Хазяїн (біологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Хазяїн або господар[1] — біологічний термін, що означає організм, який містить усередині вірус, паразита або симбіотичного партнера, зазвичай забезпечуючи його живленням і притулком. Наприклад, клітина може бути хазяїном для вірусу, рослина родини бобових може бути хазяїном для корисної бактерії-діазотрофа, тварина може бути хазяїном для паразитичного черва.

Первинним хазяїном або остаточним хазяїном називається хазяїн, у якому паразит або симбіонт виростає до зрілості, проходить статеву стадію; вторинним або проміжним хазяїном називається такий хазяїн, у якому паразит або симбіонт проходить певну стадію свого розвитку тільки протягом короткого періоду. Для трипаносом, збудників трипаносомозів, людина є первинним хазяїном, а муха цеце — вторинним і водночас переносником.

Ряд хазяїв або специфічність до хазяїв — набір хазяїв, яких організм може використовувати як партнер. У випадку паразитів людини, специфічність до хазяїв впливає на епідеміологію паразита або хвороби. Наприклад, мутації вірусі грипу приводять до можливості зараження свиней вірусом інших хазяїв, наприклад, людей та птахів. Така конфекція забезпечує можливість для змішування вірусних генів між існуючими штамами, проводячи до утворення нових вірусних агентів, достатньо відмінних, щоб вакцина проти одного штаму не діяла проти іншого[2].

Також існують резервуарні хазяї, тварини, у яких збудник не спричинює тяжкого захворювання, в результаті чого може тривалий час знаходитися і за наявності певних факторів і переносників передаватися основним хазяям.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]