Хазяїн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Хазяїн — біологічний термін, що означає організм, який містить усередині вірус, паразита або симбіотичного партнера, зазвичай забезпечуючи його живленням і притулком. Наприклад, клітина може бути хазяїном для вірусу, рослина родини бобових може бути хазяїном для корисної бактерії-діазотрофа, тварина може бути хазяїном для паразитичного черва.

Первинним хазяїном або остаточним хазяїном називається хазяїн, у якому паразит або симбіонт виростає до зрілості; вторинним або проміжним хазяїном називається хазяїн, який надає дах паразиту або симбіонту тільки протягом короткого періоду. Для трипаносом, збудників трипаносомозів, людина є первинним хазяїном, а муха цеце — вторинним.

Ряд хазяїв або специфічність до хазяїв — набір хазяїв, яких організм може використовувати як партнер. У випадку паразитів людини, специфічність до хазяїв впливає на епідеміологію паразита або хвороби. Наприклад, виробництво алергенного зсуву в вірусі грипу приводить до можливості зараження свиней вірусом інших хазяїв, наприклад, людей та птахів. Така спів-інфекція забезпечує можливість для змішування вірусних генів між існуючими штамами, проводячи до утворення нових вірусних штамів, достатньо відмінних, щоб вакцина проти одного штаму не діяла проти іншого[1].

Також існують резервуарні хазяї, хребетні тварини, які приймають інфекцію, що звичайно заражає людей, та використовуються хворобою для перенесення.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. Centers for Disease Control and Prevention (2004). The Influenza (Flu) Viruses: Transmission of Influenza Viruses from Animals to People. Retrieved 2005-02-26.