Лю Бан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Лю Бан
Hangaozu.jpg
 Народився  256 до Р.Х.
 Помер  195 до Р.Х.
Рід Лю
Проживання Китай
Походження китаєць
Імператор династії Хань
206195 до Р.Х.
Попередник
Наступник Лю Їн

Лю́ Ба́н (китайська: 劉邦піньїнь: Liú Bāng; 256 — 195 до Р.Х.) — китайський державний і політичний діяч. Засновник і перший імператор династії Хань (206 — 195 до Р.Х.). Перший китайський правитель, що походив з селян. 209 року до Р. Х. взяв участь у антиціньському повстанні. В ході повстання очолив повіт Пей й став іменуватися пейським князем (沛公, Пей-ґуном). Спільно з союзною армією Сян Юя розгромив ціньські війська. Першим захопив ціньську столицю Сяньян і отримав титул ханського вана (漢王, Хань-вана).

202 року до Р. Х., в битві при Ґайся розбив сили колишніх союзників під проводом Сян Юя й завершив об'єднання Піднебесної. Встановив столицю в Чанані й проголосив створення династії Хань.

Разом із своїм канцлером Сяо Хе заклав новий адміністративно-територіальний устрій, основною одиницею якого стало командирство. Роздав землі й титули ванів своїм родичам та відданим підлеглим. Багато зробив для зміцнення конфуціанства, рушійної силою якого був Лу Ґу. Посмертне ім'я — Імператор Ґао. Храмове ім'я — Ґаоцзу.

Дружина Лю Бана, імператриця Люй Чжи, пережила як чоловіка, так і його сина, другого імператора Хань, та увійшла в історію як одна з трьох найбільш одіозних володарок Китаю.

Джерела та література[ред.ред. код]

  • (укр.) Крижанівський О. П. Історія стародавнього Сходу: Курс лекцій. — Київ.: Либідь, 1996.
  • (укр.) Крижанівський О. П. Історія стародавнього Сходу: Підручник. — Київ.: Либідь, 2000.
  • Рубель В. А. Історія середньовічного Сходу: Курс лекцій: Навч. посібник. — К. : Либідь, 1997. — 462 с. — ISBN 5-325-00775-0.