Термостовпчик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Термостовпчик — електронний пристрій, який перетворює теплову енергію в електричну. Він складається з декількох термопар, які зазвичай з'єднуються послідовно або, рідше, паралельно.

Термостовпчик не реєструє абсолютну температуру, а генерує вихідну електричну напругу пропорційно до локальної різниці температур або градієнту температури.

Термостовпчики використовуються для створення електричного сигналу у відповідь на наявність тепла як елементи пристроїв, які вимірюють температуру, таких як інфрачервоні термометри, які широко використовуються в медицині для вимірювання температури тіла. Вони також використовуються в датчиках теплового потоку (таких як термостовпчик Молля і Піргеліометр Епплі) [1][2][3] і протипожежних сигнальних систем. Вихід термостовпчика, як правило, в діапазоні значень напруги від десятків або сотень мілівольт.[4] При посиленні рівня сигналу, пристрій можна використовувати для виміру середнього значення температури.[5]

Термостовпчики також використовуються для генерування електричного сигналу від, наприклад, нагріву електричних компонентів, сонячного вітру, радіоактивних матеріалів, або вогню. Процес є також прикладом теплоелектричного ефекту (електричний струм передає теплову енергію), коли електричний струм виникає між теплим і холодним переходом.

Див. також[ред. | ред. код]

  • Ефект Зеєбека — фізичний ефект, який лежить в основі процесу генерації напруги в термостовпчику.
  • Термоелектричні матеріали — високопродуктивні матеріали, що можуть бути використані для побудови компактних термостовпчиків, які генерують високу потужність.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 22 грудня 2013. Процитовано 8 листопада 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 8 жовтня 2018. Процитовано 8 листопада 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 січня 2013. Процитовано 8 листопада 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 3 березня 2016. Процитовано 8 листопада 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 16 квітня 2007. Процитовано 8 листопада 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)