Сур'япрабха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Статуї Сур'япрабхи (праворуч) і Кандрапрабхи (ліворуч) з монастиря Якусдзі. Національні скарби Японії.

Сур'япрабха[1], Лі Гуан[2] або Нікко[3] — бодхісаттва, втілення сонячного світла і доброго здоров'я. Прислужує Брайсайягуру, будді-цілителю, покровителю медицини.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Сур'япрабха особливо вшановується в Японії. У материковій Азії він частіше відомий не як бодхісаттва, а дева — буддистьке божество, яке увібрало в себе культ індійського сонячного бога Сур'ї.

Згідно з махаяністською «Сутрою Будди-цілителя» Сур'япрабха освічує землю тисячею сонячних променів і знищує ними темряву, основу гріхів і страждань.

В іконографії Сур'япрабха часто виступає в парі з бодхісатвою Кандрапрабхою, втіленням місячного світла. Перший бодхісаттва тримає праву руку піднятою, а ліву опщенною; другий бодхісаттва навпаки — ліву вгорі, праву внизу. Великим і вказівним пальцем піднятої руки обидва утворюють коло. Частим атрибутом Сур'япрабхи є сонячний диск.

Одним з видатних зображень Сур'япрабхи є його бронзова статуя 8 століття, розміщенна Золотій Залі монастиря Якусідзі у Нарі, Японія. Бодхісаттва виступає складовою триптиху Брайсайягуру.

Примітки[ред.ред. код]

  1. санскр. सूर्यप्रभ, Surya-prabha IAST, «сонячне сяйво»
  2. яп. 日光菩薩, лі гуан пу са, «бодхісатва сонячного світла».
  3. яп. 日光菩薩, にっこうぼさつ, нікко босацу, «бодхісатва сонячного світла». Також інколи записується як Нікко-Хендзьо (яп. 日光遍照菩薩, «бодхісатва сонячного світла, що сяє безмежно») або Нікко-Фудзьо (яп. 日光普照菩薩, «бодхісатва сонячного світла, що сяє повсюди»)

Джерела та література[ред.ред. код]

  • 薬師寺(日本の古寺美術 4)/ 大橋一章著; 町田甲一企画. 大阪: 保育社, 1986.
  • 薬師寺 [映像資料]: 東塔と薬師三尊; 唐招提寺(国宝 6)/ 東京: 学研, 1993.

Посилання[ред.ред. код]