Пляшка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Різні пляшки

Пля́шка — невелика місткість для довготривалого зберігання рідин, висока посудина переважно циліндричної форми і з вузьким горлечком, зручним для закупорювання корком. Виготовляється переважно із скла (часто темного), останнім часом часто з полімерних матеріалів (зазвичай з поліетилену). Рідше зустрічаються пляшки з кераміки, металу і інших матеріалів. Використовується для зберігання рідин, таких як вода, молоко, безалкогольні напої, пиво, вино, олія, ліки, шампуні, фарби і хімікати. Для наповнення пляшок на сучасних виробництвах використовують лінії розливу. Для герметизації горлечка пляшки використовують пляшкові кришки, внутрішні коркові стопори. Пляшки можуть бути запечатані індукційним ущільненням.

Великі пляшки іноді іменуються бу́тлями[1]. Відомі також натуральні «гарбузові пляшки» — калебаси, що виготовляють з плодів тикв.

Пляшки, що підлягають переробці маркуються відповідно до SPI коду переробки (англ. recycling codes) матеріалу. Деякі регіони США (і ін.країн) мають «контейнерний легалізований депозит»[2] (англ. container deposit legislation) — закріплений законом депозит, який повертається після повернення пляшки.

Етимологія[ред.ред. код]

Ємність з двома ручками з плоским «животом», зелене скло, IV століття до нашої ери, Сирія

Українське «пляшка» походить через посередництво пол. flaszka, flasza від від нім. Flasche («бутель», «велика пляшка»)[3]. У той же час у самій польській мові щодо пляшки вживають слово butelka — зменшену форму від butla, що походить від нім. Buttel < фр. bouteille < італ. bottiglia < пізньолат. butticula — зменшеної форми від лат. buttis («бочка», «амфора»)[4][5], що можливо, є адаптацією грец. βοῦττις («судно»)[6][7]. Від архаїчного варіанту польського слова (butel < нім. Buttel) походить також і укр. бутель («велика пляшка»).

Історія[ред.ред. код]

Композитний корпус, пофарбованої і глазурованої пляшки. Датується 16-м століттям. Пляшка з Ірану. Нью-Йорк Метрополітен-музей.

Пляшка розвивалася у використанні протягом тисячоліть. Деякі з найбільш ранніх прикладів, відносяться до Китаю, Фінікії, Риму і Криту. Китайці використовували пляшки для зберігання рідин. З доісторичних часів, пляшкові контейнери були створені з глини або у вигляді тканих контейнерів запечатаних асфальтами. У стародавні часи, амфори (французькою: банка) є найбільш широко використовуваним контейнером для перевезення рідких харчових продуктів, і глечики — для надання цих рідин. Однак у першому тисячолітті до нашої ери, зразки малих пляшок (флакони) з напівпрозорого скла (полого товстого скла в рудиментарній техніці видувного формування з скляної палички) були знайдені на Кіпрі і Родосі. Ранні скляні пляшки були зроблені фінікійцями; фінікійські зразки напівпрозорих і прозорих скляних пляшок були виявлені на Кіпрі і Родосі — різною довжиною, від трьох до шести дюймів[8]. Ці фінікійські зразки датуються першим тисячоліттям до н. е., і вважається, використовувалися для парфумів (духів).[9]

Щітки для пляшок всіх видів були інструменти аптекаря чи бакалійника

У Стародавньому Римі пляшки, звані ампули, означали судно будь-якого типу і з будь-якого матеріалу (у тому числі скло), але частіше з довгою шиєю вазами. Поступово, форма пляшки розвивається і стає більш циліндричною для зручності зберігання і транспортування.

У IV -му столітті, плоске дно (насправді ніколи не плоске в точності) поступово змінюється формою з нижнім зануренням, що забезпечує стабільність. Таке увігнуте дно отримало широке поширення, за винятком старовинних пляшок Cristal[10]. В XIV—XVII ст. вони мають різні назви залежно від їх форми: «цибулина», «стебло», «куля».

У середньовічній Європі, монополія на виробництво скла і посуду забезпечувалась склом муранських майстрів.

До кінця XVII-го століття, хоча виробничі центри ростуть по всій Європі, скляна пляшка є дорогим товаром. У Франції перший завод спеціалізований на пляшках заснований в Бордо Пітером Мітчеллом в 1723 році.

Перша пластикова пляшка з'явиться в 1960 році, а перша алюмінієва пляшка в 2000 році.

Винні пляшки[ред.ред. код]

Скляна пляшка була важливою подією в історії вина, тому що, в поєднанні з високоякісною пробкою, виготовленою з кори коркового дуба, це дозволило довгострокове старіння вина. Скло володіє всіма якостями, необхідними для довгострокового зберігання. Це в кінцевому підсумку призвело до «замкненого розливу», практики, коли вино поміщають в пляшку виробники (винні будинки), а не купець. До того часу вино продавалося на розлив (в амфорах) і переливалося в пляшки тільки в магазині купця. Це створювало широкі можливості для шахрайства та фальсифікації, так як споживачеві доводилось повірити купецеві, щодо вмісту. Вважається, що найбільше вина, що споживається за межами виноробних регіонів були підроблені в деякому роді. Крім того, не всі купці були обережні, щоб уникнути окислення або забруднення в час розливу. Зокрема, у випадку з портвейном, розлив купцем певних, сумнівної якості, старих портвейнів привів до утворення високих цін в результаті (за якісні портвейни на ринку через це почали просити вищу ціну). Щоб уникнути цих проблем, найпрекрасніше вино починає розливатися за місцем виробництва (у тому числі всі портвейни, з 1974).

