Сіде (синто)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сіде, прикріплені до солом'яної мотузки сіменава[en] в домашньому синтоїстському храмі камідана
Різновиди Сіде

Сі́де (яп. 紙垂, 四手) — зигзагоподібна стрічка, яку зазвичай прикріплюють до сіменави[en] (ритуальної мотузки з рисової соломи) або тамагусі (гілки дерева сакакі[en]) в ритуалах японської релігії синто[1][2]. Раніше сіде виготовлялися з грубої тканини, виготовленої з паперового дерева, але сьогодні більшість стрічок — паперові[2]. Вважається, що вони захищають від злих духів[1]. Сіде також прикріплюють до ритуального посоха хараїгусі (яп. 祓い串, «посох, що очищує»), які синтоїстські священники використовують для благословення. Під час ритуалу посохом водять повільно та ритмічно, але з деяким розрахунком того, щоб сіде видавали шурхотіння при кожному русі, що нагадують блискавку. Вважається, що хараїгусі подібні за призначенням та використанням зі схожими засобами айнівінау — очищеними вербовими гілками, що використовуються з цими ж цілями.

Існує кілька способів складання сіде, а також кілька різновидів, наприклад Ісе, Сіракава і Йосіда[1].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в An Illustrated guide to Japanese Traditional Architecture and Everyday Things = en / Yamamoto S. — 京都 : 淡交社, 2018. — 73 с. — ISBN 978-4-473-04237-8.
  2. а б Inoue Nobutaka. Shide. Kokugakuin University (англ.). Процитовано 17 грудня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)