Дубно

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дубно
UKR Ду́бно COA.gif Flag of Dubno.png
Герб Дубна Прапор Дубна
Castle in Dubno Ukraine.jpg
Дубно
Дубно на карті України
Дубно на карті України
Дубно
Дубно на карті Рівненської області.
Дубно на карті Рівненської області.
Основні дані
Країна Україна Україна
Регіон Рівненська область
Район Дубенський район
Рада Дубенська міська рада
Код КОАТУУ 5610300000
Перша згадка 30 серпня 1100
Магдебурзьке право 1498
Населення 38041 (01.06.15)[1]
Агломерація Рівненська агломерація
Площа 27 км²
Густота населення 1409 осіб/км²
Поштові індекси 35600—35608
Телефонний код +380-3656
Координати 50°23′35″ пн. ш. 25°44′06″ сх. д. / 50.39306° пн. ш. 25.73500° сх. д. / 50.39306; 25.73500Координати: 50°23′35″ пн. ш. 25°44′06″ сх. д. / 50.39306° пн. ш. 25.73500° сх. д. / 50.39306; 25.73500
Висота над рівнем моря 200 м
Водойма Іква (притока Стиру)
День міста 2 серпня
Відстань
Найближча залізнична станція Дубно
До обл./респ. центру
 - залізницею 55 км
 - автошляхами 45 км
До Києва
 - залізницею 414 км
 - автошляхами 376 км
Міська влада
Адреса 35600, Рівненська обл., м. Дубно, вул. Замкова, 4
Веб-сторінка http://www.dubno-adm.rv.ua/
Міський голова Антонюк Василь Михайлович

Commons-logo.svg Дубно у Вікісховищі

Ду́бно — місто обласного значення в Україні, центр Дубенського району Рівненської області.


Місто розташоване на річці Іква, на залізничній лінії Здолбунів — Красне, за 45 км від Рівного. Через місто проходять автошляхи європейського значення E40 і E85.

Географія і клімат[ред.ред. код]

Топографічна карта Дубна 20-30-х рр. XX ст.

Дубно розташоване у південно-західній частині Рівненської області на Волинсько-Подільській височині, на висоті 200 метрів над рівнем моря.

Клімат[ред.ред. код]

Клімат помірно континентальний, з незначними коливаннями температури, помірно тепле літо та м'яка зима з частими відлигами. Напрямки вітру влітку та взимку різні. Влітку переважно вітри північно-західні, взимку західні й південно-західні. Останні 10 років клімат став значно теплішим, літо гарячим, малодощовим. Через посуху глибина грунтових вод збільшилась. Теплий період збільшився, зима стала м'якшою та коротшою.

Історія міста[ред.ред. код]

Перша згадка про місто[ред.ред. код]

Дубно відоме з 1100 року. Перша згадка про нього зустрічається в Іпатіївському літописі: "…В літо 6608 (1100) брати уклали мир між собою, Святополк, Володимир, Давид, Олег в Уветичах, місяця серпня в 10-й день. І прийшов до них Давид Ігорович і сказав їм: «Нащо ви мене прикликали? От я. У кого на мене образа?» І відповів йому Володимир: «Ти сам прислав до нас: „Хочу, браття, прийти до вас і поскаржитись за свої образи“. Так от ти прийшов і сидиш із своїми братами на одному килимі — тож чому не скаржишся, до кого із нас твоя образа?»
І не відповів Давид нічого.
І стали всі браття на коней; і став Святополк зі свою дружиною, а Давид і Олег зі свою нарізно один від одного. А Давид Ігорович сидів осторонь, і не підпустили його до себе, але окремо радились про Давида.
І, порадившись, послали до Давида мужів своїх: Святополк — Путяту, Володимир — Орогостя і Ратибора, Давид і Олег — Торчина. Послані ж прийшли до Давида і сказали йому: «От що говорять тобі браття: „Не хочемо тобі дати столу Володимирського, тому що ввігнав ніж у нас, чого не було ще в Руській землі. Але ми ж тебе хапати не будемо і якогось іншого зла не зробимо, але от що тобі даємо: іди і сідай у Божеському, в Острозі, а Дубен і Чорторийськ дає тобі Святополк…“»[2]

Ще один раз Дубно згадується у літописі під 1149 році у зв'язку з перебуванням на Волині Юрія Долгорукого

Проте 1100-й рік не є датою заснування. Археологічними розкопками кінця XIX — дев'яностих років XX ст. доведена більш давня дата появи міста. У 1896 році під час копання ровів для фундаменту будинку в передмісті Сурмичі було виявлено поховання комарівської культури з двома посудинами, що були передані у музей Дідушицьких у Львові.

У 1943 році у східній частині міста на болоті у цьому передмісті місцевий археолог та музейний працівник М. І. Островський виявив поселення черняхівської культури. Такі ж поселення виявлені і на острові Підзамче на Ікві розвідкою М. О. Тиханової у 1956 році. На подвір'ї колишньої школи № 1 було знайдено сліди поселення культури Зимне-Злота, одна посудина знаходиться в музеї. На правому березі Ікви у передмісті Сурмичі у 1942 році було розрито ґрунтовий могильник. Знайдені прикраси зберігаються у Дубенському краєзнавчому музеї. Археологічні розвідки засвідчують, що на околицях міста відкрито два поселення доби ранньої та пізньої бронзи, ранньослов'янське поселення черняхівської культури та давньоруське городище[3].

XII–XVI ст.[ред.ред. код]

Під час князівських міжусобиць і боротьби за великокняжий престол місто переходило з рук в руки. І так продовжувалось аж до самого нашестя татар на Волинь. У 1240 році Дубно зруйнували монголо-татари. Після смерті Данила Галицького Луцьким уділом, до складу якого входило Дубно, володів Мстислав Данилович. У 1340 році Волинь, у тому числі й Дубно, була загарбана Литвою.

