Фінансова піраміда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фіна́нсова пірамі́да — це організація, членство в якій набувається за умови внесення певних платежів, внесків чи іншої оплати і дозволяє отримувати прибуток членам організації в залежності від кількості залучених ними учасників.

Характеризуються такі організації ієрархічністю, яка полягає в тому, що члени організації входять в певні групи, якими керують керівники, що отримують прибутки від членів своєї групи. Найвищий керівник отримує прибутки від внесків всіх учасників.

Як правило, організатори фінансової піраміди обіцяють високі прибутки, які неможливо підтримувати тривалий час, а погашення зобов'язань піраміди перед усіма учасниками є практично неможливим. Якщо реальна прибутковість проекту виявляється нижчою від обіцяних інвесторам прибутків або взагалі відсутня, то частина коштів нових інвесторів спрямовується на сплату прибутку. Закономірним наслідком цього є банкрутство проекту і збитки останніх інвесторів. Практика показує, що після краху піраміди вдається повернути близько 10 — 15 % від зібраної на той момент суми. Адже зібрані кошти не спрямовуються на купівлю ліквідних активів, а відразу використовуються для виплат попереднім учасникам, реклами і доходу організаторів. Що довше функціонує піраміда, то менший відсоток можливого повернення при її ліквідації.

Принциповою відмінністю фінансової піраміди від реального бізнесу-проекту є джерело виплати прибутку. Якщо сума виплат прибутку стабільно перевищує розмір доданої вартості, яку забезпечує даний бізнес, то даний проект є пірамідою.

Фінансові піраміди нелегальні і прямо заборонені у багатьох країнах: Україна, Австралія, Австрія, Албанія, Бразилія, Велика Британія, Угорщина, Німеччина, Данія, Домініканська Республіка, Іран, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Китай, Колумбія, Малайзія, Мексика, Непал, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, США, Таїланд, Тайвань, Туреччина, Філіппіни, Франція, Швейцарія, Швеція, Шрі-Ланка, Естонія, Південна Африка, Японія.

Історія[ред. | ред. код]

Перша фінансова піраміда як прийнято вважати являла собою фінансовий експеримент Джона Ло у Франції VIII сторіччя, молодий фінансист Ло запропонував королю випускати паперові гроші на рівні з металевими, але банкноти які мали б бути забезпечені золотом та сріблом були забезпечені по факти лише на кілька відсотків, це призвело до краху піраміди та затяжної фінансової кризи.

Сучасність[ред. | ред. код]

На території України зараз особливо популярні діючі проекти «Меркурій» та «МММ Глобал».

Як і в більшості собі подібних, фонд «Меркурій» обіцяє за рік збільшити суму вкладу в понад два рази і на даний час існує чимало інвесторів, які справді отримують зазначені відсотки. На запитання – звідки ж беруться такі суми для вкладників, одразу ж з’являється легенда про звичайного чоловіка, який став своєрідним банком для людей – вкладає кошти інвесторів у нерухомість десь на території Греції і відповідно сам платить відсотки своїм вкладникам. При цьому, на офіційному сайті даного фонду жодного слова про міфічні інвестиції у грецьку нерухомість не йдеться, натомість в Положенні, згідно якого працює фонд, вказується що виплати за відсотками здійснюються за рахунок інших учасників і кожен, хто здійснює інвестування, погоджується з тим, що у разі відсутності коштів, виплати взагалі припиняються на невизначений термін.

Як показує практика, мало хто з українців звертають увагу на дані пункти Положення, більшість взагалі його не читають, і як свідчить їхній зміст – дарма. Адже, за словами представника Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, передбачити, коли розвалиться фінансова піраміда – неможливо.

«МММ Глобал» – це ще один фінансовий проект, який стрімко набирає популярність в Україні – про це свідчить соціальна активність профілів клубу. Суть діяльності полягає у пропозиції інвестувати в біткоіни – надпопулярну в цілому світі криптовалюту. І знову ж таки, ніхто не дає ніяких гарантів захисту грошей вкладників, тобто коли «бульбашка» лопне – всі інвестиції одразу ж перейдуть до засновників.

Щодо українського законодавства, то офіційно воно забороняє діяльність будь-яких організацій джерелом виплати прибутку яких є кошти інших вкладників, але на даний час закони дуже застарілі і засновники таких пірамід вже давно знайшли шляхи в обхід законодавства. Саме тому зараз, в кризовий для українців період, вкладники в подібні проекти є зовсім незахищені. [1]

Повернути кошти надзвичайно важко, але є випадки судових рішень на користь постраджалих.[15] [16].

 • Lakshmi Flow криптовалютна піраміда Ірини Левченко, яка із завзяттям продовжує шлях Меркурія [17].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Грошики | Фінансові піраміди. 
 2. На те же грабли: Рухнула крупнейшая в истории Украины финансовая пирамида SWB // censor.net
 3. [https://www.unn.com.ua/uk/news/1472049-natskomfinposlug-viznala-nezakonnoyu-diyalnist-fondu-merkuriy Нацкомфінпослуг визнала незаконною діяльність фонду “Меркурій” ]
 4. Cчета финансовой пирамиды "Меркурий" заблокированы ПриватБанком
 5. Рухнула очередная финансовая пирамида под названием "Меркурий взаимный фонд"
 6. Финансовая пирамида «Меркурий Взаимный Фонд» прекращает существование
 7. Известные спортсмены раскручивают очередную финансовую пирамиду в Якутии
 8. Запретить Бок О Бок в России
 9. Наследники Меркурий
 10. Пирамида прикрылась хранителями
 11. Вологжан разорила очередная финансовая пирамида?
 12. А. Залюбовский: «Страной должны управлять громады, а не политики и бизнесмены»
 13. Глава профсоюза, который хотел идти в президенты, спровоцировал ДТП
 14. Презентация Меркурий от А.Залюбовского
 15. Рішення № 76789672, 20.09.2018, Червоноградський міський суд Львівської області
 16. ПОСТАНОВА ВІД 13.08.2019 № 459/973/17 ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
 17. Ірина Левченко на Youtube

Посилання[ред. | ред. код]