Сяо Хе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сяо Хе
Xiao he.jpg
Народився бл.257 до н. е.
повіт Фен'ї
Помер 193 до н. е.
Чан'ань
Підданство династія Хань
Діяльність політик
Титул Зань-хоу
Посада канцлер
Термін 206—193 роки до н. е.
Попередник Чжао Ґао
Наступник Цао Шень
Рід Сяо
Родичі Q108630742? і Xiao Zhengd
Діти Сяо Лу
Сяо Ян

Сяо Хе (*萧何, бл.257 до н. е. — 193 до н. е.) — китайський політичний діяч, правник, впливовий канцлер часів раннього періоду династії Хань.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився близько 257 року до н. е. у повіті Фен'ї (частина сучасної провінції Цзянсу). Про молоді роки немає відомостей. Свою кар'єру розпочав на посаді ґунцао (секретаря) у повіті Пей. Під час службу затоваришував з Лю Баном, майбутнім імператором.

У 209 році до н. е., з початком повстань проти династії Цінь, Сяо Хе підтримав антиурядовий виступ Лю Бана, сприявши останньому в захоплені містечка Пей. Завдяки діям Сяо Хе саме Лю Бана оголошено одним з провідників повстання на значній території імперії. Згодом перебував у почті Лю Бана під час війни проти цінських військ.

У 206 році до н. е., після перемоги Лю Бана, Сяо Хе в столиці імперії Сяньян узяв під свій особистий контроль імператорські архіви, що дало йому можливість добре ознайомитися з тогочасними правничими документами, картами країни, даними про її населення і використовувати їх у своїй службовій діяльності. Згодом переконав відступити Лю Бана перед переважаючими силами іншого ватажка повстанців Сян Юя задля накопичення необхідних сил. Того ж року Сяо Хе призначається канцлером ванства Хань.

У 205 році до н. е. видав судебник «Цзючжан-лю» («Закони у дев'яти 9 главах»), що спирався за законодавчі правила династії Цінь. На відміну від останніх він пом'якшив покарання, прибравши винищення 3 поколінь і спільну відповідальність родичів і сусідів. Водночас Сяо Хе було збільшено кількість статей стосовно відповідальності керівників, які знали про злочини своїх підлеглих, додав 3 розділи службових законів: «Податі», «Конюшні» і «Двори».

Сяо Хе доклав багато зусиль задля залучення на бік Лю Бана здібних військовиків та посилення його війська. Водночас розробив заходи з нормалізації харчування ханського війська, завдяки чому не було невдоволення серед простих вояків. Під час війн Лю Бана із суперниками за владу в імперії, Сяо Хе намагався відновити занепалу економіку, насамперед сільське господарство: землі цінських аристократів було розподілені між селянами та прихильниками Лю Бана, поліпшена кадрова робота — пріоритет віддавався здібностям чиновників, а не знатності. Після остаточної перемоги Лю Бана і оголошення його у 202 році до н. е. імператором династії Хань, Сяо Хе отримав титул хоу (на кшталт маркіза). Того ж року розповсюдив свої реформи та закони судебника на усю імперію.

У 201 році до н. е. Сяо Хе доручено було відновити колишню столицю Цінь — Сяньян — та звести імператорський комплекс. після завершення робіт нове місто отримало назву Чан'ань. У 196 році до н. е. разом із імператрицею Люй Чжи попередив змову військовика Хань Сіня, якого було страчено.

У 195 році до н. е. після смерті імператора Ґао-цзу (Лю Бана) зберіг свою посаду при новому володарі Хуей-ді. Помер у 193 році до н. е. в Чан'ані. після його смерті владу перебрав рід Люй.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Koranyi К. Powszechna historia prawa. Warszawa, 1976.
  • Aihe Wang. Creators of an Emperor: The Political Group behind the Founding of the Han Empire. «Asia Major». Volume 14, part 1, 2001. ISSN 0004-4482
  • Denis Crispin Twitchett, Michael Loewe: Cambridge History of China. The Ch'in and Han Empires, 221 B. C.-A. D. 220. Cambridge: Cambridge University Press, 1986. ISBN 0-521-24327-0.