На основі жалуваної грамоти Ягайла від 4 листопада 1386 року Федір Острозький отримує місто Острог з округом Острозьким, до складу якого входило Дубно.

Князь Костянтин Іванович Острозький побачив перспективу Дубна як міста і в 1492 році звів кам'яний замок вище за рельєфом. Укріплене замком місто забезпечувало військовий захист краю, а власнику — доходи від торгівлі. Вибір місця для нового замку виявився вдалим, бо вже тоді він був неприступним.

3 червня 1498 року власник міста Костянтин Острозький отримує від Литовського князя Олександра грамоту про надання Дубну статусу міста, а у 1507 році король польський Сигізмунд І дарує Дубну магдебурзьке право. На основі якого: «Село Дубном зване зробити містом… …обсадити людьми і торги мати кожну п'ятницю, а ярмарок — кожного року на Спаса».[4]. Середньовічне Дубно було одним з найбільших культурних центрів Волині. При тутешніх монастирях жили й працювали видатні вчені, літератори, церковні діячі — Мелетій Смотрицький, Касіян Сакович, отець Віталій, Іов Залізо (згодом Іов Почаївський). Ігумен Хрестовоздвиженського монастиря о. Віталій тут 1604 року переклав з грецької книгу «Діоптра…», а Ієромонах Арсеній у 1539 — 1566 роках створив відоме Дубенське Четвероєвангеліє.

У 1569 р. внаслідок Люблінської унії Дубно входить до складу Речі Посполитої. Для економіки міста другої половини XVI — першої половини XVII ст. характерним є подальше піднесення ремесла і торгівлі.

1577 року Дубно двічі зазнало нападу татари. 4 березня 1577 року татарська орда переправилась через річку Ікву. На захист міста став син князя Януш. Він приготував місто до захисту, на річці прорубав ополонки. Татари виступили з боку чернецької греблі, дружина Януша не витримала натиску і відступила до замку. 5 березня 1577 року татари знову підступили до міста, але наразились на сильний опір. Татари почали штурм з боку Хрестовоздвиженського монастиря, але безуспішно. Відступаючи, татари знищили дві сотні сіл, князь зазнав великих збитків. Місто було майже повністю зруйноване, вистояв лише сильно укріплений замок.

XVII ст.[ред.ред. код]

Вид на Дубенський замок з берега Ікви

На початку XVII ст. Дубно виконувало роль другої після Острога столиці Острозької ординації. В цей період продовжується зростання магнатського землеволодіння. Януш Острозький запроваджує статут про родинне успадкування (1609 р.) Свої маєтки він поділив на дві частини: майоратно-неподільну і спадкову. Відтак столицею майорату стає Дубно. До майорату входило 24 міста і 592 села. На території краю поширюється фільваркове господарювання. Селяни які працювали на поміщика виготовляли речі не тільки для внутрішнього використання, а й для продажу.

У 1666 році в Дубні нараховувалося чотири цехи: ткацький, ковальський, шевський, золотарський.

Посилення національного та релігійного гноблення спричинило антиуніатське повстання 1633 року в місті Дубні. Повстання очолили козаки місцевого загону проти Касіяна Саковича, який із 1625 по 1639 рік очолював Дубенський Спаський монастир, автор відомих літературних творів, який силою змушував зрікатися від своєї віри і приймати католицизм. Князівські війська придушили цей виступ, а його керівників стратили на міському майдані.

Під час визвольної війни українського народу 1648–1657 рр. хвиля масових повстань докотилась до Дубна. Влітку 1648 року дубенчани радо вітали загони Максима Кривоноса, що на деякий час увійшли до міста. Під Дубном відбулися сутички полковника Криси із королівськими військами, але козаки в кількості 5000 чоловік розбили шляхетські війська. 5 червня 1651 року один із козацьких загонів раптовим ударом вибив польські війська з Дубна. Козаки взяли багатий трофей — дві тисячі коней і волів, яких шляхта мала гнати до свого табору біля Сокаля.

На боці армії Богдана Хмельницького були і селяни. Вони всіляко допомагали козакам. Так, коронний хорунжий Олександр Конєцпольський доповідав Миколі Потоцькому, що не зміг виконати бойового завдання, бо, коли наближалися до Дубна, селяни спалили фільварки, щоб повідомити українське військо про небезпеку. Конєцпольський мав кілька дрібних сутичок з козаками під Дубном, які, однак, ухилялись від боїв і відходили до табору Хмельницького. Для переслідування невловимого ворога Конєцпольський вислав ротмістрів Суходольського і Стжалковського з кількома хоругвами, які 19 червня в трьох милях від Дубна напали на невеликий козацький табір, в якому завзято боронилося 200 козаків. Вони вбили 70 козаків, 17 взяли в полон з кількома возами зерна та 200 биками повернулись у королівський табір.

XVIII ст.[ред.ред. код]

Під час Північної війни місто відвідав Петро І, який домовився з волинськими магнатами про охорону прав та інтересів. Княгиня Констанція Любомирська, яка в той час володіла Дубном постачала військам російського царя продукти і фураж.

