Техаська мапова черепаха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Техаська мапова черепаха
Техаська мапова черепаха
Техаська мапова черепаха
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Черепахові (Testudines)
Підряд: Прихованошийні черепахи (Cryptodira)
Родина: Прісноводні черепахи
Рід: Горбата черепаха
Вид: Техаська мапова черепаха
(Stejneger, 1925)
Синоніми
Graptemys pseudogeographica versa
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Graptemys versa
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Graptemys versa
EOL logo.svg EOL: 793418
ITIS logo.svg ITIS: 173802
IUCN logo.svg МСОП: 9503
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 33573

Техаська мапова черепаха (Graptemys versa) — вид черепах з роду Горбата черепаха родини Прісноводні черепахи.

Опис[ред. | ред. код]

Це найдрібніша черепаха свого роду. Спостерігається статевий диморфізм: самиці мають довжину карапаксу 12,5—20 см, самці їх менше вдвічі 5,5—10 см. У не статевозрілих особин чітко виражено кіль, у дорослих кіль темно-жовтого кольору. У самців довгі пружні хвости, у старих самиць голови більше, ніж у молодих.

Карапакс забарвлено у оливковий колір з помаранчево-жовтими лініями на кожному щитку. Пластрон кремовий, з темними мітками і лініями. Морда витягнута. Жовті та помаранчеві візерунки прикрашають голову, шию, кінцівки і хвіст. Примітною особливістю виду є помаранчева відмітна позаду очей, по якій цю черепаху можна відразу виділити серед споріднених особин.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Полюбляє річки та струмки. Ці черепахи воліють мілководдя з густими заростями водяних рослин на піщаних або глинястих берегах. Їх часто можна зустріти у воді або гріються в затишному місці на сонці. Техаська мапова черепаха чудово плаває та полюбляє приймати сонячні ванни. Дуже полохлива і при найменшому натяку на небезпеку тікає у воду. .

Харчується молюсками, равликами і водною рослинністю. Самиці внаслідок більшого розміру голови більше тяжіють до їжі тваринного походження, тоді як самці всеїдні.

Парування відбувається ранньою весною і пізньою осінню. Самці вступають в боротьбу через самиць, б'ючи один одного головами. Самиці виходять на берег відкласти яйця. Вони роблять ямки від 5 см в глибину і більше у піщаному ґрунті. У кладці 6 яєць. Інкубаційний період триває 65—85 днів. Стать новонароджених залежить від температури, при якій відбувалася інкубація. При температурі нижче 28 °C вилуплюються самці, а при 30 °C і вище — самиці.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Ендемічний вид штату Техас (США). Зустрічається на плато Едвардса у центральному Техасі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Stephens, P.R. & Wiens, J.J. 2003. Ecological diversification and phylogeny of emydid turtles. Biol. J. Linn. Soc. 79: 577–610