Стефан Урош II Милутин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стефан Урош II Милутин
серб. Стефан Урош II Милутин Немањић
Stefan Milutin, by Anastas Jovanović, 1852.jpg
Народився бл. 1253[1]
невідомо
Помер 12 листопада 1321
Q3111207?, Сербія
Поховання Banjska monastery[d]
Національність серби
Діяльність політик
Конфесія Сербська православна церква
Рід Неманичі
Батько Стефан Урош I
Мати Єлена Анжуйська
Брати, сестри  • Стефан Драгутин
У шлюбі з Simonida[d], Elizabeth of Hungary, Queen of Serbia[d], невідомо і Ana Terter[d]
Діти Стефан Урош III, Ana-Neda[d], Стефан Костянтин і Zorica[d]
Автограф Seal of Stefan Milutin.jpg
Стефан Урош II Милутин

Стефан Урош II Милутин (1253-1321) — 6-й король Сербії з 1282 до 1321 року. Походив з династії Неманичів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Стефан Милутин був сином Стефана Уроша I, короля Сербії, та Олени Анжуйської. Внаслідок конфлікту короля Стефана Уроша I із своїм старшим сином Стефаном Драгутином, мав намір передати королівську корону Стефану Милутину. Але внаслідок повстання Драгутина Стефан Урош I залишив трон. Стефан Драгутин став королем Сербії. Про діяльність Милутина в цей час мало відомостей.

Проте у 1282 році внаслідок хвороби Стефана Драгутина останній поступився короною Стефану Милутину, який став королем під ім'я Стефан Урош II Милутин.

Король Сербії[ред. | ред. код]

Сербія за часів Стефана Уроша II Милутина - цифрою 1 - позначено землі, що належали Милутину, цифрою 2 - землі Стефана Драгутина, цифрою 3 - землі, приєднані Стефаном Милутином у 1299 році, цифрою 4 - землі втрачені на користь Боснії

Стефан Урош II продовжив політику свого брата стосовно боротьби з відродженою візантійською імперією. У 1282 році під час війни з Михайлом VIII Палеологом він завоював значну область довколо міста Скоп'є. В цьому ж році помер візантійський імператор, що покращало становище Сербії. Спадкоємець Михайла VIII Палеолога Андронік II виявився слабким і безпорадним володарем. Це дозволило Стефану Урошу Милутину продовжити свою політику з розширення меж свого королівства. 1283 року Стефан Урош Милутин дійшов зі своєю армією й підкорив землі до Кавали. У 1284 році зайняв північну Албанію з містом Дуррес.

Водночас Стефану Урошеві довелося боротися із родом Шишнаничів, князями Відіна й васалами Ногайської орди. Проте спроби останніх підкорити Сербію виявилися невдалими. Милутин розбив їх й змусив відступити до Відіна.

1299 року він уклав мирний договір з Візантійською імперією, для зміцнення союзу з якою одружився з донькою імператора. Це викликало незадоволення брата Милутина - Стефана Драгутина, який на початку XIV століття розпочав війну. Боротьбу між братами вдалося припинити у 1313 році завдяки сербському духівництву.

Незважаючи на це, Стефан Урош II Милутин зберіг союз із Візантією. 1312 року він надав допомогу імператору Андроніку II Палеологу проти османів. В цьому ж році об'єднані сили Сербії та Візантії завдали нищівної поразки османським військам на чолі із Халілем-пашою. Вдячний за допомогу Андронік передав корою Сербії місто Куково.

У 1316 році після смерті свого брата Стефана Драгутин Стефан Урош II приєднав його землі до Сербії. Проте у 1319 році під час війни з Карлом I Анжу, королем Угорщини, король Сербії вимушен був відступити й повернути землі Драгутина Угорщині.

В цей же час повстав його син Стефан, якого Милутин розбив й заслав до Константинополя.

Родина[ред. | ред. код]

1. Дружина - Елизавета (1255-1313), донька Стефана V Арпада, короля Угорщини

Діти:

2. Ганна (д/н-1304), донька Георгія Тертія, царя Болгарії

3. Сімоніда (1294-1336), донька Андроніка II Палеолога, імператора Візантії

Джерела[ред. | ред. код]

  • John V.A. Fine, Jr., The Late Medieval Balkans, Ann Arbor, 1987.
  • Find a Grave — 1995. — ed. size: 165000000