Меморіальна дошка І.Мазепі та П.Орлику

У вересні 1705 року Іван Мазепа разом зі своїм писарем Пилипом Орликом перебував у Дубні.[5]

У XVIII ст. місто набуло високого економічного й культурного піднесення завдяки знаменитим Дубенським контрактам, перенесеним сюди зі Львова 1774 року. Ці ярмарки починалися 7 січня і тривали цілий місяць. Для зручностей гостей і купців князь Михайло Любомирський побудував кілька двоповерхових будинків навколо Ринкової площі, звів ратушу і ще один палац у замку, блискуче декорований італійським зодчим Доменіко Мерліні. Дубно, населення якого тоді становило трохи більше 6 тисяч ос., щорічно (протягом двох десятиліть) приймало до 30 тисяч гостей. У замку влаштовувались пишні бенкети, лицарські турніри, феєрверки. Тут ставив свої п'єси знаменитий польський драматург Войцех Богуславський, виступала римська опера. Азартні ігри в замку часто поглинали весь обіг торгового дня. Під час контрактів Дубно тричі (у 1781 році) відвідав польський король Станіслав Август, де йому влаштували полювання на ведмедя.[6] В Дубно на єврейському кладовищі похований Цадик Иосип Йоске, автор «Ієсод Іосеф» (The book Yesod Yosef, by Kabbalist Rabbi Yosef, Rabbi of Dubno. Zhitomir, 1867. Published by Rabbi Avraham Shalom Shadov. ) — одного з популярних религійних творій XVIII ст.. Місце могили відоме і пам'ятник відновлений. Саме кладовище потребує догляду, відсутня огорожа, є сміття, рідко викошується трава.

Дубно в роки Другої світової війни[ред.ред. код]

17 вересня 1939 року Червона Армія окупувала Східну Польщу і Дубно, як і вся Західна Україна ввійшла до складу СРСР. Відразу на окупованих територіях радянська влада почала репресії. Терор проти населення продовжувався до 22 червня 1941 року. За цей час було репресовано понад 10000 з місцевого населення та сіл.

У червні 1941 року місто Дубно стало ареною боїв Червоної армії проти механізованих частин вермахту. В результаті бездумних контрударів мехкорпусів Південно-Західного фронту Червона армія зазнала катастрофічних втрат у танках і живій силі, десятки тисяч потрапили в полон (Битва за Дубно—Луцьк—Броди (1941). Під час відступу з Дубна радянськими каральними органами були розстріляні в'язні в місцевій в'язниці № 2. 25 червня 1941 року Дубно зайняли частини німецької армії. Німцями біля західної стіни в'язниці були розстріляні члени ВКП(б) і НКВД, що лишились у місті і брали участь у масових стратах українців і місцевих етнічних німців (Розстріли в'язнів в Дубно).

Також дивіться: Битва під Дубном, Дубенський ґебіт

Історія міста в датах[ред.ред. код]

 • 1100 — перша літописна згадка про місто, яка стосується події, коли під Києвом відбувся з'їзд руських князів, на якому Давид Ігоревич отримав Дубен, Острог, Чорторийськ і Буськ
 • 1149 — Дубно згадується у зв'язку з перебуванням на Волині князя Юрія Долгорукого
 • 1240 — Дубно руйнують і спалюють монголо-татари, після чого воно перетворюється на невеличке поселення
 • 1386 — на основі грамоти Ягайла Дубно належить князю Ф. Острозькому, від цього часу містом володіють князі Острозькі
 • 1492 — зведені мури замку, будівництво якого пов'язане з іменами західноєвропейських архітекторів, зокрема, відомого зодчого Доменіка Мерліні
 • 1498 — місто отримує привілей на самоврядування за магдебурзьким правом, проведення щотижневих торгів та щорічних ярмарків
 • 15391566 — створене рукописне Четвероєвангеліє ієромонаха Арсенія; в Дубні засновано ткацький, шевський та ковальський цехи
 • 16251639 — Спаський монастир очолює Касіян Сакович, автор відомих літературних творів, прихильник унії
 • 1633 — у Дубні спалахує антиуніатське повстання
 • 1648 — повстанські загони Максима Кривоноса оволодівають Дубном
 • кінець XVI—перша половина XVII століття — події цього періоду в Дубні і його околицях були відображені М. В. Гоголем у повісті «Тарас Бульба»
 • 1706 — Дубно займають війська шведського короля Карла XII
 • 1707 — до міста прибуває Петро I; він був здивований міццю тутешніх фортифікацій
 • 1753 — князь Януш Сангушко дарує Дубно та містечко Птичу (та ще 70 сіл) князю Станіславу Любомирському з обов'язком тримати в Дубенському замку 270 піших людей для військових потреб та оборони фортеці
 • 1772 — після того, як важливий торговельний центр Львів відійшов від Польщі під владу Габсбургів, у Дубні почали проводити великий контрактовий ярмарок, який тривав протягом місяця
 • 1780 — у місті живе польський театральний діяч Войцех Богуславський, який здійснює тут постановку кількох п'єс
 • 1795 — указом Катерини II Дубно визначено повітовим містом Волинської губернії
 • 1797 — «Дубенські контракти» перенесені до Новограда-Волинського, а згодом до Києва, де вони поклали початок знаменитим «Контрактам» на Подолі
 • 1805 — півроку в місті прожив Михайло Кутузов
 • 1809 — архітектор Іттар Генрік Гіацинт Сальватор переїжджає до Дубна
 • початок XIX століття — Діонісій Міклер, знаменитий ірландський садівник, закладає парк в дубенському урочищі Палестина
 • 1844 — згорає центр міста
 • 1855 — у місті діють два училища
 • 1867 — в околицях Дубна Микола Лисенко збирає матеріали для опери «Тарас Бульба»
 • 1873 — відкрито залізничну колію ЗдолбунівРадивилів
 • кінець XIX століття — остання власниця Дубенського замку княгиня Єлизавета Борятинська продає його державній скарбниці. Замок переходить до військового відомства.
 • 1890 — Олександр II прибуває на відкриття Тараканівського форту
 • 1905 — відкрито приватне жіноче училище
 • 1909 — відкрито чоловічу гімназію
 • 1914 — в Дубні тимчасово дислокується батальйон російського 41-го Селенгінського піхотного полку; колишню бальну залу палацу князів Любомирских перетворюють на полкову церкву. Неподалік Дубна Ярослав Гашек переходить з австрійської армії на бік російських військ.
 • травень 1916 — російські війська генерала І. І. Федотова ведуть важкі бої на річці Ікві з 1-м австро-угорським корпусом
 • 25 травня (7 червня) 1916 — російські війська форсують Ікву біля Дорогостая і Торговиці, проривають фронт 1-ї австро-угорської армії на Дубенському напрямку
 • 28 травня (10 червня) 1916 — війська Федотова беруть Дубно
 • 1917 — після розвалу Російської імперії Дубенщина входить до складу Української Народної Республіки
 • 19181921 — на Волині, в тому числі на Дубенщині, кілька разів змінюється влада
 • 18 березня 1921 — після підписання Ризького договору Дубенщина входить до складу Польської держави
 • 1921 — поляки забороняють українську мову в державних установах і школах
 • 31 жовтня 1933 р. — розпорядженням міністра внутрішніх справ територія міста Дубно розширена шляхом вилучення з сільської ґміни Дубно Дубенського повіту і включенням до міста сіл Сурмичі, Забрам'я, Знесіння, Цегельня, Підбірці, частини села Вигнанка, заплави Страклівщина і урочища Пасіка від села Страклів, парку Палестина, Дубенського ставу і земель католицького монастиря Сестер Божого Провидіння[7].
 • 17 вересня 1939 — Волинь згідно з договором Ріббентропа-Молотова входить до СРСР
 • 2327 червня 1941 — танкова битва під Дубном. Хоча німці мали 800 танків, а радянські війська — 2500 (повний склад мехкорпусів які брали участь у битві в районі Луцьк — Рівне — Броди, серед яких 33 танки КВ-2, 116 танків КВ-1 та 318 танків Т-34, тобто 467 танків,[8], радянські війська зазнали поразки (вони вчасно не отримали пального і їхні танки перетворилися на нерухомі мішені). Член Військової ради Південно-Західного фронту комісар М. М. Вашугін після битви застрелився.
 • 1941 — під час німецької окупації в Дубенському замку дислокуються угорські частини
 • 19411944 — німецька окупація Дубна; Дубенщина стає районом, де активно розгортається повстанський рух проти німецьких окупантів, а згодом і сталінського режиму. Уже в січні 1943 року на Дубенщині активно діють повстанські загони Крука і Хріна. Вся територія району контролюється силами УПА.
 • 1943 — відділ УПА командира Білого розбив міську в'язницю і визволив усіх в'язнів
 • 17 березня 1944 — Дубно зайняте частинами Червоної армії.
 • 19441986 — в Дубенському замку розміщуються органи радянської влади, а пізніше військова частина
 • 1977 — Дубно отримало статус міста обласного підпорядкування
 • 1991 — вперше проведено музичний фестиваль «Тарас Бульба»
 • 1993 — Постановою Кабінету Міністрів України створено Державний історико-культурний заповідник м. Дубно, який об'єднує кілька десятків пам'яток минувшини
 • 2000 — на загальнодержавному рівні відзначено 900-річчя Дубна

