Флакон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Флакон для нюхальної солі
Парфюмерні флакони

Флако́н (через фр. flacon від лат. flasco — «пляшка для вина») — спеціальна тара для зберігання рідин, сипучих і таблетованих речовин. Використовується в парфумерній, харчовій та фармацевтичній промисловості, а також іноді для зберігання предметів релігійного культу (святої води, лампадної олії тощо). У країнах Азії спеціальні флакони використовуються для збереження нюхального тютюну. Історія флакона нерозривно пов'язана з історією косметики, парфумерії та парфумів.

Флакон є важливою частиною іміджу парфумерного виробу. Антикварні та вінтажні флакони для парфумів та олій — популярний предмет колекціонування. Вартість рідкісних старовинних флаконів від парфумів на аукціонах доходить до декількох десятків тисяч доларів США.

Матеріали та особливості[ред. | ред. код]

Флакони виготовляють з полімер них матеріалів або скла, гірського кришталю, а також кераміки, металу, напівдорогоцінного каміння, іноді дерева. Оформлення флаконів відрізняється величезним розмаїттям — використовується пофарбований або натуральний матеріал, різні техніки декорування (інкрустація, карбування, різьба по каменю і склу, розпис, фольгування, друк, об'ємні деталі зі скла, металу, порцеляни або пластмаси). Форма флакона також може бути будь-яка — зустрічаються флакони у формі тварин, рослин, предметів побуту, квітів, фігурок людей, флакони абстрактних обрисів тощо. Флакон може бути подвійним — містити в собі два резервуари для рідин або сипучих речовин, а також бути частиною або центральною деталлю свічника, лампи, ювелірної прикраси.

Флакон завжди має не перфоровану кришку, що перешкоджає випаровуванню рідини — коркову пробку, притерту скляну кришку, скляний стопер з пластиковою прокладкою-«гармошкою», кришку з вбудованим спреєм і помпою-«грушою». Кришка може розташовуватися як нагорі флакона, так і збоку або внизу. У сучасних флаконах для парфумів, туалетної води та інших косметичних субстанцій, що виготовляються промисловим способом, використовуються гвинтові кришки або кришки з вбудованим спреєм (флакони-атомайзери). Скляні флакони ручної роботи, що виготовляються в техніці ф'юзинг, мають скляні притерті кришки. Флакони для олійних рідин використовують гвинтові кришки з вбудованими піпетками або крапельницями.

Основні типи[ред. | ред. код]

Флакони прийнято ділити на три основних типи: «Splash» — в перекладі з французької означає «сплеск». Це ємності для зберігання парфумерних рідин з гвинтовою кришкою або простою скляною пробкою. Особливістю такого флакона є те, що він досить вразливий, тому що пробка може випадково відкритися.

«Spray» — флакони, оснащені пульверизатором (пристрій для розпилення рідин). Пульверизатор був винайдений в кінці XIX століття і спочатку представляв із себе виведену назовні еластичну трубку з «грушою»-помпою на кінці, яка кріпилася до ковпачку флакона. У сучасному світі флакони типу «Spray» були істотно вдосконалені. Їх принцип роботи полягає в тому, що флакон заповнюють спеціальним газом під тиском, який і служить для «розпилювання» рідини після натискання на пульверизатор.

«Roll-on» — найменш популярний тип флакона. В основі його конструкції лежить кулька, яку вмонтовано в горлянку флакона. Кулька поперемінно стикається з парфумами всередині флакона і шкірою людини, тим самим переносячи парфум на тіло. Мінус такого флакона в тому, що парфуми довго не зберігаються і вивітрюються через негерметичність конструкції.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]