Фюзеноліти
Фюзеноліти — один з класів викопного вугілля. Назва — Вальц, Гінзбург, Крилова, 1968.
Включає матове і напівматове вугілля, що складається переважно з слабкофюзенізованих і фюзенізованих мікрокомпонентів гр. фюзиніту. Мікрокомпоненти гр. лейптиніту і вітриніту складають менше 50 %. За домінуванням основної вуглетвірної речовини розрізняють фюзити і фюзитити, які за класифікацією Ю. А. Жемчужникова та О. І. Гінзбург відповідають кларенодюреновому вугіллю і вугіллю дюренового фюзено-семіфюзенового складу, а також фюзено-семіфюзенового. Ф. в порівнянні з ін.. класами найбільш матові і в'язкі, тверді і міцні. Характеризуються підвищеним вмістом С, більш високою густиною орг. речовини і зниженими значеннями вмісту Н, виходу летких речовин, виходу дьогтю і газу при сухій перегонці, низькою розчинністю в орг. розчинниках і, на буровугільній стадії, низьким вмістом гумінових кислот (за винятком семіфюзинітів певного типу). Зазначені властивості виявляються тим сильніше, чим більше вміст у вугіллі мікрокомпонентів гр. фюзиніту. В процесі вуглефікації Ф. зазнають ті ж зміни, що і гелітоліти, але градієнт змін менше. Кокс завжди порошкуватий.
Зустрічаються серед пермського вугілля Печорського, Тунгуського і Кузнецького бас. в нижньокарбоновому вугіллі східного схилу Уралу, в юрському вугіллі Казахстану та Середньої Азії.
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. — 644 с.