Символіка Дубна[ред.ред. код]

Офіційно затвердженими символами Дубна є герб, прапор та гімн міста.
Історичні герби міста[ред.ред. код]

Адміністрація[ред.ред. код]

Керівники міста[ред.ред. код]

ПІБ Основні відомості Дата обрання Дата звільнення
Голова управи Польсько-Литовська влада Голова управи 1775
Голова управи під окупацією Російської імперії Голова управи 1775 1917
Голова управи Українська народна республіка Голова управи 1918 1920
Голова управи польська влада Голова управи 1920 1939
Голова виконкому міськради Голова виконкому міськради під час радянської окупації вересень 1939 20 лютого 1940
Козійчук Сидір Онуфрійович Голова виконкому міськради під час радянської окупації 20 лютого 1940 25 червня 1941
Сацюк Олекса Голова окружної управи під час німецької окупації червень 1941 вересень 1942
Голова окружної управи Голова окружної управи під час німецької окупації вересень 1942 березень 1944
Зіньков Аполон Савович Міський голова травень 1944 серпень 1944
Снасть Авсей Шмульович Голова міської ради квітень 1945 лютий 1947
Ковальський Олександр Йосипович Голова міської ради лютий 1948 жовтень 1949
Кислюк Володимир Омельянович Голова міської ради, 1905 р.н., с.Семидуби жовтень 1949 вересень 1950
Чумицький Феодосій Миколайович Голова міської ради грудень 1951 квітень 1952
Безкопильний Володимир Лукач Голова міської ради квітень 1952 березень 1953 року
Чумицький Феодосій Миколайович Голова міської ради березень 1953 жовтень 1954 року
Калмаков Іван Маркович Голова міської ради листопад 1955 березень 1963
Тур Григорій Федорович Голова міської ради березень 1963 січень 1968
Маркопольський Володимир Іванович Голова міської ради січень 1968 червень 1973
Діанов Віктор Миколайович Голова міської ради червень 1973 червень 1975
Демчинський Борис Гнатович Голова міської ради січень 1978 листопад 1980
Шубін Едуард Миколайович Голова міської ради 1980 1988
Мамчур Василь Романович Міський голова листопад 1988 лютий 1990
Білий Василь Павлович Міський голова лютий 1990 квітень 1992
Васильченко Василь Миколайович Міський голова квітень 1992 липень 1994
Шубін Едуард Миколайович Міський голова 1994 1996
Антонюк Василь Михайлович Міський голова жовтень 1996 березень 1998
Гаврилюк Дмитро Васильович Міський голова березень 1998 вересень 1999
Никитюк Віталій Степанович Міський голова вересень 1999 жовтень 2005
Дудко Леонід Іванович Міський голова, 1958 року народження 26.03.2006 31.10.2010
Антонюк Василь Михайлович Міський голова, 1955 року народження, освіта вища, безпартійний 31.10.2010 2015
Антонюк Василь Михайлович Міський голова, 1955 року народження, освіта вища, безпартійний 2015

Примітка: таблиця складена за даними джерела[9]

Населення міста[ред.ред. код]

Населення міста
Період Населення  %±
1893[10] 7704
1959[11] 18 651
1970[12] 25 442
1979[13] 34 687
1989[14] 40 806
1991[15] 42,1 тис
2001[16] 39,2 тис 
2011[17] 38 037

Населення міста становить 38 037 мешканців (станом на 01.01.2011 р.)[18].

