Прихованошийні черепахи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Прихованошийні черепахи
Dipsochelys dussumieri
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
- Амніоти (Amniota)
- Завропсиди (Sauropsida)
Підклас: Анапсиди (Anapsida)
Ряд: Черепахи (Testudines)
Підряд: Прихованошийні черепахи
Біноміальна назва
Cryptodira Linnaeus, 1758
Родини
Посилання
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 8464
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Cryptodira

Прихованоши́йні черепа́хи, або кріптоді́ри[1] (лат. Cryptodira) — найбільший підряд черепах, що поєднує 6 родин.

Поширення[ред.ред. код]

Поширені по всьому спекотному і помірному поясу земної кулі крім Австралії, у степовій смузі Росії і на Кавказі поширені болотні черепахи.

Опис[ред.ред. код]

Прихованошийні черепахи здатні втягувати шию і голову під панцир, згинаючи шию S-подібно у вертикальній площині. У зв'язку з цим шийні хребці позбавлені поперечних відростків (або вони рудиментарні). У деяких видів, що мають дуже велику голову, під панцир втягуються тільки шия і потилиця. Тазові кістки не зрощені з панциром. Пластрон покритий 11-12 роговими щитками.

Еволюція і розвиток[ред.ред. код]

Вважається, що в період середнього тріасу ці тварини мешкали тільки в болотистій місцевості, але з часом пристосувалися жити як на суші, включаючи пустельні і лісостепові області, так і у воді. Крім того, їх виживанню сприяло те, що вони харчувалися різноманітним кормом — рослинним і тваринним.[1]

Предки Кайманових черепах жили в еоцені, тобто приблизно 38-55 млн років тому. Дослідивши останки цих тварин, учені прийшли до висновку, що панцир древніх Кайманових черепах був досить м'яким, у зв'язку з чим рептилії не могли захиститися в разі нападу хижаків і, щоб не стати їхньою здобиччю, воліли нападати першими, проявляючи невластиву черепахам агресивність. До речі, сучасні Кайманові черепахи поводяться подібним же чином. Саме тому в домашніх тераріумах їх не тримають.

Таксономія[ред.ред. код]

До цього підряду відносяться слонові черепахи довжиною до 1,2 метрів. Крім трьох родин, що включають по 1-2 види, сюди входять також дві найбільших родини прісноводних черепах (85 видів) і сухопутні черепахи (37 видів). Загальне число видів прихованошийних досягає 148, тобто 2/3 всіх черепах.

Примітки[ред.ред. код]