Тюсондзі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний скарб Японії — Мавзолей роду Фудзівара на території Тюсондзі.

Тюсондзі (яп. 中尊寺, ちゅうそんじ, «монастир Центрального будди»[1]) — буддистський монастир в Японії, в містечку Хіраїдзумі префектури Івате. Головний осередок секти Тендай у регіоні Тохоку. Національний скарб Японії.

Короткі відомості[ред. | ред. код]

Тюсондзі був заснований у 850 році Енніном, ченцем секти Тендай. Початково монастир називався Кодайдзюїн[2], але у 859 році за наказом Імператора Сейва отримав ім'я, яке носить по-сьогодні. Протягом 1011 століття Тюсондзі не ремонтувався, тому багато споруд обителі зруйнував час.

У 1105 році Імператор Хорікава звелів володарю Північної Японії, Фудзіварі но Кійохірі відновити і збагатити монастир. За 21 рік він звів Павільйон довгожителів[3], Золоту залу[4], триярусну пагоду, дзвіницю, Сховище сутр, Залу Аміди[5] і великі ворота. Пишне відкриття відреставрованого Тюсондзі відбулося 1126 року, під час якого Кійохіра присвятив його полеглим воякам у Дев'ятирічній і Трирічній війнах, прагнучи поширення буддизму у північнояпонській провінції Муцу і околицях. Оскільки монастир був відновлений за бажанням Імператорського дому він отримав статус державного.

Протягом 12 — 13 століття на території Тюсондзі було зведено 40 залів, павільйонів і пагод, а також 300 гуртожитків для ченців. Монастир вважався «перлиною Півночі» і змагався у багатстві з найбільшими буддистськими центрами Кіото і Нари. Проте у 1337 році сталася велика пожежа, яка знищила усі споруди обителі, за винятком Мавзолею роду Фудзівара[6] та Сховища сутр[7]. Після цього монастир тривалий час перебував у запустінні і був частково відремонтований лише у 1617 століттях.

На сьогодні, окрім Мавзолею і Сховища, Тюсондзі включає в себе Залу Бенкея, Головний храм, дзвіницю і синтоїстьке святилище Сіраяма. У коморах монастиря зберігаються численні скарби: статуя Амітабхи, головної святині обителі, 11 статуй будд і бодхісаттв, дорогоцінні ритуальні знаряддя, понад 2000 сувоїв сутр тощо. Більша частина цих старожитностей вважається Національними скарбами Японії.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Інші назви: Кандзан (関山) або Хіраїдзумідера (平泉寺).
 2. Японською: 弘台寿院
 3. Японською: 長寿院.
 4. Японською: 金堂.
 5. Яаонською: 阿弥陀堂.
 6. Японською: 金色堂, Кондзікідо. В ньому спочивають мумії трьох володарів провінції Муцу — Фудзівари но Кійохіри, Фудзівари но Мотохіри і Фудзівари но Хідехіри. Стіни Мавзолею покриті сусальним золотом, за щовін отримав назву «Золотої Зали».
 7. Обидві уцілілі пам'ятки сьогодні зараховані до Національних скарбів Японії.

Джерела та література[ред. | ред. код]

 • 井上靖、佐和隆研監修、井上靖、多田厚隆、佐々木那世『古寺巡礼東国1 中尊寺』, 淡交社, 1982.
 • 須藤弘敏、岩佐光晴『中尊寺と毛越寺』(日本の古寺美術19), 保育社, 1989.
 • 『週刊朝日百科 日本の国宝』98号(中尊寺ほか), 朝日新聞社, 1999.
 • 『週刊 古寺をゆく4 中尊寺』(小学館ウィークリーブック), 小学館, 2001.

Посилання[ред. | ред. код]