Вікіпедія:Категоризація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Wikipedia-logo-v2.svg

Правила і настанови Вікіпедії

Політики

Класифікація, категоризація

Етика Вікіпедії

Консультації

Стиль, оформлення статей

ред.

Коли і навіщо потрібні категорії[ред. код]

Категорії потрібні для організації статей в групи, які б полегшували орієнтацію в енциклопедії та дозволяли швидко знаходити потрібну інформацію, не користуючись пошуком або алфавітним покажчиком, тобто категоризація — механізм навігації і встановлення співвідношень між статтями.

Головне правило: Категорії повинні бути інформативними та корисними.

Тому, наприклад, слід відносити статтю Квантова механіка до категорії Категорія:Фізика, тоді як віднесення її до категорії Розділи науки, які починаються з літери «К» виглядає досить сумнівною.

Стаття може належати до декількох категорій. Але слід пам'ятати, що чим більша кількість категорій зіставляється зі статтею, тим меншою стає користь від такого зіставлення. Тому слід підходити до класифікації тої чи іншої статті дуже зважено.

Система категорій сама по собі є ієрархічною. Тобто, деякі категорії можуть бути підкатегоріями іншої категорії. Наприклад, категорія «Фізика» може включати підкатегорії «Класична механіка», «Квантова механіка» та ін. В свою чергу, до категорії «Класична механіка» належать статті «Закони Ньютона», «Імпульс» та інші. Але очевидно, що статтю не слід відносити до категорії і, одночасно, до підкатегорії цієї категорії. Виняток робиться лише для тих статей, які визначають саму категорію (наприклад, стаття «Україна» може бути віднесена і до категорії «Країни світу», і до категорії «Україна»).

Система категорій має бути достатньо докладною та розгалуженою, адже користь від неї може бути сумнівною, а орієнтація в ній практично неможливою, якщо велика кількість статей віднесена до якоїсь досить загальної категорії. Разом з тим, створювати підкатегорії слід обережно, і уникати зовсім другорядних тем, до яких можуть бути віднесені лише одна-дві статті.

Категорія це додаткова опція програмного забезпечення MediaWiki. Щоб уникнути плутанини із загальнішим терміном категорія, інколи слід використовувати термін категорія MediaWiki. Категорії забезпечують автоматичні індекси, що є зручно в якості змісту. Разом із посиланнями та шаблонами вони дозволяють структурувати проект.

Зауваження: Категорії працюють тільки у версіях MediaWiki вищих ніж 1.3.

На цій сторінці зібрана інформація, яка регламентує ведення системи категорій в українській Вікіпедії.

Категорія:Статті, що потрібно упорядкувати[ред. код]

Всі статті, які потребують покращення, і всередині яких застосований шаблон TODO, автоматично відносяться до категорії «Статті, що потрібно упорядкувати» разом зі всіма іншими категоріями, до яких вона відноситься по смислу. На даний момент існує чимало корисних шаблонів для недороблених статей, які зібрані у статті Вікіпедія:Шаблони:‪Незавершені статті. Дані шаблони відносять дану статтю у певний розділ недороблених статей.

Система категорій — не дерево, а граф[ред. код]

У Вікіпедії не забороняється і навіть вітається співіснування декількох схем категоризації, хоча до таких ініціатив потрібно ставитися обережно. Завдяки тому, що підкатегорії можуть належати одночасно до декількох батьківських категорій (надкатегорій), і кожна стаття може стосуватись декількох категорій одночасно, система категорій Вікіпедії нагадує скоріше орієнтований граф, аніж дерево. Фрагменти системи категорій є деревами, наприклад, певна категорія і її підкатегорії є деревом. Напевно тому і вживається термін дерево категорій.

Хороші сервіси Вікіпедії для категорій:

Є спеціальна сторінка «Дерево категорій»: Спеціальна:CategoryTree

Поради з категоризації[ред. код]

В українській Вікіпедії прийняті такі правила використання категорій:

  • Кожна сторінка повинна бути віднесена хоча б до однієї категорії
  • Не варто відносити сторінку до категорії та до більш загальної категорії, такої що перша категорія є її субкатегорією
  • Кожна категорія за винятком категорії «Головна» належать до хоча б однієї більш загальної категорії
  • Вважається добрим тоном, коли при створенні підкатегорії, стаття, яка пояснює її смисл, була додана до батьківської підкатегорії (наприклад, при створенні категорії «Фізика» як підкатегорії категорії «Природничі науки», слід додати статтю «Фізика» до категорії «Природничі науки», а також доцільно привести коротке визначення цього предмету з посиланням на відповідну статтю, в даному разі, на сторінці підкатегорії «Фізика»).
  • Вибір категорій для статті повинен бути зваженим та адекватним. Слід уникати віднесення статті до більш абстрактної категорії, якщо існує більш конкретна. Також слід уникати зіставлення зі статтею великої кількості категорій.

Горизонтальна та вертикальна категоризація[ред. код]

Горизонтальна категоризація статті полягає в віднесенні її до тої чи іншої з категорій одного рівня, тоді як вертикальна — до правильного обрання рівня підкатегорії в ієрархії категорій. Процес категоризації включає віднесення статті до категорії як в «горизонтальному» так і в «вертикальному» сенсі.

Не створюйте категорій для нових статей одразу!

Для правильного віднесення до тої чи іншої «горизонтальної категорії» краще пошукайте аналогічні статті та подивіться, до яких категорій вони віднесені. Напевно, в системі категорій існуватиме декілька таких категорій, до яких можна було б віднести дану статтю. При обранні найадекватнішої з них потрібно керуватись загальними принципами, сформульованими вище. Також можна подивитися категоризацію статті у Вікіпедіях іншими мовами.

Так само при обранні категорії необхідно правильно «позиціювати» статтю в ієрархії системи категорій Вікіпедії. Мало користі буде від віднесення статті «Закони Ньютона» до категорії «Фізика». Адекватнішим буде зіставлення цієї статті з підкатегорією «Фізики» — «Класична механіка».

На сторінці опису Категорії у верхній частині розміщено список її підкатегорій, у нижній — надкатегорій, посередині — список сторінок (статей) в категорії. З допомогою цих списків користувач може здійснювати навігацію по категоріях у вертикальному і горизонтальному напрямку, що дозволить правильно категоризувати статтю.

Категоризуючи статтю, іменуючи категорію, потрібно також дотримуватись загального правила Вікіпедії — нейтральності точки зору. Пам'ятайте, що ви пишете статті та приймаєте рішення про їхню категоризацію не для того, щоб продемонструвати свої особисті вподобання, а для того, щоб створити поважний та компетентний інформаційний ресурс.

Аналітичне та синтетичне іменування категорій[ред. код]

  • Назви категорій повинні бути самодостатніми та по можливості незалежними від батьківських категорій (напр. «Монархи», а не «Люди — Монархи»).
  • При виборі між одниною чи множиною в назві категорії слід керуватись тим, що така назва повинна бути узагальнюючою для тих підкатегорій і статей, які будуть віднесені до цієї категорії. Тому, наприклад, для назв галузей знань слід вживати переважно однину («Математика», «Біологія» та ін.), для назв об'єктів та явищ, які можуть мати різні форми та різновиди слід вживати переважно множину («Ссавці», «Озера», «Вибухові речовини»).

Категоризація за допомогою шаблона[ред. код]

Категоризувати статті можна також використовуючи навігаційні шаблони, якщо всі посилання у відповідному шаблоні можна віднести до однієї категорії. Наприклад у шаблоні {{Обласні центри України}} всі посилання відносяться до категорія:Обласні центри України. Цей навігаційний шаблон є у всіх статтях, які до нього включені, тому, якщо в коді шаблону поставити Категорія:Обласні центри України, всі статті, де буде присутній шаблон автоматично попадуть в дану категорію. Щоб сам шаблон не потрапив до категорії, категорію потрібно взяти в теги: <includeonly> </includeonly>. Це буде виглядати так:

<includeonly>[[Категорія:Обласні центри України]]</includeonly>

Якщо ви не хочете, щоб певна стаття в якій є шаблон, не потрапила до категорії, потрібно використати наступну розмітку: У вашому навігаційному шаблоні:

{{#if:{{{nocat|}}}||<includeonly>[[Категорія:Обласні центри України]]</includeonly>}}

А в статті, яка не повинна потрапити до категорії:

{{Обласні центри України|nocat=1}}

Пошук по категоріях за допомогою CatScan[ред. код]

Загалом, сторінка будь-якої категорії відображає усі статті, а також усі підкатегорії, які віднесено до цієї категорії. Проте іноді виникає потреба оглянути список статей, що входять одночасно до двох або кількох категорій включно з її підкатегоріями. Для цього ми рекомендуємо скористатися інструментом «CatScan» 1-ї версії або 2-ї версії. Цей інструмент дозволяє шукати також за заданою глибиною (глибина визначає кількість охоплюваних рівнів підкатегорій даної категорії), а також обмежувати пошук об'ємом статей та іншими параметрами.

Див. також[ред. код]