Сукхаваті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Світ Сукхаваті: Амітабха в оточенні бодхісаттв (Японія, період Хей'ан).

Сукхаваті (санскр. सुखावती, Sukhāvatī IAST; яп. 極楽, ごくらく, ґокураку, «[земля] неймовірної радості»[1]) — у буддизмі махаяни світ щастя і радості, яким керує будда Амітабха і де мешкають бодхісаттви. Часто перекладається як «буддистський рай».

Короткі відомості[ред. | ред. код]

Сукхаваті знаходиться на Заході, за десятки тисяч світів від світу людей. Ця земля безмежна і самодостатня, в ній немає мук і страждань, а панує лише мир і радість. Сансара проявляється у Сукхаваті в образі людей і богів, між якими немає докорінних відмінностей. Чорти, ненажери, асури і тварини у цьому світі відсутні.

Ґрунт і вода в Сукхаваті благородні, а всі споруди виконані із «восьми коштовностей»: золота, срібла, коралів і коштовних каменів. Мешканці цього світу — бодхісатви вищого рівня, які там же досягають просвітлення. Вони живуть «невимірно довго» і насолоджуються безмежним щастям. Сукхаваті була створена Амітабхою, щоб прискорити дорогу істот до просвітлення. [2]

Сукхаваті займає одне з головних місць у Вченні Чистої Землі, згідно з яким віра у рятівну силу Амітабхи дає віруючому право переродитися у цьому «раю».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Інші назви китайською і японською: 西方浄土, «чиста земля заходу»; 極楽安養浄土, «чиста земля неймовірної радості і спокою»; 極楽界, «світ неймовірної радості», 極楽浄土, «чиста земля неймовірної радості»
  2. За легендою Амітабха, коли він ще був бодхісатвою на ім'я Дхармакара, дав обітницю створити такий світ після досягнення ним стану будди.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]