Парфум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Парфуми
Знамениті парфуми «Красная Москва»

Парфу́м — речовина рослинного чи тваринного походження із сильним ароматом. Рослинні парфуми — ароматичні олії, отримані з різних частин рослин: коренів, кори, листя, смоли, квітів тощо. Парфуми тваринного походження — це продукти виділень певних тварин (кашалотів та бобрів). Такі аромати використовують у парфумерії як закріплювальні елементи. Олії разом із закріплювачем розчиняють у спирті й розливають у скляні флакони для подальшого застосування.

Історична довідка[ред.ред. код]

Слово «парфуми» походить від латинського «par fumus», що означає «за допомогою диму». Мистецтво створення парфумів виникло у стародавній Месопотамії та Єгипті і було доопрацьоване римлянами і персами.

Хоча парфуми і парфумерія існують також у Індії, велика частина її ґрунтується на основі аромату ладану. Найбільш ранні перегонки Аттар був згаданий в індуїстській аюрведичний текст Чарака Самхита. Harshacharita, написаної в сьомому столітті в Північній Індії, згадує використання ароматним маслом Agarwood.

Першим зареєстрованим хіміком у світі вважається жінка на ім'я Tapputi, виробник парфумів, яка згадується на клинописних табличках від 2-го тисячоліття до н. е. у Месопотамії.

У 2005 році археологи виявили, як вважають, найстаріші парфуми у світі у Піргосі, Кіпр. Духи мають вік більш ніж 4000 років. Щонайменше 60 нерухомих, мисок, воронок і флаконів для духів були виявлені на 43 000 квадратних футах (4000 м²) цієї «фабрики». У давнину люди використовували такі трави і спеції, як мигдаль, коріандр, мирт, смолу хвойних дерев, бергамот, а також квіти.

Класифікація ароматів[ред.ред. код]

Піраміда аромату: початкова нота, нота серця та базова нота.

Технічна комісія Французького Товариства парфумерів встановила класифікацію сімейств парфумів за ароматом. Також кожен аромат розкладають на 3 ноти: початкову, ноту серця та базову.

A. Цитрусові[ред.ред. код]

Аромати мають в основі олію цитрусових рослин: лимона, апельсина, грейпфрута, бергамоту. Нерідко вони поєднуються з трав'яними або квітковими ароматами. Це дуже свіжі й легкі парфуми. У цій родині знаходяться перші одеколони, використовувані чоловіками і жінками.

 1. Цитрусові
 2. Цитрусові квіткові шипрові
 3. Цитрусові пряні
 4. Цитрусові деревні
 5. Цитрусові ароматичні

B. Квіткові[ред.ред. код]

В цих парфумах головна тема – квітка. Вона може поєднуватися в букеті з додатковими нотами: фруктовими, лісовими або свіжими. Це родина групує парфуми, головною темою яких є :

 1. Одна квітка
 2. Квітка лаванди
 3. Квітковий букет
 4. Квітковий, зелені
 5. Квітковий, альдегідний
 6. Квітковий, деревний
 7. Квітковий, деревний, фруктовий

C. Папороті (фужери)[ред.ред. код]

Ця назва не має ніякого відношення до запаху папоротей. Назва цієї родини пішло від створеного в 1882 році парфуму Fougère Royale, в основу якого була покладена штучно синтезована речовина кумарин (має запах свіжого сіна). У таких парфумів є нотки лаванди, бергамоту, кумарину з ароматами деревних нот і дубового моху. Вони мають свіжий, трохи гіркуватий запах.

 1. Фужерний
 2. Фужерний, амбровий, м'який
 3. Фужерний, квітковий, амбровий
 4. Фужерний, пряний
 5. Фужерний, ароматичний

D. Шипри[ред.ред. код]

Назва цієї родини йде від парфумів, які Франсуа Коті назвав так при їх випуску в 1917 р. Він зібрав у букет запах пачулі, дубового моху, ладан камеді й бергамота. Це аристократичний і багатий аромат, основу якого становлять деревні, цитрусові та квіткові ноти, нерідко з ними поєднуються жасмин, сандал, бергамот і троянда.

Успіх цього шипра був таким, що він став головою великої родини.

 1. Шипр
 2. Шипр, квітковий
 3. Шипр, квітковий, альдегідний
 4. Шипр, фруктовий
 5. Шипр, зелені
 6. Шипр, ароматичний
 7. Шипр, шкіри

E. Деревні[ред.ред. код]

Такі аромати створюються на основі олії сандалу, кедра, ветівера, пінії, пачулі, мирта. Це дуже терпкі й екзотичні запахи, які використовуються переважно в чоловічих парфумах. Ця родина включає пахощі з теплими відтінками, такими як сандал і пачулі, іноді сухими, як кедр і ветівер. У чоловічих композиціях поряд з деревними присутні лавандові і цитрусові ноти.

 1. Деревний
 2. Деревний хвойний, цитрусовий
 3. Деревний, ароматичний
 4. Деревний, пряний
 5. Деревний, пряний, шкіри
 6. Деревний, амбровий

F. Амброві[ред.ред. код]

Ці аромати, які ще називають «східними парфумами», мають солодкі запахи, що несуть у собі тепло й таємницю. В їх основі зазвичай мускус, амбра, ваніль, сандал, пачулі, ветівер. Східні парфуми – яскраві, пряні й екзотичні. Їх запах важкуватий, густий, іноді навіть пронизливий. Мабуть, це найчуттєвіші аромати. Вони групуються композиції з м'якими, пудровими, ванільними, ладанними і яскраво вираженими тваринними нотами. Підродина з м'яким амбровим запахом найбільш представницька в цій категорії.

 1. Амбровий, квітковий, деревний
 2. Амбровий, квітковий, пряний
 3. Амбровий, м'який
 4. Амбровий, цитрусовий
 5. Напівамброві, квітковий

G. Шкірні[ред.ред. код]

В основі цих парфумів – аромат димчастої берези. Дуже дорогий, вишуканий і респектабельний запах. Своєрідна родина об'єднала парфуми з сухими нотами, в яких намагалися відтворити характерний запах шкіри (дим, спалене дерево, тютюн) з «головними» квітковими відтінками. Існує небагато парфумів цього типу.

 1. Шкіра
 2. Шкіра, квіткові
 3. Шкіра, тютюн

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]