Гоа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ґоа
гінді गोआ
англ. Goa
120x120px
Герб
India Goa Vagator Beach General view.jpg
штат:
Ґоа
Столиця Панаджи
Найбільше місто Васко-да-Гама
Країна Індія Індія
Офіційна мова конкані
Населення
 - повне 1,4 млн чол.
 - густота 363 чол./км²
Площа
 - повна 3 702 км²
Веб-сторінка [1]
Код ISO 3166-2 IN-GA
Goa in India (disputed hatched).svg

Ґо́а (гінді गोआ, англ. Goa) — штат на південному заході Індії, найменший серед штатів за площею і один з останніх за кількістю населення. Колишня португальська колонія в Індії. Населення 1,4 млн чоловік (25-е місце). Столиця — Панаджи. Найбільше місто — Васко-да-Гама.

Географія[ред.ред. код]

Площа Ґоа становить всього 3702 км², протяжність з півночі на південь 105 км, із заходу на схід максимально 65 км. Таким чином, Гоа є найменшим з двадцяти восьми штатів Індії. Ґоа розташований в середній частині західного узбережжя Індії. На півночі він межує зі штатом Махараштра, на півдні і сході — з Карнатакой, а на заході омивається Аравійським морем. Довжина берегової лінії становить 101 км.

Вузька смуга узбережжя відокремлює море від гірського плато, що на сході переходить у відроги Західних Гат. Гірський ланцюг Західні Гати (Сах'ядрі) є західною піднесеною околицею Деканського плоскогір'я завдовжки близько 1800 км. Західні Гати займають близько 15% площі країни, їх середня висота 1500—2000 м. Найвища точка Ґоа досягає 1167 м над рівнем моря.

Берегова лінія Ґоа сильно порізана гирлами річок, більшість яких бере свій початок в Західних Гатах. Найбільшими річками є Мандові, Зуарі і Чапора.

Корисні копалини[ред.ред. код]

Включає великі родовища залізних руд. Є також марганцеві руди, боксити, магнезіальна сировина і каолінові глини. Вони приурочені до докембрійських формацій залізистих кварцитів і філітів, що протягаються на 320 км вздовж узбережжя Індійського океану (гори Західні Гати). Головні рудні мінерали: гематит, магнетит, лімоніт, гетит. Вміст заліза до 64%. Розвідані запаси залізних руд 600 млн т. Частина сировини йде на виробництво залізорудних обкатишів. Родов. марганцевих руд розташовані на півдні Ґоа і входять в зону Карнатаки. Рудні тіла лінзовидної форми, залягають в латеритизованому філіті. Руди масивні, кавернозні, змішаного типу. Рудні мінерали: брауніт, манганіт, якобсит, піролюзит, псиломелан, криптомелан і ін. Вміст Mn до 55%. Розвідані запаси марганцевих руд 1-3 млн т.

Історія[ред.ред. код]

Васко да Гама був першим європейцем, що ступив на землю Ґоа в 1498 році. З 1510 Старий Гоа — столиця Португальської Індії під керівництвом Афонсу д’Албукерки. Землі, якими керували з Ґоа, тягнулися від африканської Момбаси до китайського Макао. З того часу починається золоте століття Ґоа. Хоча колонізатори заохочували змішані шлюби, католицтво насаджувалося вельми жорстко — не в останню чергу завдяки зусиллям Інквізиції. Звідси вів свою місіонерську діяльність св. Франциск Ксаверій; тут же він і похований. Ґоа прозване «містом церков», яке архітектурною красою перевершує всі християнські храми Сходу.

Протягом XVI століття португальські королі не залишали планів використання Ґоа як плацдарму для підкорення всієї Індії або її прибережних районів. Щонайпершою метою їх експансії була гуджаратська фортеця Діу, проте напади 1509, 1521 і 1531 рр. були відбиті місцевим царем. У 1535 році він сам передав Діу до рук португальців в обмін на допомогу проти наступу Великих Моголів. У 1558-59 рр. португальці оволоділи Даманом на протилежному березі затоки, тим самим перекривши вхід в затоку для суден інших європейських держав.

Процвітання Ґоа закінчилося в кінці XVII столітті, коли португальська торгівельна монополія в Індійському океані була підірвана голландцями і англійцями. З часом їх володіння з усіх боків оточили Ґоа, значення якого продовжувало падати. Велика частина раніше прекрасних публічних будівель опинилася в розвалинах, особливо після того, як губернатор переїхав в нову столицю Панджим. Попри це, Старий Гоа залишався духовною метрополією всього римсько-католицького населення Індії. Його споруди колоніального періоду внесені до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Під час Наполеонівських війн місто знаходилося в руках англійців. У грудні 1961 окуповане військами Індії і оголошене «союзною територією» разом з Даманом і Діу. Португалія визнала суверенітет Індії над Ґоа лише після революції 1974 роки. Штат Ґоа виділився із складу союзної території в 1987 році.

Посилання[ред.ред. код]

Індія Це незавершена стаття з географії Індії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.