні організації, а рекламні агентства і розповсюджувачі реклами у ряді випадків виготовляють і розміщують її на безвідплатній основі або за зниженими цінами.

Особисте звернення до громадян (президента в тому числі) не слід вважати соціальною рекламою, оскільки це є агітація на користь згаданої особи.

Заклик «Американської громадянської асоціації» до захисту Ніагарського водоспаду від шкідливих екологічних наслідків діяльності деяких енергетичних компаній (1904) є одним із перших прикладів соціальної реклами.

Значення соціальної реклами в періоди серйозних міжнародних конфліктів або системних змін в житті окремих країн ставало дуже значущим. Такими для багатьох держав були І та ІІ світові війни, Велика депресія у США, 1917 рік для народів, які входили до складу Російської імперії, і багато інших значних подій в новітній історії людства.

У 1917 році під час Першої світової війни в США з'явився рекрутинговий плакат Джеймса Монтгомері Флегга «Ти потрібен американській армії», на якому «дядько Сем» закликав новобранців йти до армії. Соціальна реклама радянського періоду була заідеологізованою і політизованою, що характерно для будь-якого тоталітарного суспільства. Відомі в 1920-ті та 1940-ві роки в СССР плакати Дмитра Моора «Ти записався добровольцем?» та Іраклія Тоідзе «Родина-мати кличе!» стилістично дуже схожі на плакат Флегга.

В Україні одним з найважливіших явищ, в рекламній сфері є щорічний Національний Фестиваль соціальної реклами. I-й Національний Фестиваль соціальної реклами відбувся в Києві в 2005 році. З моменту появи Фестиваль став головною подією в сфері соціальної реклами України. Його мета - привернути увагу до соціальної реклами, як до важливого явища суспільного життя.

Джерела соц. інформації[ред. | ред. код]

  • Курбан О. Соціальна реклама: держзамовлення, ринок маркетингових комунікацій чи сфера громадянської відповідальності суспільства? — Дзеркало тижня. — 2007. — 28 квітня. — С. 25.
  • Слушаєнко В. Є., Гірієвська Л. О. Соціальна реклама: світовий досвід та українські реалії // Вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Політологія. Соціологія. Право: Зб. Наук. праць. — Київ: ІВЦ «Політехніка», 2009. — № 4 — 193 с.
  • Анісімова О. О. Соціальна реклама — феномен українського інформаційного простору // Науковий пошук молодих дослідників (соціальні комунікації) Збірник наукових праць студентів № 3, 2013 Том ІІ
  • Олтаржевський Д. О. Соціальна реклама : навч. посіб. / Інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. — К. : Центр вільної преси, 2016. — 120 с. 

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Приклад соціальної реклами про українську мови // Youtube, 2011