Фадл ібн Яг'я Бармакі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фадл ібн Яг'я Бармакі
Народився 766
Аббасидський халіфат
Помер 808
Країна  Аббасидський халіфат
Діяльність візир
Знання мов арабська
Батько Яг'я ібн Халід Бармакі

Фадл ібн Яг'я Бармакі (765—809) — державний діяч Багдадського халіфату часів Аббасидів. Походив з роду Бармакидів.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Молоді роки провів разом з батьком Яг'я ібн Халід Бармакі, коли той очолював намісництво в Азербайджані та на заході халіфату. З 786 року Фадл перебуває на державній службі, робить бликучу кар'єру. Цьому сприяло призначення Яг'ї ібн Халіда великим везірем.

Багдадський халіфат за часів Фадла ібн Яг'я Бармакі

У 791 році Фадла призначають намісником провінцій Джибаль, Табаристан, Дунбавед й Куміс, а з 792 — також і Вірменії та Азербайджану, з 793 до 796 року — Хорасану. На цих посадах Фадл визначився як розумний державний діяч. Навів порядок, зміцнив авторитет центральної влади, збудував багато мечетей й рибатів, у місті Балх побудував новий канал, в Бухарі нову п'ятничну мечеть. Фадл першим наказав ввести до мечетей лампи під час Рамазану. Завдяки йому влада халіфів суттєво зміцнилася в Маваннахрі. На цих посадах Фадл намагався поліпшити стосунки між Аббасидами та Алідами (нащадки халіфа Алі), які робили спроби створити на півночі Ірану окрему державу, зокрема Муса аль-Казім. Такі дії викликали невдоволення Гарун ар-Рашида. Врятувало Фадла тільки підтримка його батька — великого везіря Яг'ї. З 796 до 803 року Фадл ібн Яг'я Бармакі був також намісником Іраку. Фактично Фадл стає заступником свого батька. В цей час він стає наставником сина Гаруна ар-Рашида — Аль-Аміна майбутнього халіфа). У 797 році під час подорожі його батька до Мекки Фадл разом із своїм братом Джаафаром виконував обов'язки великого везіра.

Влада Фадла ібн Яг'ї ібн Бармакі скінчилася у 803 році разом з падінням усієї династії Бармакидів. Його майно конфіскували, а його самого запроторили до в'язниці. Фадл помер у в'язниці міста Ар-Ракка.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Cyril Glassé (ed.), The New Encyclopedia of Islam, Lanham, MD: Rowman & Littlefield Publishers, revised ed., 2003, ISBN 0-7591-0190-6, Excerpt from: pg 6: «The 'Abbasid dynasty ruled with the help of the Barmakids, a prominent Persian family from Balkh who, before their conversion, had been priests in the Bhuddist monestary of Nawbahar».
  • Sourdel, Dominique. Le Vizirat Abbaside de 749 à 936 (132 à 224 de l'Hégire) (фр.) Damasc: Institut Français de Damas, 1959—1960.