Існує багато форм і розмірів пляшок для вина. До деяких з відомих форм: «Бордо»: Ця пляшка має сторони приблизно прямо в бік вигнуті «плечем», що корисно для уловлювання осаду, а також найлегшого стоку. Традиційно використовується в Бордо, але тепер використовується у всьому світі, і є, ймовірно, найпоширенішим типом.

«Бургундія»: Традиційно використовується в Бургундії, конус пляшки тягнеться вниз, приблизно на 2/3 від висоти, в коротку циліндричну ділянку; не має «плеча».

«Шампанське»: Традиційно використовується для шампанського. Пляшка схожа на пляшку бургундського, але з ширшою основою і важча (через тиск в пляшці).

Кодд-горлечко пляшки
Докладніше: Винні пляшки

Кодд-подібне горлечко пляшки[ред.ред. код]

У 1872 році британський виробник безалкогольних напоїв Хірам Кодда з Камбервеля (англ. Camberwell), Лондон, розробив і запатентував пляшку, розроблену спеціально для газованих напоїв. Кодд-горлечко пляшки було розроблене і виготовлене з вкладкою з мармуру і гумової шайби-прокладки в шийці. Пляшки заповнювались дном доверху. Пляшка була мала спеціальну форму, як можна бачити на фото праворуч. Незабаром після своєї появи, пляшка стала надзвичайно популярна серед безалкогольних напоїв та пивоварної промисловості в основному в Європі, Азії і Австралії. Пляшки, повторно використовувалися протягом багатьох десятиліть, але поступово їх використання знижувалось, оскільки діти розбивали пляшки для вилучення мармурових кульок. Тепер пляшки відносно рідкісні і стали предметом в колекціонуванні, особливо у Великобританії. Кобальту кольорові Кодд пляшку сьогодні отримує тисячі британських фунтів на аукціоні. Кодд-подібний дизайн досі використовується для японських безалкогольних напоів Рамуне і індійських напоїв під назвою Банта.

Пластикова пляшка[ред.ред. код]

Пластикові пляшки варіюється від вельми малої пляшки до великих бутлів. Пляшки штампують в виробничому процесі стрейч видувним формуванням.

Докладніше: Пластикова пляшка

Алюмінієві пляшки[ред.ред. код]

Алюмінієві пляшки для напоїв, виробництво яких розпочате в 2002 році, також відома як «bottlecan», зроблена з алюмінію вторинної переробки. Пляшка має кришку-наконечник, яка кріпиться на пластмасовій втулці.

Докладніше: Алюмінієві пляшки

Стандарти розмірів і місткості пляшок у різних країнах[ред.ред. код]

Зазвичай пляшки виготовляються стандартного розміру. У російській системі мір (винна) пляшка — одиниця об'єму рідини, рівна 0,615 літра. У СРСР наймасовішими були пляшки місткістю 0,5 літра (двох основних різновидів: молочні з широким горлечком, такі, що запечатувалися фольгою, і для інших напоїв — з вузьким горлечком) і 0,7 літра (для вина). Горілку і коньяк також наливають і в пляшки 0,25 л (їх ще називають «чекушками»). Для шампанська часто використовувалися пляшки більшої місткості з міцнішого скла, а для коньяку — особливі плоскі пляшки. Основний міжнародний розмір винних пляшок — 0,75 літра.

Для технічних, наукових і медичних цілей виготовляються пляшки з нанесеною шкалою, що дозволяють приблизно вимірювати об'єм налитої рідини. Для лабораторних цілей виготовляються пляшки різної форми, наприклад, з двома горлечками.

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Бутель // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. законодавчо вимагається акумулювання певного розміру грошової застави при купівлі безалкогольних та алкогольних напоїв, соків, молока, води, та/або інших контейнерів у місці продажу цих товарів. Коли контейнер повертається до уповноваженого на викуп центру або до первісного продавця в деяких юрисдикціях, депозит повністю або частково відшкодовується
  3. Етимологічний словник української мови: В 7 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — Т. 4: Н — П / Уклад.: Р. В. Болдирєв та ін.; Ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко. — 2003. — 656 с. ISBN 966-00-0590-3.
  4. Aleksander Brückner, Słownik etymologiczny języka polskiego, Kraków, Krakowska Spółka Wydawnicza, 1927.
  5. Słownik zapożyczeń niemieckich w polszczyźnie, red. Marek Łaziński, s. 42, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008, ISBN 978–83–01–15588–9.
  6. Bootle, Online Etymology Dictionary
  7. βοῦττις, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
  8. Perrot and Chipiez, Histoire de l'art, v iii, 734—744
  9. George Rawlinson, History of Phoenicia, 1889, Green Longmans publisher, 583 pages
  10. Quelle est l'origine du culot creux des bouteilles de vin ?

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]