Формація Доушаньтуо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Формація Доушаньтуо (陡 山 沱) — це геологічна формація, що знаходиться у провінції Гуйчжоу, Китай. Вперше виявлена в 1998 р. Цікава тим, що є одним з найдавніших шарів, що містить велику кількість викопних решток, і вони представляють, ймовірно, біоту, молодшу за едіакарську, але старшу за кембрійську. Приблизна хронологія формації Доушаньтуо — від 590 млн до 565 млн років тому.

Попередній геологічний шар — формація Ляньто — не містить викопних решток. Нижче розташований шар, що відноситься до заледеніння Землі приблизно 610—590 млн років тому.

Всі викопні рештки формації Доушаньтуо — морські мешканці мікроскопічних розмірів, які добре збереглися. Тому можливе вивчення їх структури на клітинному рівні. Для багатьох з решток характерна двостороння симетрія, що відрізняє їх від едіакарських організмів, для яких була характерна «симетрія ялинкою» і відсутність істотних відмінностей між «дитячими» і «дорослими» формами. У жовтні 2005 р. було оголошено про виявлення мікроскопічного організму Vernanimalcula (лат. «весняна твариночка») — нібито найдревнішого організму з двосторонньою симетрією. Проблемою досі є віднесення виявлених решток до тієї чи іншої вікової стадії розвитку організму.

Серед виявлених решток — водорості, багатоклітинні таллофіти, акритархи і ціанофіти, дорослі губки і голкошкірі. Деякі виявлені форми, можливо, є спорами або ембріонами, швидше за все, губок або голкошкірих. Однак в 2007 р. було опубліковано дослідження Бейлі та ін (Baily, et al., 2007) з припущенням, що можливі ембріони являли собою гігантські сірчисті бактерії, як тіомаргарита — настільки великі, що їх можна бачити неозброєним оком. Пізніше в тому ж 2007 р вийшла стаття, де підтверджується приналежність ембріонів тваринам. З'ясувалося, що вони були оточені оболонками, характерними для яєць багатоклітинних, що покояться, які раніше знаходили окремо від ембріонів і відносили до акритархів[1]

Література[ред.ред. код]

  • Xiao, S., Zhang, Y. & Knoll, A. H. Three-dimensional preservation of algae and animal embryos in a Neoproterozoic phosphorite. Nature 391, 553-558 (1998).
  • Hagadorn, J. W. et al. Cellular and Subcellular Structure of Neoproterozoic Animal Embryos Science. 314, 291-294 (2006).
  • Bailey, J. V., et al. Evidence of giant sulphur bacteria in Neoproterozoic phosphorites Nature. 445, 198-201 (2007).

Ресурси Інтернета[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Leiming Yin, Maoyan Zhu, Andrew H. Knoll, Xunlai Yuan, Junming Zhang, Jie Hu. Doushantuo embryos preserved inside diapause egg cysts // Nature. 2007. V. 446. P. 6611-6663.