Махаяна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Махаяна, або Магаяна[1] (санскр. महायान, латиніз. mahāyāna, дос. «Велика колісниця»; кит. 大乘, латиніз. Dàshèng; яп. 大乗, латиніз. Daijō; кор. 대승, латиніз. Dae-seung; в'єт. Đại Thừa; тиб. ཐེག་པ་ཆེན་པོ།, латиніз. theg-pa chen-po; монг. их хөлгөн, yeke kölgen) — пізня і найбільша течія в буддизмі. Поширена в Китаї, Японії, Непалі, Індії, Кореї, В'єтнамі і Тибеті.

Особливості вчення[ред. | ред. код]

Британський буддолог Едвард Конзе виділяє наступні позиції, спільні для усіх магаяністів:

  1. переконання в тому, що усі дгарми є «порожніми» в розумінні, що жодна з них не є чимось окремим та відділеним. Жодна дгарма невіддільна від інших дгарм. В результатів цього усі дгарми не мають власного існування і є однакові;
  2. згадана «порожнинність» дгарм може бути названа «Таковістю», коли речі сприймаються в їхній «таковості», без додавання або віднімання від них складових;
  3. якщо все є однаковим, тоді також Абсолют буде тотожний Відносності, зумовленість — безумовності, а нірвана — сансарі.
  4. істинне знання повинне перебувати поза межами дихотомій суб'єкта-об'єкта, прийняття-неприйняття тощо[2].

Махаяна — «Велика колісниця» буддійського шляху, метою якого є досягнення просвітлення усіма живими істотами, або, іншими словами, розкрити їхню внутрішню «буддову природу» (бодгічітта). У основі теорії і практик Магаяни лежить розвиток співчуття і позаособистісної та інтуїтивної мудрості Праджняпараміти.

В межах Магаяни особливий акцент робиться на шляху Бодгісаттви, тому її ще іноді називають — Бодгісаттваяна. Вона включає Сутру і Тантру.

Сучасний стан[ред. | ред. код]

Чисельність прихильників різних шкіл Магаяни в сучасному світі налічує близько 600 мільйонів.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Універсальний словник-енциклопедія магаяна
  2. Edward Conze, Buddhism. A short history. — One World, 2008. — р.32-33.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • (рос.) Торчинов E.A. Введение в буддологию. Курс лекций. — Санкт-Петербург: Санкт-Петербургское философское общество, 2000.- 304 с. ISBN 5-93597-019-8 (С.?)
  • Торчинов Е. А. Пути философии Востока и Запада: Познание запредельного. СПб: «Азбука-классика», «Петербургское востоковедение», 2005. — 480 с.
  • Edward Conze, Buddhism. A short history. — One World, 2008. — 154 p.

Посилання[ред. | ред. код]