Туатал Маелгарб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Туатал Маелгарб – він же: Туатал мак Кормак (ірл. - Túathal Máelgarb, Túathal mac Cormaic) – верховний король Ірландії. Час правління: 528538 рр. Деякі джерела вказують на час його смерті - 540 рік. В історію ввійшов як король, що завершив завоювання земель Брега для династії нащадків короля Ніла Дев'яти Заручників.

Походження[ред.ред. код]

Онук Койрпре мак Нейлла (ірл. - Coirpre mac Néill). У генеалогіях він вказуються як син Кормака Кеха (ірл. - Cormac Cáech), правнук Ніла Дев'яти Заручників.

Правління[ред.ред. код]

Повідомлень про його правління і легендах і літописах обмаль. Зокрема, розповідається в писаннях Тірехана (ірл. – Tírechán), що святий Патрик прокляв Койрпре і прорік, що його нащадки «ніколи не будуть правити в Тарі», тому всі подальші королі Ірландії, в тому числі Туатал Маелгарб, правили з інших міст, а Тара була кинута жителями, щоб прокляття не збувалося. В ірландських літописах Туатал Маелгарб згадується як переможець Кяннахта (ірл. – Ciannacht) в битві на полях Луахайр (ірл. – Luachair) між двома гирлами. Не ясно де ця місцевість розташована і про які дві річки йде мова. Цю битву датують 535 роком. вважається, що ця перемога утвердила панування династії О’Нілів (Уа Нейллів) – нащадків Ніла Дев’яти Заручників в Ірландії і закріплення за ними земель на рівнині Брега. Вважається, що ці записи давні і належать до часів VI століття.

Смерть[ред.ред. код]

Туатал Маелгарб був вбитий у 538 або в 540 році (за різними джерелами). Пізніші перекази, літописи та легенди розповідають про подробиці його загибелі до якої причетні Діармайт мак Кербайлл (ірл. - Diarmait mac Cerbaill) та святий Кіаран Клонмаклойський (ірл. - Saint Ciaran Clonmacnoise) з багатьма дрібними деталями, але ці повідомлення вважаються пізнішими вигадками. За цими повідомленнями Туатал Маелгарб намагався вигнати Діармайта мак Кербайлла (який був його зведеним братом) з його землі чи то з Ірландії взагалі, але замість цього король був вбитий у сутичці. У цьому брав участь його прийомний родич Маелмор О’Махі, він же Маелмор МакАргадайн (ірл. - Máelmor Ua Machí, Máelmor mac Argadaín), який був убитий на місці.

Джерела[ред.ред. код]

1. The Annals of Tigernach. – Dublin, 1996.

2. The Annals of Ulster AD 431-1201. – Dublin, 2003.

3. Byrne F. J. Irish Kings and High-Kings. - London: Batsford, 1973.

4. Charles-Edwards T. M. Early Christian Ireland. - Cambridge: Cambridge University Press, 2000.

5. Charles-Edwards T. M. Muirchertach mac Muiredaig (d. 534) // Oxford Dictionary of National Biography, Oxford: Oxford University Press, 2004.

6. Charles-Edwards T. M. Tuathal Máelgarb mac Cormaic (fl. 535–539) // Oxford Dictionary of National Biography, Oxford: Oxford University Press, 2004.

7. De Paor L. Ireland and Early Europe: Essays and Occasional Writings on Art and Culture/ - Dublin: Four Courts Press, 1997.

8. Irwin P. Coirpre mac Néill (supp. fl. 485–494) // Oxford Dictionary of National Biography, Oxford: Oxford University Press, 2004.

9. MacNiocaill G. Ireland before the Vikings, The Gill History of Ireland. V. 1. - Dublin: Gill and Macmillan, 1972.

10. MacShamhráin A., Byrne P. Kings named in Baile Chuinn Chétchathaig and the Airgíalla Charter Poem // Bhreathnach, Edel, The Kingship and Landscape of Tara. - Dublin: Four Courts Press, 2005. - P. 159–224.Попередник:
Муйрхертах мак Ерке
Верховний король Ірландії
528538
Наступник:
Діармайт мак Кербайлл