Фонова картограма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фонова картограма густоти населення України, 2010 рік.

Фонова картограма, хороплет (від грец. χώρο– + πλήθ[ος], «місце, область» + «значення») — вид картограми, на якій штриховкою різної густоти або фарбою різного ступеня насиченості зображують інтенсивність будь-якого показника в межах територіальної одиниці[1].

Відомі три види фонових картограм: простий, дасиметричний, та некласифікований. Змінними, зазвичай, є значення (в кольоровій моделі HSV) та текстура. Фонові картограми належать до найпоширеніших картограм для зображення чисельних значень в ГІС[2].

Види[ред.ред. код]

Простий[ред.ред. код]

Для створення простої фонової картограми встановлюють значення показника для кожної територіальної одиниці та розбивають на категорії або класи; обирають варіант текстури або фарби для кожної категорії та нею заповнюють кожну територіальну одиницю. Кількість категорій обмежена кількістю фарб та текстур, які здатне розрізнити око. Для створення простих фонових картограм потрібні лише значення показника та межі територіальних одиниць[3].

Дасиметричний[ред.ред. код]

Карта забруднення ізотопом Цезію-137 в 1996 р. в наслідок Чорнобильської катастрофи.

Дасиметричні фонові картограми менш поширені за прості фонові картограми, та були розроблені для подолання деяких обмежень простих фонових картограм[4]. Як і в простих фонових картограмах, в дасиметричних використовують одноманітно розфарбовані територіальні одиниці, як і розбивку значень показника на категорії. На відміну від простого варіанту, в дасиметричному визначають області з подібними значеннями та межі стрімкої зміни значень показника.

Дасиметричні фонові картограми мають деякі обмеження простих: неможливо встановити точні значення показника, та неможливо показати плавні зміни в значеннях показника. Однак, оскільки у встановлених територіальних областях існує деяка однорідність значень показника, дасиметричні фонові картограми ближчі до реальної картини[4].

Некласифікований[ред.ред. код]

Нексласифіковані фонові картограми були запропоновані Вальдо Тоблером в 1973 році, але залишались мало поширеними до настання епохи комп'ютерів. В некласифікованих фонових картограмах кожному значенню показника відповідає окрема текстура або фарба[5].

Примітки[ред.ред. код]

  1. А. Т. Опря Статистика. — Київ : Центр учбової літератури, 2012. — 448 с. с. — ISBN 978-611-01-0266-7.
  2. Tyner, 2010, с. 160
  3. Tyner, 2010, с. 161
  4. а б Tyner, 2010, с. 163
  5. Tyner, 2010, с. 164

Література[ред.ред. код]

  • Judith A. Tyner Symbolizing Volumes with Polygons: choroplethic maps // Principles of map design. — The Guilford Press, 2010. — С. 160-169. — ISBN 978-1-60623-544-7.
  • Michael P. Peterson (2008). «Choropleth Map». У Karen K. Kemp. Encyclopedia of Geographic Information Science. SAGE Publications. pp. 37-39. ISBN 978-1-4129-1313-3. 

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • ColorBrewer — допомога у виборі палітри для фонової картограми