Балх
Місто
Зелена мечеть Масджід Сабз у Балху
Координати 36°45′29″ пн. ш. 66°53′56″ сх. д.H G O
|
Балх — місто в провінції Балх в Афганістані, центр зороастризму. Сьогодні Балх невеличке містечко, навіть не адміністративний центр провінції, що носить його ім'я, а колись Балх був одним із найбільших міст Хорасану, яке Марко Поло назвав шляхетним і великим.
Історія[ред. | ред. код]
Греки перейменували Балх на Бактру, а довколишній край на Бактрію. Тепер місто здебільшого велика руїна за 12 км від сезонної річки Балх.
Балх дуже давнє місто, одне з найстародавніших. Вважається, що саме в нього прийшли індоєвропейці з країв на північ від Аму-Дар'ї. Сталося це між 25 та 15 століттям до Р. Х.. Звідси вони кількома хвилями пішли далі, ставши персами, пуштунами й белуджами, а ті, хто залишився, іменують себе зараз таджиками. У VII столітті завойовники-араби називали Балх «матір'ю всіх міст».
Місто процвітало з 25 по 19 століття до Р. Х., але, потім, поступово, його значення стало зменшуватися через опустелювання. Уже в першому тисячолітті до Р. Х. воно увійшло до складу Мідії, потім Перської імперії.
Балх був релігійним центром зороастризму і буддизму. За легендою саме тут проповідував свою релігію та помер Заратуштра, а саме місто заснував першолюдина і перший цар Гайомарт. Легенда розповідає також, що тут стояв напрочуд багатий храм богині Анаїт. Місцеві жителі називають Балх матір'ю всіх міст.
З часом у Балх проник буддизм. Китайський буддійський чернець Сюаньцзан свідчив у своїх спогадах, що в Балху та його околицях у 7 столітті було понад 100 буддійських монастирів, понад 3 тис. ченців та багато ступ.
Після ісламського завоювання Ірану в цих краях міцно вкоренилося мусульманство.
Монголи руйнували Балх двічі: в 1220 Чингіз-хан знищив всі будівлі, що мали оборонний потенціал і вирізав жителів міста. Цю процедуру повторив у 14 столітті Тимур. У 16 столітті до Балха добралися узбеки. Могольський Шах Джахан боровся з ними кілька років близько 1640. Його онук Ауранґзеб в молодості мав у Балху свою резиденцію. Іранський правитель Надер Шах підкорив собі Балх у 1736, пізніше ним заволоділи афганці. У 1820 році Балх потрапив до складу Бухарського емірату. Афганці повернули його собі у 1850,[1] і відтоді він залишається у складі Афганістану.
Сьогодення[ред. | ред. код]
Проект модернізації був втілений в 1934 році, у якому були викладені вісім вулиць, побудовані житла та базари . Сучасний Балх є центром бавовняної промисловості, шкір широко відомих на Заході як «каракуль», тут вирощують також сільськогосподарські продукти, мигдаль та дині.
Є музей.[2]
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Persia, Arabia, etc.. World Digital Library. 1852. Архів оригіналу за 2013-08-13. Процитовано 2013-07-27.
- ↑ Ancient Afghan City Looted Anew Архівовано 5 червень 2013 у Wayback Machine., Associated Press, 2002
Інтернет-ресурси[ред. | ред. код]
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Балх |
- Mazar-i-Sharif (Balkh) (нім.)
- Explore Balkh with Google Earth on Global Heritage Network
- Daud Saba's brief description, 1998
- Indigenous Indian civilization prevailed in Balkh, Afghanistan till the second half of tenth century AD
|
![]() |
Це незавершена стаття з географії Афганістану. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |