Додана вартість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Додана вартість (Value Added) — різниця між вартістю продукції, що випускає підприємство, та вартістю засобів виробництва.

Додана вартість - це вартість, яка додається в процесі виробництва товарів до вартості сировини, матеріалів, палива на кожній стадії руху товарів від виробника до споживача.

ДВ = Вр - Впс, де

ДВ - додана вартість,

Вр - виручка від реалізації товарів, робіт, послуг,

Впс - витрати на придбання сировини.

Додана вартість у мікроекономіці[ред. | ред. код]

Додана вартість - вартість, яку фірма додала до закупленої сировини та матеріалів своїми факторами виробництва. Додана вартість - це чистий внесок фірми у створення товару. Додана вартість фірми складається з компонентів, які відповідають поділу економічних ресурсів на чотири види:

  1. Природні (земля)
  2. Капітал (капітальні блага)
  3. Праця (здібності до праці)
  4. Підприємницькі здібності

Складові доданої вартості відповідно до чотриьох економічних ресурсів:

  1. Рента, оренда (внесок природних ресурсів, "землі")
  2. Амортизація (оцінка спожитого капіталу у процес створення продукції)
  3. Заробітна плата (внесок робочої сили)
  4. Прибуток (оцінка внесу підприємницького фактору).

Додана вартість у макроекономіці[ред. | ред. код]

В макроекономіці розглядають валову додану вартість - сукупність усієї доданої вартості, створеною економікою за період.

ВВП = Валова додана вартість + Непрямі податки.

ВВП, розрахований виробничим методом, є валовою доданою вартістю плюс непрямі податки.

Валова додана вартість - різниця між обсягом проданих товарів і послуг і проміжним споживанням. Валова додана вартість відображує величину кінцевого споживання.

Чиста додана вартість[ред. | ред. код]

Чиста додана вартість - додана вартість без урахування внеску капіталу - амортизації:

Чиста додана вартість = Додана вартість - Амортизація.

Додана вартість і чиста продукція[ред. | ред. код]

Докладніше: Чиста продукція

У радянській економічній традиції використовувалося поняття "чиста продукція", яке близько відповідає поняттю "чиста додана вартість". Чиста продукція - показник, який характрезує обсяг виробництва на підприємстві, який не враховує спожитих у процесі виробництва сировини, матеріалів, а також спожитого капіталу (амортизації).

Додана і додаткова вартість[ред. | ред. код]

Додану вартість (Value Added) слід відрізняти від додаткової вартості (Surplus Value). Додаткова вартість - марксистський термін, який означає вартість, створену додатковою працею, тобто працею, результати якої капіталіст привласнює собі в результаті експлуатації найманого працівника. Додаткова вартість згідно марксистської концепції дорівнює прибутку, який привласнює власник капіталу.

Податок на додану вартість (ПДВ)[ред. | ред. код]

Додана вартість підприємства є основою (базою) для розрахунку величини податку на додану вартість (Value Added Tax - VAT).

ПДВ - спосіб конфіскації до держбюджету частини доданої вартості.

Економічна додана вартість[ред. | ред. код]

Економічна додана вартість (Economic Value Added - EVA) - показник з фінансового менеджменту, який представляє залишковий прибуток, що залишається після вирахування вартості всього капіталу (у т.ч. власного), тоді як бухгалтерський прибуток визначається без вирахування вартості власного капіталу. Система EVA, яка є зареєстрованою торговою маркою компанії Stern Stewart and Company, була запроваджена для мотивації менеджерів до створення вартості компанії.

EVA - це один з найбільш популярних та часто використовуваних варіантів в рамках теорії оцінки доданої вартості. Іншими варіаціями є ринкова додана вартість (Market Value Added, MVA), акціонерна додана вартість (Shareholders Value Added, SVA), загальна додана вартість (Total Value Added, TVA).

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]