Фреґінґ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гранати М26, які видавалися американським військовослужбовцям під час війни у В'єтнамі. Часто застосовувалися для фреґінґу.[1]

Фреґінґ (англ. Fragging; від frag[mentation] grenade — уламкова граната) — вбивство непопулярних командирів під час військового бою; американський військовий термін, що з'явився у другій половині XX століття і позначає навмисне вбивство офіцера, військовослужбовцями, які перебувають під його командуванням (зазвичай, рядовим складом). Таке вбивство, зазвичай, видається ними за нещасний випадок або як бойові втрати. Мотивом злочину, найчастіше, є діяльність покійного як офіцера, яка сама по собі розцінюється його підлеглими як злочинна і така, що зайвий раз наражає на ризик життя і здоров'я рядових. У зв'язку з розвитком сучасних засобів знищення, особливо — уламково-фугасних боєприпасів, — найчастіше фреґінґ (як і випливає з етимології поняття) проводиться за допомогою ручної гранати, так як ураження її уламками досить складно встановити шляхом балістичної експертизи, а в бойовій ситуації граната може нібито відскочити від перешкоди або ж військовослужбовець ворожих сил може закинути її назад. Ще складніше встановити і довести злочинний намір, навіть якщо точно відомо хто саме з солдатів кинув гранату в офіцера.

Практикування фреґінґу було особливо поширене під час війни у В'єтнамі. В 1970 році нарахували 363 випадки фреґінґу, не рахуючи 1400 офіцерів, причина смерті яких «не піддається поясненню».[2][3] Наразі ж такі випадки в армії США є поодинокими, у зв'язку зі зміною стратегії ведення бою, яка передбачає максимально раціональне збереження рядового складу.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 26 грудень 2013. Процитовано 25 грудень 2013. 
  2. Hixson, Walter (2000). Military aspects of the Vietnam conflict (англ.). Taylor & Francis. с. 154. ISBN 0815335326. 
  3. ДЕМОКРАТІЯ В АРМІЇ. І ВОНА ПРАЦЮЄ (на шкоду армії). (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]