Токарно-гвинторізний верстат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Універсальний токарно-гвинторізний верстат
Токарно-гвинторізний верстат з ЧПК
Токарний деревообробний верстат

Тока́рно-гвинторі́зний верста́т — один із типів верстатів токарної групи, які призначені для виконання різноманітних токарних робіт, а також для нарізування метричних, дюймових, модульних, пітчевих і торцевих різьб. Верстати як правило мають високу жорсткість, достатню потужність, високі частоти обертання шпинделя, і це дозволяє обробляти деталі на підвищених режимах різання. При обробці складних криволінійних поверхонь на верстатах можна застосовувати гідрокопіювальний супорт, що автоматизує процес обробки. При обробці отворів задня бабка за допомогою спеціального замка може з'єднуватися із супортом і одержувати механічну подачу. У фартуху є пружинна муфта, що дозволяє обробляти деталі за упором, що також автоматизує процес обробки.

Опис основних вузлів[ред.ред. код]

Верстат складається із таких основних частин: станини, передньої бабки, задньої бабки, супорта, гітари, коробки подач, фартуха, клино-пасової передачі.

Станина є основною і служить для монтажу всіх основних складальних одиниць верстата. По напрямним станини переміщується каретка супорта і задня бабка.

Передня бабка встановлюється в лівій частині станини для закріплення заготовки і повідомлення їй обертального руху. В ній розміщена коробка швидкостей.

Задня бабка підтримує вільний кінець довгих заготовок. В ній кріплять різальні інструменти (свердла, зенкери, ро́звертки). Вона складається із основних трьох частин: корпуса, пінолі та плити. В конічний отвір пінолі можна встановити центр або інструмент. При необхідності корпус задньої бабки суміщають в поперечному напрямку для обточування конусних отворів.

Супорт призначений для кріплення різців у різцетримачі і переміщення їх в повздовжньому і поперечному напрямках, відносно оброблюваної заготовки, вручну або механічно.

Гітара служить для передачі обертання від коробки швидкостей до коробки подач.

Коробка подач передає обертання на ходовий гвинт або ходовий вал. Її конструкція дозволяє налагоджувати верстат на необхідну подачу чи на крок нарізання різьби.

Клинопасова передача служить для передачі обертального руху від електродвигуна на вал коробки швидкостей.

Фартух призначений для виконання ручної поздовжньої подачі супорта, а також механічної поздовжньої подачі від ходового валика і ходового гвинта. Ручна подача здійснюється за допомогою маховика, на валу якого знаходиться зубчасте колесо, яке зачіпляється із зубчастим колесом, насадженим на валик з реєчною шестернею. Це колесо знаходиться в постійному зачепленні із зубчастою рейкою, яка прикріплена до станини.

Механічну подачу від ходового валика здійснюють через черв'як, насаджений на ковзну шпонку. Черв'як обертає колесо і через кулачкову муфту і зубчасті колеса рух передається на рейкову шестерню. Для включення механічної подачі рукоятку слід повернути на себе.


Для безпечної роботи всі рухомі частини верстата закриті кожухами. Відкидний екран над різцетримачем і кожух токарного патрона обладнанні електроблокуванням, тому верстат можна включити лише при опущених кожусі та екрані.

Коробка швидкостей складається із циліндричних зубчастих передач, а вони, як і пасові, характеризуються передаточним числом. Для зміни частоти обертання шпинделя в коробці швидкостей є блоки зубчастих коліс, які можна переміщати вздовж вала на шліцах, або шпонках.