Філіппо Сассеті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Філіппо Сассеті
Filippo Sassetti.jpg
Народився 26 вересня 1540[1]
Флоренція, Флорентійське герцоґство
Помер 3 вересня 1588(1588-09-03)[1][2] (47 років)
Гоа, Португальська Індія, Королівство Португалія
Діяльність мандрівник-дослідник, мовознавець, бізнесмен
Знання мов італійська[1]

Філі́ппо Сассе́ті (італ. Filippo Sassetti, 1540, Флоренція, Італія — 1588, Гоа, Індія) — італійський мандрівник і купець зі старовинної родини торговців у Флоренції. Філіппо Сассеті вважають одним із передвісників порівняльно-історичного мовознавства.

Біографія[ред. | ред. код]

Санскрит — одна з основних давньоіндійських мов, що входить в індійську групу індоєвропейської мовної сім'ї. Санскрит рано став літературною мовою, що мала й має неабиякий престиж. Цю мову називали «божественною». Саме з відкриттям й вивченням санскриту пов'язують зародження порівняльно-історичного мовознавства. На світлині — рукопис «Рігведи» на санскриті

Він був одним із перших європейців, який (у XVI столітті) зацікавився стародавньою мовою Індії — санскритом. Філіппо Сассеті, п'ять років перебуваючи в Індії (з 1583 і до самої смерті в 1588), помітив разючу генетичну подібність числівників латинської, санскритської та італійської мов. Наприклад, числівник два: лат. duo, санскр. dvau, іт. due. Зокрема, він звернув увагу на подібність інших слів санскриту та італійської мови: deva/dio 'Бог', sarpa/serpe 'змія' та ін. Про свої спостереження Філіппо Сассеті повідомив в одному зі своїх листів з Індії. Філіппо Сассеті не зробив з цього наукових висновків, а лише констатував сам факт. За його життя ці листи так і не були опубліковані.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ковалик І. І. Загальне мовознавство. Історія лінгвістичної думки. — К.: Вища школа, 1985.
  • Marcucci E. M., Lettere edite e inedite di Pilippo Sassetti raccolte e annotate, Firenze 1855.
  • Muller Jean-Claude, Early stages of language comparison from Sassetti to Sir William Jones (1786), Kratylos 1986 31.1-31.

Примітки[ред. | ред. код]