Спаська вулиця (Миколаїв)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 09:46, 20 березня 2013, створена DixonDBot (обговорення | внесок) (Додавання/виправлення дати для: Шаблон:Без категорій, Шаблон:Без джерел; косметичні зміни)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Спаська
 Україна
Населений пункт Миколаїв
Місцевість Старий Центр
Історичні відомості
Назва на честь Спаського холма, до якого вона виходила
Колишні назви Свердлова
Загальні відомості
Протяжність 1,9 км
Транспорт
Рух автомобільний, пішохідний
Покриття асфальт
Інфраструктура
Заклади культури Обласна дитяча бібліотека імені Лягіна
Парки Каштановий сквер
Зовнішні посилання
Мапа
CMNS: Спаська вулиця у Вікісховищі

Історія

Спаська вулиця — поздовжня вулиця в Старому місті Миколаєва. Назву запропонував поліцмейстер П. І. Федоров в 1822 році, але адмірал А. С. Грейг її не затвердив. Вдруге назву запропонував поліцмейстер Г. Г. Автономовим в 1835 р. Назва пов'язана з тим, що ця вулиця біля Бузького лиману круто завертала під прямим кутом і виходила до Спаського холму, а від нього — до Спаська.

6 жовтня 1788 році в День святого Миколая штурмом російських військ завершилася облога фортеці Очаков турками. 26 червня 1789 році князь Потьомкін звернувся до Катерини ІІ з проханням заснувати Спасо-Нікольський монастир для монахів з інвалідів офіцерів та солдат, учасників боротьби з турками. Подібним чином, князь дав назви вже існуючим поселенням — верфі на Інгулі та її околицям. Аби пов'язати це все одним ідейним задумом, Потьомкін розділяє назву на дві частини, і майбутній верфі дає назву Миколаїв, а урочищу на березі Бузького лиману, де мав би бути побудований монастир — «Спаське», нині це приблизно район Яхт-клубу. Очевидно, звідси і назва однієї з перших вулиць міста.

З 1930 по 1945 рр. вулицю називали на честь революціонера Свердлова. Нині вулиці повернено її першу назву. Після війни частину вулиці, яка повертала до Спаського холму, назвали Обсерваторною — за астрономічною обсерваторію, до якої виходить ця частина вулиці.