Торпедний апарат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пуск торпеди з французького бойового корабля. Початок 20 століття
Потрійний торпедний апарат для запуску торпед типу MU90 Impact на фрегатах типу «Саксонія». Німеччина

Торпедний апарат — пристрій для стрільби торпедами. Торпедні апарати поділяють на ті, що наводяться (відслідковують ціль) та ті, що не наводяться на ціль. Пуск торпеди здійснюється зжатим повітрям. Торпедні апарати встановлюються на надводних кораблях, підводних човнах, торпедних катерах та на березі.

Загальна конструкція[ред. | ред. код]

Найбільшого поширення набули торпедні апарати трубної конструкції. Основа їх — циліндрична труба, закрита на підводному човні кришками з обох боків, а на надводних кораблях тільки з казенної частини. У торпедний апарат розміщується торпеда відповідного калібру. Зовні труби розміщуються пристрої для вистрілювання, прилади дистанційного введення даних в торпеду (курс, глибина, режим, програма ходу тощо), контрольні прилади, стопорні пристрої і зачіп для приведення в дію механізмів торпеди. Торпеда вистрілюється стисненим повітрям, що знаходиться в балонах, або під дією газів порохового заряду. Усередині труби розташовані виступи різнорідних приладів і напрямні для руху торпеди. При пострілі виступи автоматично відключаються. При стрільбі телекерованих торпед (з дротовою системою управління) один кінець дроту залишається з'єднаним з торпедним апаратом і по ньому передаються сигнали управління. З торпедних апаратів можуть запускатися протичовнові і протикорабельні ракети, ставитися спеціальні морські міни. Деякі країни ведуться роботи по використанню торпедних апаратів як пускових установок для крилатих стратегічних ракет. Торпедними апаратами обладнуються крейсери, фрегати, есмінці, сторожові і протичовнові кораблі, а також торпедні катери і підводні човні усіх типів і класів.

Під час 1-ї та 2-ї світових воєн були випадки розташування торпедних апаратів на березі. На надводних кораблях встановлюються наступні типи торпедних апаратів: нерухомо закріплені, поворотні на фіксований кут стрільби і навідні. Найбільш складними є навідні торпедні апарати, які складаються з підставки, платформи з 2-5 циліндричними трубами і механізмів автоматичного горизонтального наведення. Торпедні апарати розміщуються на палубах, надбудовах (а також в них) по-бортно, в діаметральній площині, в середній та носовій частинах корабля.

На ряді торпедних катерів в період 2-ї світової війни встановлювалися кормові жолобні апарати, по яких торпеда виштовхувалася в воду хвостовою частиною й рушила за катером до його відвороту з бойового курсу. На деяких кораблях влаштовувалися пристрої для скидання невеликих малогабаритних торпед у воду.

На підводних човнах встановлюються від 2 до 10, нерухомо закріплених в носовій або в кормовій частині корпусу, торпедних апарати. Деякі з підводних човнів мають торпедні апарати, які встановлені в середній частині під кутом 10° до діаметральної площини стрільби.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Радянська військова енциклопедія. «ТАШКЕНТ» — ЯЧЕЙКА» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1981. — Т. 8. — С. 78-79. — ISBN 00101-150. (рос.)

Література[ред. | ред. код]