Тумен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Туме́н (монг.Түмэн, тур. Tümen,тат. tөmən, төмән) — найбільша тактична одиниця монгольського війська XII—XIV ст., чисельність якої зазвичай складала десять тисяч людей.[1]

Слово «тьма» у значенні «десять тисяч, незліченна множина» щодо кількості людей засвідчене в давньоруських писемних пам’ятках від 11 ст. (Ізборник 1073, Іпатіївський літопис під 6668/1160). Термін вважають калькою з тюркського thmen, адже десяткова організація війська з найбільшою одиницею в 10 тис. була традиційною у степових імперіях; її існування в імперії гунів/сюнну засвідчив китайський історик Сима Цянь, хоч у додержавних спільнот Східної Європи — печенігів та половців — вона не засвідчена[2].

Тумен ділиться на тисячі, ті в свою чергу на сотні та десятки.

Туменом командував темник. Туменом у монголів також називалася адміністративно-територіальна одиниця, що була зобов'язана виставити десять тисяч солдатів.

Туменом також зараз є армійська одиниця, що використовується у турецькій армії і нараховує від 6000 до 10000 чоловік. Її командир — Тюмегенерал або Тюмамірал на флоті.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Синор Д. (США. Блумингтон, Индиана) Монголы на Западе / Степи Європи в епоху середньовіччя Збірник наукових праць. - 2008, Том 6.
  2. Енциклопедія історії України

Джерела та література

[ред. | ред. код]