Єврейська громада[ред.ред. код]

Євреї в Дубні з'явилися на початку сімнадцятого століття. У 1650 році там було 47 євреїв і 141 християн що сплачували податки. За даними перепису 1897 року в місті проживало 5608 євреїв (з 13785 жителів). В місті був єврейський шпиталь, однак жодних єврейських навчальних закладів, за винятком кількох хедерів не було. Загалом економічне становище дубенських євреїв у 1920-30-х роках було непоганим, але з-поміж представників різних професій були як непомірно багаті, так і бідняки, і навіть злидарі, які становили більшість. Саме ця більшість на початку 1930-х років почала масово виїжджати до Палестини, а пізніше — до Ізраїлю. В Дубні існував комітет, який займався купівлею земель у Палестині. Цей комітет очолював Ліпін. На нових землях були потрібні люди з навичками робітничих і хліборобських професій, і охочі оволодівали ними на практиці тут, у Дубні, на «Палестині», на землях графині Шувалової, у механічних майстернях тощо Отримавши відповідну довідку, євреї лишали Дубно і їхали в невідомість, яка лякала труднощами, але давала право на життя. У 25 червня 1941 року Дубно зайняли частини німецької армії. На початку війни частина єврейського населення встигла евакуюватися на схід СРСР. Німці брали з євреїв великі побори грошима, виробами із золота та срібла. Восени-взимку 1941 року більш як тисячі євреїв було знищено. 27 травня 1942 року на околиці міста було знищено близько 3800 євреїв. 4 квітня 1942 року в Дубно було створено гетто в якому влітку 1942 року створена група опору, але до 24 жовтня 1942 року всі жителі гетто були знищені. Частина євреїв повернулося після визволення міста, які згодом майже всі емігрували в США, Ізраїль тощо. У 2000 році в Дубно проживало близько 20 сімей євреїв, існує іудейська релігійна громада, якою керує Пилип Лук'янович Кручок

Екологія, економіка, транспорт[ред.ред. код]

Екологія[ред.ред. код]

Через відсутність потужних підприємств в місті стан забруднення повітря мінімальний. Єдиним джерелом забруднення є автомобільний транспорт. Все залежить від стану авт, автобусів та якості пального, що продається на АЗС. Проїзд вантажівок через місто заборонений.

Стан екології водних ресурсів в Дубно жахливий. Через непрацюючий каналізаційний колектор в ділянці від вулиці Паркової до вулиці Словацької каналізаційні стоки течуть ровами і берегом річки Іква і потрапляють в саму річку. Крім смороду на місці витоку, це загрожує виникненням епідемій тощо. Крім інфекцій в річці виявлені глисти. Вся ділянка каналізації потребує заміни, або прокладання в іншому місці. Каналізаційні стоки, що потрапляють на очисні споруди, очищаються не повністю, особливо в моменти злив дощу. Дощову воду разом нечистотами просто зливають в Ікву, що прямує до Млинова. Поруч з очисними спорудами діє сміттєзвалище, яке було закрите ще у 80-х роках, адже всі шкідливі речовини від розпаду сміття потрапляють у ґрунтові води. Нове сміттєзвалище не задіяне. Навколо міста, річки повно стихійних звалищ. Зокрема для Дубенщини та Млинівщини є нагальною багаторічною проблемою забруднення каналізаційними нечистотами, які скидаються з Дубенських та Кременецьких (Тернопільська область) очисних споруд, приватних будинків вздовж Ікви. Такою ж багаторічною екологічною проблемою є спалювання сухостою, що приводить до пожеж, та багатомісячного горіння торф'яних ґрунтів. Це приводить до осідання смогу, диму горілого торфу в нічний та ранковий час. Внаслідок цього зросла кількість звернень астматиків до медичних закладів. Є випадки ДТП, внаслідок яких загинула людина, через задимлення дороги Київ-Чоп

Іде варварське знищення родючого чорнозему. Нові підприємства, супермаркети будуються на землі без попереднього зняття родючого шару. Це призводить до зменшення площ родючого чорнозему.

Місто потребує мільйонних інвестицій на модернізацію, заміну та проведення каналізаційних мереж, на облаштування нового сміттєзвалища та на витрати, які необхідні для контролю за спалюванням сухої трави в період осені-весни та ліквідації наслідків.

Потрібна законодавча ініціатива щодо підвищення штрафів, кримінальної відповідальності за підпал сухої трави, стерні, соломи, що лишається на полях після обмолоту. Також потрібна відповідальність за будівництво виробництв без зняття родючих чорноземів, яка діє в європейських країнах.

В межах міста є проблема з озелененням міста, насадженням дерев. Багато по місту хворих на омелу та аварійних дерев. Над цим працює "Зелене господарство", але їх ресурсів недостатньо. В межах району іде вирубка лісів, як і законна та і незаконна. Темпи вирубки лісів перевищують темпи насадження.

Економіка[ред.ред. код]

З року в рік іде спад виробництва, відрахування з місцевих підприємств в міський бюджет на соціальні виплати та програми зменшуються. Місто живе останні два десятки років за рахунок обласного і державного бюджетів. Незважаючи на те, що місто потребує мільйонні інвестиції для розвитку економіки, побудови підприємств, значної території для цього в місті немає. Створення підприємств в межах містах погіршить екологічну ситуацію. Єдиний вихід — створення промислових зон в Дубенському районі, для цього необхідно провести зміну призначення земель, які майже всі в Дубенському районі — сільськогосподарського призначення. Базовими галузями є молочна (сиркомбінат в м. Дубно, та завод в с. Злинці), кондитерська («Аметист», цех Рівненського кондитерського підприємства) скляна («Склоресурс»), гумово-технічні вироби, та елеватор, ряд дрібних цехів. Вагомими є сподівання, що місцеві підприємці активніше самі почнуть інвестувати в економіку міста.

