Фельд'єгерський зв'язок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Фельд’є́герський зв’язо́к (Військово-кур’єрський урядовий зв’язок, Держзв’язок) — служба урядового кур’єрського зв’язку.

В Україні діє при Адміністрації зв’язку України.

Історія[ред.ред. код]

Прототип фельд’єгерів існував у давньому Єгипті, Греції (там їх називали гемеродромами — скороходами; вони ходили лише пішки), у Давній Персії — за свідченням Геродота, у Персії був прекрасно розвинутий кур’єрський естафетний зв'язок. Урядова кореспонденція доходила на відстань 2500 км за п’ять-шість днів кінними гінцям. Існували також станції, де вершники могли перемінити коней. Кожен кур’єр проїжджав свою ділянку дороги завдовжки 25—30 км і передавав естафету іншим. Система такого зв’язку називалась ангарією, а гінці — ангірдами.

У Давньому Римі для обслуговування імператорів, консулів, сенаторів і вищих державних та військових чиновників існувала мережа постійних кур’єрських маршрутів. Негайні повідомлення відправляли кінно, такі, що могли зачекати — пішо.

Існувала передача повідомлень гінцями і у Османській імперії. Тут для таких цілей використовували яничарів.

У Київській Русі піші посильні носили повідомлення від одного князя до іншого, оберігаючи таємницю відомостей, що передавались. Гінці та вісники передавали накази усно чи письмово. Так, князь Олег використовував таємних гінців для зв’язків з племенами радимичів. Письмові послання загортали у акуратну трубочку, яку перемотували і опломбовували. Документи, що становили державну таємницю, оформлялися так, щоб ніхто сторонній не міг познайомитись із змістом. Система передачі таких повідомлень виросла на професійному рівні.

В Україні[ред.ред. код]

Урядовий фельд'єгерський зв'язок в Україні — приймання, обробка, перевезення та доставка (вручення) кореспонденції, що містить відомості, які становлять державну таємницю, та/або службову інформацію, офіційної кореспонденції та дипломатичної пошти Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, державних органів, органів місцевого самоврядування, органів військового управління, закордонних дипломатичних установ України.[1] Діє при Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Міністерства і відомства можуть мати свої служби фельд'єгерського зв'язку.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]