Транспорт[ред.ред. код]

Залізничний вокзал
Автовокзал
Міський автобус (1957 р.). Рейс «Консервна фабрика — Забрама»

Місто має хороше географічне розташування, через нього проходять автошляхи європейського значення (E40 і E85) та залізниця (ділянка Львів-Здолбунів-Рівне (двоколійна), що відноситься до Львівської залізниці). Зі 150 км доріг, які в межах міста, лише 50 — з асфальтовим покриттям, решта — з бруківкою або ґрунтові. Стан тротуарних доріжок поганий.

Пасажирські перевезення щоденно здійснюються 31 маршрутним таксі на 31 маршруті:

 • 1/1 — Цукровий завод — Райлікарня
 • 1/2 — Цукровий завод — Райлікарня ч/з суш.завод
 • 1/3 — Цукровий завод — Райлікарня
 • 1/4 — Цукровий завод — Райлікарня
 • 1/5 — Цукровий завод — Райлікарня ч/з Нафтобазу
 • 1/6 — Цукровий завод — Райлікарня ч/з АТП 15606
 • 1/7 — Цукровий завод — Райлікарня
 • 1/8 — Цукровий завод — Райлікарня
 • 3/1 — Райлікарня — сушильний завод ч/з АТП-15606
 • 3/2 — Райлікарня — сушильний завод ч/з АТП-15606
 • 5 — М'ясокомбінат — Онкодиспансер — Берестецька — з-д ГТВ, сушильний завод
 • 6/1 — Вул. Миру — Автовокзал-з-д ГТВ
 • 6/2 — Вул. Миру — Автовокзал-з-д ГТВ
 • 7 — Онкодиспансер — Цукровий з-д
 • 9/1 — М'ясокомбінат  — вул. Берестецька
 • 9/2 — М'ясокомбінат — вул. Берестецька
 • 9а — М'ясокомбінат — Автовокзал ч/з вул. Берестецьку, з-д ГТВ
 • 10/7 — Залізничний вокзал — Автовокзал ч/з Онкодиспансер, з-д ГТВ
 • 11 — Цукровий завод — Автовокзал
 • 12 — Автовокзал — Залізничний вокзал ч/з вул. Семидубську
 • 13 — Райлікарня — М'ясокомбінат ч/з газове господарство
 • 14 — Автовокзал — Залізничний вокзал — Звірогосподарство
 • 14а — Автовокзал — Залізничний вокзал — Звірогосподарство ч/з з-д ГТВ
 • 15 — Райлікарня — вул. Волицька
 • 16 — Автовокзал — Нафтобаза
 • 17 — М'ясокомбінат — вул. Вигнанка
 • 17а — М'ясокомбінат — Онкодиспансер, ч/з Вигнанку
 • 18 — Вул. Пушкіна — Райлікарня ч/з Залізничний вокзал, вул. Морозенка
 • 19 — Райлікарня — Залізничний вокзал ч/з вул. Садову
 • 20 — Райлікарня — вул. Крип'якевича
 • 21 — Райлікарня — вул. Підборецька.[19]

Також в місті є дві фірми («Техновіт-таксі», «Люкс-таксі»), та фізичні особи-підприємці, що здійснюють пасажирські перевезення на таксі (близько 150 машин).

Освіта, культура, ЗМІ[ред.ред. код]

Освіта[ред.ред. код]

Дошкільна та загальна середня освіта. В Дубно є шість дошкільних навчальних закладів, та дев'ять загальноосвітніх шкіл, з них початкова школа Навчально — виховний комплекс «школа-дошкільний заклад», початкова школа Дубенський християнський навчально-виховний комплекс "Премудрість"[20], чотири загальноосвітніх школи І-ІІІ ступенів (ЗОШ № 1, ЗОШ № 3, ЗОШ № 6 та ЗОШ № 7), дві гімназії (НВК «школа — гімназія», гімназія № 2), одна спеціалізована школа з поглибленим вивченням іноземних мов (СЗОШ № 5)[21], та загальноосвітня школа № 9, яка перебуває на території Дубенської виховної колонії. Також, в місті є спеціальна загальноосвітня школа-інтернат (для дітей з затримкою розумового розвитку).

Позашкільна освіта. Мережу закладів позашкільної освіти становлять: дитячо-юнацька спортивна школа, школа мистецтв, будинок дітей та молоді, станція юних техніків, міжшкільний навчально-виробничий комбінат.

Професійно-технічна освіта. До закладів професійно-технічної освіти в місті належить Дубенський професійний ліцей[22].

Вища освіта. В місті є три вищих навчальних заклади І-ІІ рівня акредитації (Дубенський коледж Рівненського державного гуманітарного університету[23], Дубенський коледж культури та мистецтв Рівненського державного гуманітарного університету, Дубенський медичний коледж[24]), та один І-IV рівня акредитації (Дубенська філія Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна»[25]).

Культура[ред.ред. код]

Фестиваль «Тарас Бульба»

В місті є два будинки культури, районний (на 700 місць) та міський, три бібліотеки (Дубенська міська бібліотека, Дубенська центральна районна бібліотека[26] та Дубенська міська дитяча бібліотека[27]), школа мистецтв. За радянських часів функціонувало кілька кінотеатрів, один з них (кінотеатр «Мир») працював до початку 1990-х рр., потім його приміщення було продане і зараз воно перебуває в аварійному стані.

Щороку в місті проходить низка фестивалів, зокрема:

Вже традиційним стало проведення міського чемпіонату КВК серед школярів, фестивалю студентської творчості «Студентська перлина» (листопад) присвяченого Дню студента. Понад 10 років, щороку в місті видається альманах «Зорі народжуються на землі» в якому публікуються творчі доробки школярів та студентів.

ЗМІ[ред.ред. код]

В місті виходить п'ять щотижневих газет — «Дзеркало плюс», «Скриня»[29](обласні тижневики), «Наше дзеркало» та «Замок»[30](Засновник — Дубенська міська рада), "Вісті Дубенщини". Є одна телерадіокомпанія — телерадіокомпанія «Дубно»[31].

До кінця 2000-х функціонувало про́відне радіомовлення, яке на даний момент припинило свою діяльність.

Релігія[ред.ред. код]

У місті є всі основні релігійні громади, що зареєстровані в Україні. Зокрема, громади УПЦ (КП), УПЦ, УГКЦ, РПЦ, декілька протестантських церков, 1 культ. Протестанти представлені 5-ма громадами Євангельських християн-баптистів, 1 громада християн віри євангельської (п'ятидесятників), 2 громади харизматів, 1 громада адвентистів. Культова релігія представлена організацією "Вартова башта". Загалом у місті налічується 19 культових споруд, які належать різним релігійним течіям. Також у місті є два монастирі УПЦ (КП): Свято-Варваринський жіночий монастир та Свято-Миколаївський чоловічий монастир.

Храми Дубна[ред.ред. код]

Православ'я[ред.ред. код]

Назва Рік спорудження Розташування Фото
Українська православна церква — Київський патріархат
Свято-Іллінський собор 1908 вул. Д. Галицького, 13 Свято-Іллінська церква в Дубні.jpg
Спасо-Преображенська церква 1643 вул. І. Франка, 21б Дубно. Спасо-Преображенская церковь..jpg
Свято-Миколаївський чоловічий монастир 1629 вул. Д. Галицького, 28 Миколаївська церква (Дубно).jpg
Свято-Покровський собор 1995 вул. Волицька Покровський собор (Дубно).jpg
Собор Різдва Пресвятої Богородиці[32] 1665 вул. Полуботка, 17 Собор Різдва Пресвятої Богородиці (Дубно).jpg
Свято-Вознесенська церква 1850 вул. Підборці, 92 Свято-Вознесенська церква УПЦ КП(Дубно).jpg
Свято-Варваринський жіночий монастир XVII ст. вул. Шевченка,51 Монастир кармеліток м. Дубно.jpg
Українська православна церква (Московський патріархат)
Свято-Георгіївська церква 1700 вул. Садова, 10 Свято-Георгіївська церква (Дубно).jpg
Церква Архангела Гавриїла XIX ст. вул. Грушевського Церква Архангела Гавриїла (Дубно).jpg
Церква Святого Іллі 1996 вул. Стара Церква Святого Іллі УПЦ(МП)-Дубно.jpg
Свято-Вознесенський храм. 2010 вул. Миру 6 Свято-Вознесенська церква.JPG
Храм Різдва Пресвятої Богородиці 90-ті рр. XX ст. вул. Кременецька, 25 Храм Різдва Пресвятої Богородиці УПЦ МП м. Дубно.jpg

Католицизм[ред.ред. код]

Назва Рік спорудження Розташування Фото
Українська греко-католицька церква
Церква Вознесіння Господнього[33] 2010 вул. Пушкіна, 1а Церква Вознесіння Господнього УГКЦ в м. Дубно.jpg
Римо-Католицька Церква в Україні
Костел Святого Яна Непомуки[34] 1830 вул. К. Острозького, 18 Kościół św. Jana Nepomucena w Dubnie.jpg

Протестантизм[ред.ред. код]

Назва Рік спорудження Розташування Фото
Євангельські християни-баптисти
Молитовний будинок Євангельських-християн (баптистів)[35] 1995 вул. Грушевського, Dim molytvy.jpg
Молитовний будинок "Віфанія"[36] 1995 вул. Венецька,
Молитовний будинок "Відродження"[37] 1995 вул. Конторська, Dim molytvy Dubno.jpg
Молитовний будинок "Нове життя"[38] 1995 вул. Огородня, Дім молитви церкви ЄХБ "Нове життя" м.Дубно
Молитовний будинок ради церков[39] 1995 вул. Словацького,
П'ятидесятники
Молитовний будинок християн віри євангельської(п'ятидесятників)[40] 1995 провул. Страклівський Дім молитви ХВЄ м.Дубно
Харизмати
Молитовний будинок християн повного євангелія (харизматів)[41] 1995 вул. Зерова Дім молитви церкви повного Євангелія м.Дубно
Молитовний будинок християн повного євангелія (харизматів)[42] 1995 вул. Морозенка, 79 а
Адвентисти
Молитовний будинок християн сьомого дня (адвентистів)[43] 1995 вул. Щоголіва Дім молитви церкви адвентистів сьомого дня

Культи[ред.ред. код]

Назва Рік спорудження Розташування Фото
Свідки Єгови
Зала Царства організації "Вартова башта"[44] 1995 вул. Гірницька,

Зруйновані храми[ред.ред. код]

Назва Рік спорудження Рік руйнування Фото
Хрестовоздвиженський монастир I пол. XV ст. 1944 Дубенський хрестовоздвиженський монастир.jpg

Визначні пам'ятки[ред.ред. код]

Див. також: Пам'ятники Дубна
Див. також: Пам'ятки Дубна

Пам'ятки історії та культури[ред.ред. код]

Дівоча вежа Дубенського замку
Castle in Dubno Ukraine.jpg

Дубенський замок (палац князів Острозьких, палац князів Любомирських, надбрамний корпус), Луцька брама, синагога, Спасо-Преображенська церква, Свято-Юріївська (Георгіївська) церква, монастир кармеліток, костел бернардинів і його келії, костел Яна Непомуки, Свято-Іллінський собор, світські будівлі XVIII–XIX ст. у центральній частині міста входять до складу Державного історико-культурного заповіднику міста Дубна[45] створеного постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.1993 р. № 444 .

Пам'ятники[ред.ред. код]

Пам'ятник Тарасу Шевченку, відкритий 1990 року.
Пам'ятник Степану Бандері, відкритий 2016 року.
Докладніше: Пам'ятники Дубна

В місті встановлено низку пам'ятників і пам'ятних знаків — Т. Г. Шевченку, Степану Бандері, воїнам-афганцям тощо. Більшість існуючих на сьогодні пам'ятників було встановлено в радянський період історії міста, значна частина з них присвячена німецько-радянській війні.

Меморіальні дошки[ред.ред. код]

На будинках міста встановлено кілька анотаційних і меморіальних дощок.

Люди[ред.ред. код]

Панорама площі м. Дубно

Видатні уродженці Дубна[ред.ред. код]

Почесні громадяни Дубна[ред.ред. код]

Жулинський Микола Григорович — академік, директор Інституту літератури Національної Академії Наук України, лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка, член спілки письменників України. Народився та навчався в м. Дубно, випускник Дубенського педагогічного училища.

Возницький Борис Григорович — мистецтвознавець, заслужений діяч польської культури, директор Львівської галереї мистецтв, заслужений діяч мистецтв України, експерт ЮНЕСКО, лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка. Почесний громадянин міста Дубно, нагороджений «Кришталевим жолудем». Народився на Дубенщині. У 2005 році отримав звання Героя України.

Козявкін Володимир Ілліч — директор міжнародної клініки відновного лікування у м. Трускавець, доктор медичних наук, професор Львівського медичного університету, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки України, герой України.

Сивіцький Микола Костьович — талановитий публіцист, видатний вчений, лауреат премії ім. Братів Лепких, Співорганізатор Українського соціально-культурного товариства в Польщі та відомого першого українськомовного часопису-тижневика «Наше слово» у Варшаві. Є автором численних наукових статей, газетних публікацій. Його перу належать книжки «Богдан Лепкий. Життя і творчість», «Записки сірого волиняка» тощо. Народився на Дубенщині.

Видатні особистості пов'язані з містом[ред.ред. код]

Міста-побратими[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Головне управління статистики у Рівненській області
 2. Іпатіївський літопис
 3. З глибини віків
 4. Гандзілевська І. Ф., Якимчук Н. В. Історія міста Дубна від найдавніших часів до сьогодення. Навчальний посібник. — Дубно: 2010. — С. 26
 5. Гандзілевська І. Ф., Якимчук Н. В. Історія міста Дубна від найдавніших часів до сьогодення. Навчальний посібник. — Дубно: 2010. — С. 48
 6. Гандзілевська І. Ф., Якимчук Н. В. Історія міста Дубна від найдавніших часів до сьогодення. Навчальний посібник. — Дубно: 2010. 
 7. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 października 1933 r. o zmianie granic miasta Dubna w powiecie dubieńskim, województwie wołyńskiem. (пол.)
 8. Юрчук О. О. «Танковий розгром під Дубно: хто винен?»
 9. Керівний склад попередніх скликань ради на сайті Верховної Ради України
 10. Дубно. Энциклопедический Словарь Ф.А.Брокгауза и И.А.Ефрона
 11. Всесоюзная перепись населения 1959 г.
 12. Всесоюзная перепись населения 1970 г.
 13. Всесоюзная перепись населения 1979 г.
 14. Всесоюзная перепись населения 1989 г.
 15. Дубно // Большой энциклопедический словарь / Гл. ред. В. П. Шишков. — М.: НИ «Большая Российская энциклопедия», 1998. — 640 с.: ил. ISBN 5-85270-262-5.
 16. Всеукраїнський перепис населення 2001 року
 17. Державний комітет статистики України. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2011 року, Київ-2011, ст. 90 (doc)
 18. Державний комітет статистики України. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2011 року, Київ-2011, ст. 90 (doc)
 19. Рішення виконавчого комітету Дубенської міської ради № 671 від 20.10.2011 р. «Про затвердження паспортів автобусних маршрутів загального користування в м. Дубно»
 20. Дубенський християнський навчально-виховний комплекс "Премудрість"|[1]
 21. Управління освіти, сім'ї, молоді та спорту Дубенської міської ради
 22. Дубенський професійний ліцей
 23. Дубенський коледж РДГУ
 24. Дубенський медичний коледж
 25. Дубенська філія Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна»
 26. Дубенська центральна районна бібліотека
 27. Дубенська міська дитяча бібліотека
 28. Фестивалі Дубна
 29. Газета «Скриня»
 30. Газета «Замок»
 31. Телерадіокомпанія «Дубно».
 32. Собор Різдва Пресвятої Богородиці УПЦ КП (Дубно).
 33. Церква Вознесіння Господнього УГКЦ (Дубно).
 34. Костел Святого Яна Непомуки РКЦ (Дубно) .
 35. http://iloveukraine.com.ua/p/jBiANR/ Молитовний будинок Євангельських-християн (баптистів)].
 36. http://www.ustream.tv/channel/vifania/ Молитовний будинок "Віфанія"].
 37. / Молитовний будинок "Відродження"].
 38. / Молитовний будинок "Нове життя"].
 39. / Молитовний будинок ради церков].
 40. / Молитовний будинок християн віри євангельської(п'ятидесятників)].
 41. / Молитовний будинок християн повного євангелія (харизматів)].
 42. / Молитовний будинок християн повного євангелія (харизматів)].
 43. http://www.adventist.org.ua/news_zk_dubno2011kreschenie.html / Молитовний будинок християн сьомого дня (адвентистів)].
 44. http://wikimapia.org/30293824/uk/%D0%97%D0%B0%D0%BB-%D0%A6%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%A1%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BA%D1%96%D0%B2-%D0%84%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8 / Зала Царства організації "Вартова башта"].
 45. Державний історико-культурний заповідник міста Дубно.
 46. Судимості Януковича.

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]